01:49 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
23753

Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

TALLINN, 18. märts - Sputnik, Svetlana Burceva. Viimaste aastate vältel levitavad paljud meediakanalid "tohutut hulka väljamõeldud ja võltsitud teavet Krimmi kohta, mis on muidugi kahetsusväärne," märkis Krimmi Vabariigi Ministrite Nõukogu aseesimees Georgi Muradov videosillas Moskva – Tallinn, mis toimus Sputnik Eesti pressikeskuses esmaspäeval, 18. märtsil Krimmi Venemaaga taasühinemise viienda aastapäeva puhul.

Lõviosa töövaevast poolsaare kohta levitatud vale paljastamisel lasub Venemaa välisministeeriumi töötajate õlgadel, mille eest Muradovi sõnul tahaks ta neile erilist tänu avaldada. Venemaa Föderatsiooni erakorraline ja täievoliline suursaadik Eesti Vabariigis Aleksandr Petrov oli Muradoviga päri.

Suursaadik märkis, et Eestis, "nagu ka kogu lääne inforuumis kõlavad kõigi viie aasta vältel Venemaa süüdistamised Krimmi annekteerimises ja rahvusvahelise õiguse rikkumises."

Посол Российской Федерации в Эстонской Республике Александр Петров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Suursaadik Eesti Vabariigis Aleksandr Petrov

"Selgub, et referendumil käisid krimlased relvaähvardusel ja olukord Krimmis on nii majanduse kui inimõiguste poolest kohutav. Ent ega asjatult öelda, et parem on üks kord näha kui sada korda kuulda. Need eestlased, kes on nende aastate jooksul Krimmis käinud, naasevad hoopis teistsuguste muljetega, mis erinevad kardinaalselt sellest, mida püüab siin läbi suruda ametlik propaganda," ütles Aleksandr Petrov.

Videosillal osalejad rääkisid ka Eesti ettevõtjatele pakutavaist võimalustest, kui nad soovivad Krimmis oma äritegevust arendada.

Muradovi sõnul on Krimmis Vene Föderatsiooni ainus vabamajanduspiirkond, kus on väga suur hulk soodustusi ja mitmes valdkonnas ülikiire areng.

"Eesti Krimmis töötada soovivad ettevõtted võivad pöörduda Krimmi Vabariigi esindusse Moskvas, kus osutatakse abi partnerite valikul," ütles Muradov.

Status quo südame sunnil

Georgi Muradov rõhutas, et kuidas iganes maailma üldsus sellesse ka ei suhtuks, ei ole Venemaa rüppe naasmine krimlaste jaoks mingi asjaoludest tingitud poliitiline samm:

"See on meie rahva taasühinemise pidupäev, meie riikluse tugevnemise pidupäev, sest just meie rahvuskultuuriline, vaimne samasus on seotud nende ajalooliste pühade paikadega, nagu ütleb meie president, mis asuvad Krimmis."

Krimmis kommenteeriti Porošenko lubadust poolsaar tagastada >>

Muradov tõi iseäranis esile tõsiasja, et Krimmi areng juba Venemaa koosseisus näitab, "kuivõrd hoolitsevalt suhtub riik oma rahva sellesse osasse, oma ajaloolisse maasse, mis oli raskesse olukorda sattunud."

"Nimelt sellega on Venemaa alati silma paistnud. Ta suudab koguda enda ümber terve tsivilisatsiooni, aidates neid, kes seda abi vajavad," ütles Muradov.

Abi aga oli tarvis – piisab meenutamast viis aastat tagasi toimunud sündmusi Kiievis Maidanil, kui olukord riigiametniku sõnul "väljus Ukraina põhiseaduse pinnalt."

Krimm on kas Ukraina oma või siis tühi

Seda Ukraina rahvuslaste poolt skandeeritud jubedat hüüdlauset mäletatakse Krimmis nii, nagu mäletatakse ka natside üleskutset "venkus võlla", seega kõik venelased üles puua. See, et Krimm seisis neil 2015. aasta päevil ähvardava sõja ja etnilise puhastuse ohu ees, oli kõigile mõistetav, on Muradov veendunud.

Milline saatus poolsaart ootas, võib Donbassi vaadates ette kujutada. "Seetõttu lõid krimlased oma enam kui 10 000-mehelise maakaitseväe ja olid täisrelvis," lausus Muradov.

Rahvuslaste agressiivsed sammud krimlaste suhtes on juba aset leidnud. Kõige koletislikumaks kujunes pogromm Korsuni Ševtšenski all, kus krimlastega autobussidele tungisid kallale Ukraina paremsektori võitlejad – bussid süüdati põlema koos reisijatega, kes olid tagasiteel Krimmi Kiievi antimaidani meeleavalduselt (antimaidan kaitses Ukraina riigivõimu ja põhiseadust, samal ajal kui Maidan toetas riigipööret ja president Janukovitši kukutamist – toim.).

"Seniajani loetakse 12 inimest teadmata kadunuiks, ehkki on igati alust arvata, et suurima tõenäosusega on nad siiski Korsuni Ševtšenski all surma saanud. Krimmist pärit berkutlased, kes teenisid Ukraina sisevägedes, kandsid samuti tõsiseid kaotusi," lausus Georgi Muradov. Ning siis otsustasidki Krimmi valitsus ja Ülemnõukogu tegutseda rangelt seaduse kohaselt.

Rööbaste paigaldamine Krimmi sillal ületas "ekvaatori" – millal avatakse rongiliiklus >>

"Kui keegi veel ei tea, siis tahan meelde tuletada, et Ukraina põhiseaseaduses on terve lõik, mis on pühendatud Krimmi Auronoomsele Vabariigile – nõnda seda toona nimetati -, millega on ette nähtud omaenese rahvahääletuste korraldamine. Mingisuguseid piiranguid rahvahääletuse korraldamiseks ei ole selles lõigus mainitud. Piirangud referendimute korraldamiseks on kirjas teistes alajaotustes, mis puudutavad ühtset Ukrainat. Krimmi Autonoomne Vabariik jäi isegi põhiseaduses endas sulgudest välja kui kompromissiteema Ukraina riigi loomisel 1991.–1992. aastal," väitis Muradov.

Edasi lugege veebiportaali venekeelsest osast.

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)

Samal teemal

Krimm lükkas tagasi ENPA nõudmised seoses Kertši sündmustega
Sputnik Eesti pressikeskuses tähistatakse Venemaa Krimmi viiendat aastapäeva
Norra poliitik: läänemaailmal tuleb Krimm Venemaa osaks tunnistada
Keelustada Krimmi tunnustamine – see on USA siseasi
Krimmi Venemaaga taasühinemise viienda aastapäeva tähistamine
Tagid:
poliitika, Aleksandr Petrov, videosild, Eesti, Venemaa, Krimm

Peamised teemad