05:38 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
19323

Aga meie ei teadnudki, et NATO on Venemaale hüveks. Tore, leidus hea mees, USA Riigidepartemangu eriesindaja, kes selle välja ütles. Ja rääkis ühtlasi alliansi uustulnukatele nende "edusammudest". Et nende tuju turgutada.

Aleksei Timofejev, raadio Sputnik

Ameerika Ühendriikide Ukraina kuraator ehk USA Riigidepartemangu eriesindaja Kurt Volker väitis, et Venemaa on Balti riikide liikmelisust NATO-s kasu saanud. Tema meelest "edukad naabrid muudavad Venemaa edukamaks".

Selliste sõnade peale, söandan arvata, oleks Läti, Leedu ja Eesti, kui vaid saanuks, ilmselt selja hästi sirgu ajanud või koguni rõõmupisara poetanud. Et meid on nüüd Volker ise ning tema näol ka kogu Ameerika kiita võtnud. Ega see Volkerilt tulnu külgi mööda maha jookse ning hea sõna paitab kõrvu ju kassilgi.

Tõsi küll, Ameerika Ühendriikide välispoliitika on meile õpetanud, et Riigidepartemangu esindajad ei tee midagi lihtsalt niisama. Kui nad kedagi kiidavad, siis tagamõttega.

USA eriesindaja pajatas Baltimaade õitsengust NATO rüpes>>

Dressuuris on kiitus autasuks. Kui lemmikloom kõik õigesti teeb, tuleb teda tingimata kiita, et refleks välja kujundada. Ahistad venekeelset elanikkonda – tubli, hea riik, edukas. Peksled russofoobses hüsteerias – suurepärane, võib pai teha, lemmikloom ainult rõõmustab. Aga kui veel ka NATO sõdurid kohale kutsud ja kahel käel hääletad nende väekontingendi suurendamise poolt, siis oled lausa hindamatu.

Tõsi, ikkagi jääb õhku küsimus, mida Volker siiski sõnaga "edukus" silmas pidas. Võib-olla elukvaliteeti? Aga julgeoleku, tervishoiu, elanikkonna ostujõu ja elukalliduse seisukohalt on Läti ja Leedu Põhja-Euroopa kõige kehvemateks riikideks.

Või siis seda, et rahvastik Baltimaades "edukalt" kahaneb? Leedu, Läti ja Eesti on selle näitaja poolest Euroopa Liidu rekordimehed. Ja asi pole üksnes suremuses.

1990. aastatest alates on Leedust edukamatesse riikidesse lahkunud veerand ja Lätist kolmandik elanikkonnast. Milles siis seisneb nende edu? Ja kelle suhtes? Ukraina suhtes, jah, on Baltikum märksa edukam. Aga kui mõõta nende riikide edusamme nende endi suhtes, siis selgub, et NSV Liidu koosseisus oli Lätil, Leedul ja Eestil vaat et kõige kõrgem elatustase. Ent see oli minevikus.

Aga tulevikus? Aga tulevikus kärbib Brüssel toetusi Balti riikidele. Pärast Brexitit vähenevad toetussummad Baltimaade kolmikule märgatavalt. Ka Volker teab seda, ta ei saa mitte teada.

Politoloog: Volker parandas Porošenko "rumala" avalduse>>

Veel üks Baltikumi "edusamm" seisneb selles, et ta lööb edukalt kiilu Euroopa ja Venemaa suhetesse. Baltimaade russofoobsed hüüatused võivad muidugi kedagi ehmatada. Ainult et kasu pole neist hüüatustest mitte kellelegi peale USA. Ei Euroopa Liidu ega Baltimaade ega Venemaa jaoks.

Kurt Volkeri avaldust kommenteerides rõhutas Venemaa välisminister Sergei Lavrov ilmselt juba tuhandendat korda, et Moskvale on "kasulik niisugune olukord, mis kõiki kontinendi riike ühendab." Aga kui kõik kontinendi riigid liituvad, kas leidub siis veel kohta USA-le? Eeldan, et Kurt Volker teab vastust sellele küsimusele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
Ukraina, Kurt Volker, USA, NATO, Venemaa, Leedu, Läti, Eesti

Peamised teemad