08:30 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
9710

USA asepresident Mike Pence on öelnud, et Türgi Vene relvade ostmine on Washingtonile tõsine probleem ja kujutab endast ohtu NATO ühtsusele. Ta kutsus Ankarat üles valima, kas jääda Põhja-Atlandi Liidu võtmepartneriks või riskida NATO partnerlusega.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. USA asepresident Mike Pence hoiatas Türgit Venemaa C-400 Triumf õhutõrjesüsteemide ostmise eest, edastas RIA Novosti.

"Donald Trump andis selgelt mõista, et me ei jää kõrvalt vaatama, kui NATO liitlased meie vastaselt relvi ostavad," kirjutas ta Twitteris.

​Pence kutsus Ankarat üles valima "kas ta tahab jääda ajaloo edukaima sõjalise liidu oluliseks partneriks või riskida selliseid hoolimatuid otsuseid tehes selle partnerlusega." Lisaks väljendas riigisekretär Mike Pompeo vestluses Türgi kolleegi Mevlüt Çavuşoğlu muret Türgi võimaliku C-400 komplekside ostmise pärast.

Varem lubas Trump Recep Tayyip Erdoganile teha kõik võimaliku, et "lahendada F-35 (USA uusim hävituslennuk, mida Türgi USA-lt osta soovib – toim.) ja C-400 probleemi".

USA senat: Türgi peab tegema Venemaa ja Lääne vahel valiku>>

Lisaks väljendas kaitseminister Patrick Shanahan lootust, et Washington suudab veenda Türgi partnereid omandama Vene C-400 asemel Ameerika Patriot õhutõrjesüsteemi.

Türgi on korduvalt teatanud, et ei loobu plaanidest osta Venemaa õhutõrjekompleksid. Ankara saab esimese partii Vene õhukaitsesüsteeme kätte juba sel aastal. Erdogan rõhutas, et ta ei varja C-400 kasutamise tingimusi NATO partnerite eest. Riigipea märkis, et Türgi pool ostab Triumfe julgeoleku suurendamiseks.

Mis juhtub, kui Türgi lahkub NATOst?>>

Ameerika poliitikud väidavad, et Vene C-400 ei ühildu NATO standarditega ja ähvardavad nende võimaliku omandamise korral sanktsioonide kehtestamisega. Nii lõpetas USA Moskva ja Ankara tehingu tõttu Türgile F-35 hävitajate osade tarnimise.

Ameerika ähvardused Türgile seoses Venemaa C-400 õhutõrjerakettide ostmisega on tühjad, kirjutas Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Aleksei Puškov Twitteris.

​​"Pence seadis Türgi valiku ette, kas C-400 või NATO liikmelisus. Need on paljad ähvardused: vaevalt Ankara tehingust loobub, kuid on ka raske uskuda, et Türgi selle pärast alliansist välja heidetakse," märkis Venemaa senaator.

​Ta lisas, et Valge maja teeb Donald Trumpi ajal sageli avaldusi, mida ta täita ei suuda.

Venemaa ja Türgi allkirjastasid 2017. aasta detsembris seniitraketikomplekside rahastamiseks laenulepingu. Lepingu kohaselt saab Ankara neli S-400 divisjoni, maksumusega 2,5 miljardit dollarit, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Venemaa võitis ka India lähimaa õhutõrjesüsteemide hanke >>

Samuti leppisid pooled kokku tehnoloogilises koostöös "Triumfide" tootmise arendamiseks Türgis. Ka kaitseminister Hulusi Akar ütles, et riik saab õhutõrjesüsteemi 2019. aasta oktoobriks.

S-300 Süürias: maatriksi täielik muutus >>

Õhutõrje raketikompleksid S-400 "Triumf" on loodud selleks, et kaitsta riigi kõige olulisemaid poliitilisi, administratiivseid, majanduslikke ja sõjalisi objekte vastase lennuväe, strateegiliste tiibrakettide, taktikaliste ja operatiiv-taktikaliste ballistiliste rakettide ning keskraadiusega ballistiliste rakettide eest lahingu ja elektrooniliste vastumeetmete tingimustes. 

Mobiilne mitmekanaliline õhutõrje raketisüsteem (ÕTRS) S-400 Triumf
© РИА Новости, Инфографика
Mobiilne mitmekanaliline õhutõrje raketisüsteem (ÕTRS) S-400 "Triumf"

 

Tagid:
relvastus, Mike Pence, NATO, USA, S-400 "Triumf", Triumf, Türgi

Peamised teemad