06:00 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
10410

President Kersti Kaljulaid ütles uue Riigikogu avaistungil peetud kõnes, et kuu pärast valimisi tunneb suur osa inimesi, nagu oleks midagi ühiskonnas katki tehtud. Presidendi hinnangul on selle põhjuseks väärtuste kriis, kus rünnatakse vabaduste ja väärtuste kaitsjaid.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Kaljulaid rõhutas, et iga maailmavaate kandjad on teretulnud osalema poliitilises protsessis ja võistlema kohtade eest Riigikogus, aga iga Riigikogu liige on oma mandaadis vaba ja saab lähtuda Põhiseadusest ja omaenda väärtuskompassist, edatsab presidendi kantselei. 

"Ja küsimus ei ole maailmavaatelistes seisukohtades, vaid tihtipeale elementaarses viisakuses ja lugupidamises üksteise ja rahva vastu," ütles riigipea.

 "Vastuolu korral kahe viimase vahel kehtib muidugi Põhiseadus," lisas president. Kaljulaid tuletas parlamendile kõneldes meelde Eesti Põhiseaduse II peatükki, mis on eriti selgelt pühendatud demokraatlikele väärtustele.

President Kaljulaidi visiit Moskvasse >>

"See on Eesti riigi tüvitekst, mis tõestab kogu maailmale meie kuulumist vabasse Euroopasse. See on tekst, mis on püha kõigile, kes teenivad Eesti riiki ametnikuna, poliitikuna, kaitseväelasena, politseinikuna, õpetajana, arstina, ajakirjanikuna, kunstnikuna. See on tekst, milleta meie riik ei oleks vaba, milleta meie inimesed meie riigis ei oleks vabad. Ja see tekst on ka meie julgeolekugarantii," nentis riigipea.

XIV Riigikogu esimeheks valiti uue koosseisu avaistungil Henn Põlluaas
© Riigikogu / Erik Peinar

Ta rõhutas kõnes ka meediavabaduse olulisust, sõnades, et kui ei oska või ei taha, ei pea küsimustele vastama, kuid ajakirjanikke ei saa keelata küsimast.

"Põhiseaduses kirjeldatud vabadusi ja väärtusi, aga ka nende vabaduste ja väärtuste kaitsjaid rünnatakse erinevatel ettekäänetel. Sekka narritakse ja naeruvääristatakse neid, kes tunnevad, et senised suundumused nende vajadustele ei vasta ja on seepärast skeptilised ka vabaduste ja väärtuste suhtes. Kui me sellel laseme süveneda, on peagi kriisis ka meie demokraatia. Aga siis on juba hilja," lausus president.

Ta rõhutas ka vajadust mõelda selle peale, kuidas panna meie 30 aasta majandusareng teenima ühiskonna huve nii, et kõik tunneks, et on sellest osa saanud.

"Teha on palju ja need majanduslikud võimalused, mis 30 aastaga on loodud, lasevad meil tegelikult teenida kogu Eesti rahvast. Teenida ka neid, kelle mure on viinud sinnani, et nad tahaks pigem lammutada ja otsast alata," sõnas Kaljulaid. 

"Kui koos ja ausalt tegutseme, siis võime oma ühiskonna uuesti kokku liita. Aga see eeldab ausust, siirast tahet igaüht mõista, omaenda poliitiliste otsuste heade külgede kõrval ka negatiivse kõrvalmõju tunnistamist ja sellele leevenduste otsimist," lausus riigipea.

Riigipea kutsus Riigikogu kõnepuldis üles ütlema "ei" revolutsioonidele ja ühiskonna lammutamisele: "Tõeline konservatiiv on see, kes oskab piisavalt hästi hinnata toimuvaid ja eesootavaid muutusi ühiskonnas ning tasakaalustada neid nii, et meil poleks kunagi revolutsiooni tarvis," lausus president Kaljulaid.

EKRE osalusega valitsus sunnib vaatama maailma uue pilguga >>

Lisaks toonitas ta oma kõnes eestikeelsele kooliharidusele ülemineku olulisust ning regionaalse tasakaalustatuse ja maakonnakeskuste tugevdamise vajalikkust.

XIV Riigikogu esimeheks valiti uue koosseisu avaistungil Henn Põlluaas, aseesimeesteks Helir-Valdor Seeder ja Siim Kallas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Kaljulaid esitas oma soovitused uuele Riigikogu koosseisule. Seejärel andsid Riigikogu liikmed ametivande, mille teksti luges ette Riigikogu vanim liige Enn Eesmaa.

2019. aasta Riigikogu valimised ehk XIV Riigikogu korralised valimised toimusid 3. märtsil.

Keskerakond pälvis parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%).

Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

President Kaljulaidi visiit Moskvasse
Eesti valitsus - 2019
Tagid:
poliitika, kriis, väärtus, Riigikogu, Kersti Kaljulaid

Peamised teemad