16:37 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Poliitika
lühendatud link
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
24912

Vene Riigiduuma saadik palus Eesti ÜRO-st välja visata, kuna oma tegevusega aitab Eesti juhtkond kaasa "fašismi arengule maailmas ja venekeelse elanikkonna genotsiidile, rääkimata juba venekeelsete kodanike õiguste rikkumisest".

TALLINN, 5. aprill — Sputnik. Riigiduuma haridus- ja teaduskomisjoni aseesimees Boriss Tšernõšov (LDPR) palus URP peasekretäri António Guterrest Eesti organisatsiooni koosseisust välja heita peale selle riigi riigipea Kersti Kaljulaidi ütlust, et vene keel Eesti koolides kujutab endast ohtu eesti keelele ja kultuurile, edastab RIA Novosti.

"Kõik isikud, kes vihkavad venelasi ja vene kultuuri, üritades üht kõige suurematest keeltest alandada ja jalge alla tallata, võivad sattuda mitte üksnes Haagi tribunali, vaid ka kõige kohutavama kohtu – ajaloo kohtu süüpinki. Ma palun Teid Eesti ÜRO-st välja visata, kuna oma tegevusega aitab selle riigi juhtkond kaasa fašismi arengule maailmas ja venekeelse elanikkonna genotsiidile, rääkimata juba venekeelsete kodanike õiguste rikkumisest," kirjutas Tšernõšov kirjas ÜRO peasekretärile, pöördumise tekst on RIA Novosti käsutuses.

Kaljulaidi visiidi eel soovitas Zahharova Eestil suveräänsust nautida>>

Duumasaadik väljendas nördimust Kaljulaidi seisukoha üle. Parlamendisaadik märkis ühtlasi, et Eesti "on niigi kaotanud sanktsioonisõja Venemaaga – selles riigis toodetud kilu, mis kunagi oli Venemaal ülimalt menukas, enam üle piiri ei lubata."

"Aga selle pisikese riigi presidendile ei tundu niisugune vastus nähtavasti piisavalt adekvaatne ja venekeelsete kodanike alandamine jätkub. Seoses sellega olen veendunud, et igati asjakohaseks meetmeks oleks Eesti suhtes ÜRO sanktsioonide kehtestamine," nentis duumasaadik kokkuvõtteks.

ÜRO põhikiri sätestab, et riigi saab organisatsioonist välja heita ainult Peaassamblee ÜRO Julgeolekunõukogu soovitusel – põhikirja põhimõtete süstemaatilise rikkumise eest. Seniajani pole seda sätet (artikkel 6) kordagi rakendatud.

Venemaa ekspert kommenteeris president Kaljulaidi avaldust

Paljude aastakümnete, isegi sajandite vältel oli vene keel suure koloniaalriigi keleks ja seetõttu tajuvad endise Nõukogude Liidu vähemuskeeled seda tänini ohuna, ütles RIA Novostile ekspert.

"Keel iseenesest ei saa endast mingisugust ohtu kujutada, sest riigikeeleks, valitsemiskeeleks on eesti keel. Probleemiks on vahest see, et Eestis on väga palju venekeelseid kodanikke, kes eesti keelt aeglaselt omandavad," ütles filoloogiadoktor, Kõrgema Majanduskooli professor Gasan Gusseinov.

Tema sõnul on "haldusasjades vene keele asemele tulnud inglise keel, kuid seejuures on väga raske endale ette kujutada, et keegi Eestis ütleks, et inglise keel segab või kahjustab eesti keele arengut." Ehkki see suure tõenäosusega võibki aset leida – tegemist on teaduskeelega, tegu on suhtluskeelega.

"Võib-olla ongi vene keel – see on minu oletus – sellepärast löögi alla sattunud, et me saame aru, et väikeses riigis on keele jaoks, mis on levinud vaid selles riigis endas, kahe võimsa naaberkeele olemasolu mõistagi väljakutse. Ja muidugi, oma emakeelele ollakse vähem tähelepanu pööranud, see on täiesti võimalik," lisas Gusseinov.

President Kersti Kaljulaid esitas neljapäeval, 4. aprillil oma soovitused uuele Riigikogu koosseisule.

President Kaljulaidi visiit Moskvasse>>

Oma kõnes pööras ta erilist tähelepanu praegusele venekeelsele haridusele riigis: "Sotsiaalset tõrjutust esineb ka pealinnas ja mujal suuremates keskustes. Kesine keeleoskus, sest meil ei ole ikka veel ainult eesti keeles toimivate lasteaedade ja koolide võrku, on siin üks põhitegureid... Kakskeelse koolisüsteemi tähtajatu jätkumine on ohuks eesti keele ja kultuuri kestmisele, ja see ei suurenda kuidagi Eesti riigi sidusust. Meil on üks riigikeel. On meie vastutus, et seda oskaks kõik lasteaiast kooli minejad, saati siis koolilõpetajad".

See lõik Kaljulaidi kõnes mõjus dissonantsina ülejäänud kõne taustal, et Eestis ei diskrimineerida kedagi keele pärast ja et diskrimineerimine on keelatud ja seaduse alusel karistatav.

Teema:
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
Tagid:
eesti, venekool, Eesti, Kersti Kaljulaid, Riigiduuma, ÜRO

Peamised teemad