15:39 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
15400

Kolmapäeval kindlustusfirma If suuraktsionäride üritusel Helsingis sõna võtnud Soome pankur ja suurärimees Björn Wahlroos kutsus üles kaaluma Soome liitumist NATO-ga. Muuhulgas märkis ta, et Eestit ei ole võimalik kaitsta, kui Soome pole NATO liige.

TALLINN, 21. märts — Sputnik. "Ainus asi, mis eemaldab Eesti Vene kindralite valikute seast on see, kui Soome on NATO liige," nentis ta väljaande Talouseläma teatel, vahendas ERR.

Wahlroosi arvates tuleks just seetõttu rääkida ka NATO-liikmesust, mitte seepärast, et kardetaks, et Venemaa ründab Soomet.

Niinistö: Venemaa ei ründa Eestit >>

Wahlroosi on peetud üheks olulisemaks kaasaja Soome ettevõtjaks ning Helsingin Sanomat on varem oma analüüsis leidnud, et tegu on mehega, kellel on Soome börsiettevõtete juhatustes kõige rohkem mõjuvõimu.

Soomes on arutatud, kas Soome peaks Eestit Euroopa Liidu Lissaboni leppe alusel sõjalise rünnaku korral aitama. President Sauli Niinistö ütles seda teemat kommenteerides, et küsimusepüstitus on vale kahel põhjusel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Esiteks, kui sõjategevus toimub Eestis või Baltimaades, siis on osapool NATO. Ja kui vastamisi on juba Venemaa ja NATO, siis ei usu president vastastikusi aumehe kokkuleppeid, et sõditakse ainult Eestis või Baltimaades. See tähendab laiaulatuslikku sõda. Kui kaks suurt on vastamisi, siis ei usu ta mingisugust piiratud mõõduvõtmist.

"Õigem küsimus oleks, kas Soome aitab NATO-l Eestit aidata," formuleeris Niinistö ümber küsimuse, kas Soome aitaks sõja korral Eestit. Ta kordas, et ei usu, et midagi seesugust üldse kunagi juhtub.

Soomlased ei toeta liitumist NATOga

Sauli Niinistö ütles juunikuus intervjuus Briti väljaandele Financial Times, et soomlased ei toeta liitumist NATOga ja tema on soomlane, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Ta andis mõista, et suhetes Venemaaga tuleb jääda endale kindlaks ning olla konkreetne, samas ei tohi välistada vastastikust lugupidavat suhtlemist. Soome hoiab Venemaaga vana lugupidavat joont ja ei ärrita Venemaad NATO-ga.

Küsimusele, kas Soome lubaks oma territooriumile Eestile appi tulevad NATO väed, vastas Soome kaitseminister Jussi Niinistö pigem eitavalt.

Venemaa on Soomele oluline ekspordipartner ning on Soome jaoks tähtsuselt 5. ekspordimaa ja aastane eksport Soomest Venemaale moodustab üle 3 miljardi euro.

Venemaa on korduvalt teatanud, et Venemaa ei ründa mitte kunagi mistahes NATO riiki. "See on selge kõikidele vastutustundlikele poliitikutele," täheldas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Samal teemal

Medvedev: Soome jääb Venemaa usaldusväärseks partneriks
Soome NATO liikmeks saamine tooks kaasa kriisi suhetes Venemaga
Soome meedia: Venemaa harjutas Zapadil Balti riikide vallutamist
Soome ja Rootsi mõistavad Venemaa tähtsust Euroopa jaoks
Soome ei tunne Venemaa poolt ohtu
Venemaa ja Soome presidendid kohtuvad Sotšis
Tagid:
poliitika, Venemaa, NATO, Eesti, Soome

Peamised teemad