19:19 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
10110

Ukraina presidendivalimiste teise vooru pääsesid Vladimir Zelenski, kelle poolt hääletas peaaegu kolmandik valijatest, ja praegune riigipea Petro Porošenko, kes sai 16 protsenti häältest. Ees seisab teine voor. Millised on kandidaatide peamised erinevused, uuris RIA Novosti kolumnist Njura N. Berg.

Niisiis jõudsid Ukraina presidendivalimiste teise vooru Vladimir Zelenski, kelle poolt hääletas peaaegu kolmandik valijatest ja praegune riigipea Petro Porošenko, kelle poolt anti 16 protsenti häältest. Kandidaatide häältesaagi erinevus on väga veenev, kuid ees seisab teine voor ja sinnani on veel kaks nädalat valimisvõitlust.

Ilmselt täidetakse see Porošenko üha kirglikumate kõnedega, vastastikuste paljastustega kontrollitavas meedias, palavikulise sebimisega sotsiaalvõrgustikes, samuti Porošenko püüdlustega nõrgestada vastase positsiooni arveteõiendamisega tema peamise sponsori kallal. Esimese valimisvooru ametlikke tulemusi ei olnud veel välja kuulutatud, kuid oligarh Igor Kolomoiski, kellega Zelenskit seostatakse, varad olid juba arestitud ja see näib loomulikult otsese väljapressimisena ja ühemõtteliselt kutsena kauplemisteks.

Ekspert: Zelenski on põhjendamatult alahinnatud ressurss>>

Ukraina valijad jälgivad seda postmodernistlikku vodevilset trillerit mingi kahjurõõmuga, pomisedes seejuures: "Et katk teid mõlemaid võtaks," kuid ühel või teisel viisil peavad nad kahe nädala pärast siiski tegema lõpliku valiku, otsustades mille poolest kandidaadid teineteisest erinevad ja kas nad üldse erinevad.

Proovime ka meie esitada Porošenko ja Zelenski peamiste kavatsuste võrdleva analüüsi.

Välispoliitika

Porošenko ajab vääramatult ja järjekindlalt oma rida, kuulutades paranoidse otsustavusega ikka ja jälle lõplikku suhete lõpetamist Moskvaga. Tundub, et kõik võimalikud epiteedid "okupandi" kohta on juba ära kasutatud ja nõudmised esitatud, aga ei - iga päev tuleb iseseisvate ukrainlaste vallutamisest unistava Mordori vastu üha uusi süüdistusi.

1. aprillist lakkas eksisteerimast Venemaaga sõlmitud sõpruse ja koostöö leping ning seda esitleti ukrainlastele suure võidu ja impeeriumiga 256. lõpliku suhete katkestamise tõestusena. Porošenko jätkab tema tagasivalimise korral loomulikult suhete katkestamist Moskvaga, unustamata seejuures ka enda ärisuhteid agressorriigiga ja meenutab iga päev ukrainlastele, et nad on juba ühe jalaga ELs ja peaaegu kahega NATOs, kuigi nii sellel kui teisel pole reaalsusega mingit pistmist.

Enne esimest vooru langes Petro Oleksijevitš mõtteni alustada Putiniga läbirääkimisi, kuid loomulikult Ukraina karmidel tingimustel ja Lääne vahendusel. Seega on praeguse Ukraina presidendi agressiivne Venemaa-vastane retoorika ilmselt tunnistatud edukaks, sest selle pehmendamise märke pole näha.

Zelenski räägib välispoliitilistes küsimustes nii ebamääraselt kui võimalik, andes aeg-ajalt kiireid erisuunalisi lubadusi, "naljakaid, võib-olla saatuslikke".

Näitleja räägib justkui Venemaa presidendiga läbirääkimiste alustamise vajadusest ja pingete vähendamisest, kuid teatab siis äkki libekeelselt, et küsib kohtumisel Putiniga, millal Venemaa kahju hüvitab, sest Krimmi ja Donbassi tagastamisega asi ei piirdu.

Ukrainlaste integreerumine balti moodi — ootamatud valimistulemused>>

Küsimust, kuhu Zelenski presidendiks saades esimese välisvisiidi teeb, püüab ta elegantselt vältida. Laialivalguvus oma seisukohtades võimaldab Zelenski toetajatel mõelda tema plaanid oma ettekujutustele vastavaks.

Sisepoliitika

Ka selles suunas pole Porošenko retoorikas mingit radikaalset muutust märgata. Julgeolekujõudude ja armee toetamine jätkub. Keel. Autokefaalne kirik. Seda kõike tähistab Armoviri neologism armee-keel-usk ja see jääb tema presidendivalimiste kampaania lipukirjaks ka valimiste teisel etapil.

Ukraina presidendivalimised Eestis
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tähelepanuta pole jäetud ka riigieelarvest valijatele tehtavaid sotsiaalseid kingitusi - näiteks alates 1. aprillist lubati pensionäridele ühekordse hüvitise maksmist ja gaasihindade kahekordset langetamist.

Zelenski sisepoliitilistest küsimustest praktiliselt ei räägi, kuigi lubab teha kohe pärast valimisi ringkäigu regioonides, et seal kohalikke probleeme lahendada, täpsustamata, milliseid nimelt.

Valijad hindavad Zelenski plaane telesarja "Rahva teener" järgi, kus näitleja mängib ausat, veidi rumalat, kuid äärmiselt populaarset ja rahvalähedast presidenti Goloborodkot ja ekstrapoleerib seriaalis antavaid lubadusi Ukraina reaalsusele.

Majandus

Kandidaatide programmide nõrgim lüli.

Porošenko võiks ukrainlastele rääkida, kuidas eelarvet hammustades ja korruptsiooniskeemi kasutades rikastuda ning seejärel oma varad maksuparadiisi viia, kuid sellised nõuanded ei kujutaks valijatele praktilist väärtust. Seepärast piirdub ta mantratega enneolematust majanduskasvust välise agressiooni tingimustes.

Häältelugemine Ukraina moodi: keda valivad "surnud hinged">>

Kuidas peaks Ukraina käituma väljakuulutatud suhete lõpliku katkestamise tingimustes ainsa turuga, mis tõesti temaga suhelda tahaks, Porošenko ei selgita, viidates ikka ja jälle võimalikule, kuid virtuaalsele koostööle ELga ja IMF laenudele.

Zelenski ei räägi majandusest üldse, kuid valijal on hea meel teada, et oma varanduse on ta teeninud ise, omamata selleks mistahes juurdepääsu riigieelarve vahenditele, järelikult ka ilma vihatud korruptsioonita.

Reformaatorite meeskond

Porošenko ei räägi radikaalsetest muutustest oma meeskonnas, kuigi valimistulemuste järgi võiks arvata, et lahkumisi toimub.

Zelenskil ei olegi oma meeskonda, kuigi ta teeb selles osas huvitavaid pakkumisi - traditsiooniliselt vasturääkivaid ja üksteist välistavaid.

Kord lubab toetada Ukraina valitsuse vaata et kõige vihatuma ametniku Uljana Supruni reforme tervishoiusektoris. Siis aga pakub valijatele endiste kabineti liikmete nimesid, sealhulgas leedukat Abromavičiust, kes lahkus majandusministri ametikohalt needes maapõhja korrumpeerunud ametnikkonda.

Või muudab järsult päevakorda, teatades kodanikele alles valimistepäeval, et ei vaja vanast meeskonnast kedagi. Vihjab mingitele üllatustele, teeb silma ühtedele ja teistele, armsasid grimasse vastuseks ebamugavale küsimusele, ühesõnaga, käitub üsna võimeka, kuid mitte eriti keerulise mõttemaailmaga algaja paradigmas, kes on valmis õppimiseks ja muutusteks.

Ideoloogia

Tegelikult on Porošenko peamistest ideoloogilistest seisukohtadest kõik ja korduvalt juba ära räägitud. Need on hästi tuntud, tihedalt betoneeritud ja neid ei kavatseta korrigeerida, hoolimata asjaolust, et talle usaldatud rahvas väljendas selgelt suhtumist tema tegevusse presidendina, kaasa arvatud tema retoorilised ja ideoloogilised käsud.

Zelenski ideoloogilisi väärtusi on raske määratleda.

Rahvuslaste poole pöördudes pooldab ta Ukraina keele ja kultuuri ülimust kõigis eluvaldkondades.
Idapoolsete piirkondade inimesed aga kuulevad kõrvale nii meeldivaid lubadusi Venemaaga rahu sõlmida ja lasta nende kultuuril tulla Ukraina avarustesse, sealhulgas Venemaa popmuusikal, millest Ukrainas väga puudust tuntakse.

Vladimir tahab nii sõber olla, kui ka ultimaatumeid esitada, ta teeb silma nii venekeelsetele kui võrgutab ka ukrainakeelseid valijaid. Kõike seda öeldakse sametise kudrutava intonatsiooniga, armsaid grimasse tehes ja salapäraste flirtivate naeratuste taustal.

Tõeliselt traagiline lugu>>

Zelenski on selles üpriski andekas ja ajab publikule peale kuldset unistust, kasutades selleks laialdaselt oma kunstimeisterlikust.

Niisiis, millised on kandidaatide peamised erinevused otsustava lahingu eel?

Porošenko on avalikkust oma agressiooni, pealetükkiva retoorika ja lõputute, reaalsusega mitte midagi ühist omavate etteheidetega surmani ära tüüdanud.

Lõputu sõda Venemaaga on inimesed haigeks muutnud, inimesed ei mõista oma hingepõhjas, miks äkki on Venemaa nende vaenlane ja küüniline ja manipuleeriv Lääs nende sõber. Ja miks tuleb katkestada kõik sidemed oma lähimate sugulasega, keda pealegi on kästud vihata ja põlata.

Porošenko ei näita avalikkusele mingeid märke oma seisukohtade korrigeerimisest, korrates sama ja isegi tugevneva järjekindlusega, et isegi pärast seda, kui riik ilma Krimmi ja Donbassi, ilma Ukraina valijateta Venemaal, andis talle ainult 16 protsenti häältest, kahtlevad paljud, et seegi tulemus on suuresti ülehinnatud, arvestades altkäemaksude süsteemi ja haldusressursi kasutamist, mis pakub tohutuid võltsimisvõimalusi.

Zelenski, vastupidi, on paindlik ja raskesti mõistetav nagu Cheshire'i kass. Tema ebamäärane käitumisstrateegia võimaldab kõigil kujundada gestalt vastavalt oma ootustele ja ettekujutustele ilusast.

Mida vähem Zelenski räägib, seda rohkem on tal võimalus Koljatit võita. See taktika oli siiski hea ainult kuni esimese aprillini.

Ukraina presidendivalimised>>

Ees seisab Vladimiri debatt Petroga. Porošenko meeskond loodab sellele väga, ja põhjendatult. Vaevalt, et aikido stiilis mäng, kus vaenlase jõuvõtetest eemaldutakse paindlike liigutustega, edu toob.

Kuid Zelenski on juba teinud mitmeid avaldusi, mis vihjavad sellele, et tema ja ta meeskond on debatiks valmis.

Mis seal´s ikka, oodata ei ole enam kaua.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Tagid:
presidendivalimised, Ukraina, Petro Porošenko, Volodõmõr Zelenskõi

Peamised teemad