21:19 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
17533

Eesti tuntud poliitik Märt Sults naeris Sputnik Eesti ümarlauas välja need oma kaasmaalased, kes põhimõtteliselt keelduvad vene keelt rääkimast, kuid pole ka inglise keelt selgeks saanud.

TALLINN, 19. märts - Sputnik. Eesti iseseisvuse ligi kolme aastakümnega on üles kasvanud eestlaste põlvkond, kes üldse ei oska vene keelt, ütles Märt Sults oma sõnavõtus ümarlauas "Emakeele mõiste, kui ema ja kodumaa kõnelevad erinevas keeles". Tema hinnangul ei saa täna ligikaudu 45% eestlastest põhimõtteliselt venekeelsest jutust aru.

Kas inimesel võib olla mitu emakeelt >>

Sults on kindel, et nimelt mõistmatuse ja teadmatuse tõttu sünnib loomulikul viisil hirm ja usaldamatus. See ongi just too konks, mille külge pahatahtlikud poliitikud rahvuslikult meelestatud valijaid püüavad, leiab ta.

Vene keele vältimine jõuab ajuti absurdini. Sults tõi näite, kus ühel Eesti, Läti ja Leedu esindajate ärikohtumisel osalenud, Sultsiga üsna üheealised 50-60-aastased mehed, kes suurepäraselt valdavad vene keelt, vestlesid "põhimõtte pärast" omavahel "puuinglise" keeles.

"What are You? How are You? Naera puruks! Ma ütlen, et kulge, räägime vene keeles. No, no, no! Ja piinavad ikka üksteist edasi oma kohmaka inglise keelega," meenutab Sults kibeda irooniaga.

Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, kuidas emakeelepäeval, mida tähistatakse Eestis 1996. aastast peale 14. märtsil ja mille all võimud peavad silmas nimelt eesti keelt, toimus Sputnik Eesti pressikeskuses arutelu riigi jaoks olulisel teemal – kas inimesel võib olla mitu emakeelt ja miks praegune haridussüsteem seda ei soodusta.

Eesti otsib võimalusi venekeelse elanikkonna integreerimiseks >>

Ümarlaua "Emakeele mõiste, kui ema ja kodumaa kõnelevad erinevas keeles" raames vahetasid mõtteid filoloog, vene keele ja kirjanduse õpetaja Ljudmilla Jelanskaja, vähemusrahvuste koja juhatuse esimees filosoofiadoktor professor Rafik Grigorjan ja poliitik, endine koolidirektor Märt Sults.

Viimase rahvaloenduse andmeil elas Eestis 1 319 000 inimest. Eestlasi on neist umbes 900 000 ehk ligikaudu 67% kogu elanikkonnast. Vene keelt nimetasid viimatisel rahvaloendusel oma koduseks keeleks või emakeeleks üle 350 000 inimese ehk üle 25% kogu rahvastikust.

Samal teemal

Alles võitluses saab selgeks, kes on meist õige eestlane
Vene keel kõrgustes: Ušakovs, Aas ja Šimašius ronisid Vabadussamba tippu
EKRE: Ida-Virumaa venestamispoliitika viib selle langemiseni Venemaale
Sputniku pressikeskuses arutleti emakeele raskuste üle Eestis
Tagid:
poliitika, emakeel, vene keel, Märt Sults

Peamised teemad