00:04 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
8510

USA pealinnas Washingtonis algas NATO välisministrite kohtumine, mille peateema on taas kord Venemaa vastane heidutus.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Kohtumisel keskendutakse peamiselt Venemaale ja Kertši väina sündmuste tõttu kavatsevad välisministrid vastu võtta terve hulga meetmeid, millega suurendatakse NATO kohalolekut Musta mere ümbruses, vahendasid ERR.

NATO välisministrid kohtuvad ametlikult küll neljapäeval, kuid kolmapäeva õhtul tähistati vastuvõtuga alliansi 70. sünnipäeva.

Washingtonis kogunes NATO-vastasele miitingule sadu inimesi >>

"Mu tugev veendumus on, et peame leidma õige tasakaalu. Peame näitama jõudu - mis tähendab investeerimist sõjalisse võimekusse, õhujõudude suurendamist, võitlusvalmis vägede omamist aga ühendama selle dialoogiga, sest Venemaa on meie naaber. Venemaa on siin, et jääda," selgitas NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Lisaks on tõusmas tähelepanu keskmesse Saksamaa kaitsekulutused ja Türgi otsus osta Venemaalt õhutõrjesüsteeme.

Ukraina mereväe provokatsioon

25. novembri hommikul rikkusid Ukraina mereväe alused Berdjansk, Nikopol ja Jana Kapu Venemaa riigipiiri ja sooritasid mitu tundi ohtlikke manöövreid ignoreerides Venemaa ametivõimude seaduslikke nõudmisi.

See toimus Kertši väinas, mis kuulub Aasovi mere akvatooriumi ja ühendab seda Musta merega (sellest ka võimalike sanktsioonidepaketi nimetus).

NATO idarindel >>

Piiririkkujad peeti kinni ja 24 sõjaväelast, sealhulgas operatsiooni juhtinud Ukraina julgeolekuteenistuse SBU ohvitserid võeti vahi alla. Pärast seda süüdistas Kiiev Moskvat agressioonis.

Vladimir Putin nimetas juhtumit ettekavatsetud provokatsiooniks, mis on seotud Petro Porošenko madala reitinguga enne eelseisvaid presidendivalimisi. 

Venemaa riigipea ütles, et piirivalvurid täitsid oma teenistusülesandeid riigipiiri kaitsmisel.

Eesti juubel NATO-s

Selleks, et tähistada Eesti NATO-ga liitumise 15. ja NATO asutamise 70. tähtpäeva, kuvati Stenbocki majale NATO lipp eelmise nädala reedest kuni selle nädala neljapäevani, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Reedel toimus Kalevi Spordihallis NATO 70. ja Eesti NATO-s 15. aastapäeva tähistamine, mille avas peaminister Jüri Ratas.

Sputnik Eesti pressikeskuses NATO 70. aastapäeva puhul 3. aprillil toimunud Moskva-Washington-Tallinna videosillal osalejad rääkisid rahvusvahelisest olukorrast, Moskva ja alliansi vahelistest pingetest ja ka Eesti rollist kujunenud rahvusvaheliste suhete süsteemis.

Tallinnal ei ole tõelist põhjust oma naabritelt agressiooni karta, kuna isegi peale NATOga liitumist ei ole Venemaa Eesti suhtes ühtki vaenulikku sammu astunud, rääkisid videosilla osalejad.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO idarindel

Peamised teemad