02:08 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
93 0 0

Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker kõneles Euroopa Liidu geopoliitilise Lääne- ja Ida-Euroopaks jagunemise lubamatusest.

TALLINN, 8. aprill — Sputnik. "Ma töötan selle kallal, et lõpetada minu vaatenurgast ohtlik Euroopa jagunemine Lääne- ja Ida-Euroopaks, vahendab RIA Novoasti. Euroopa ei koosne kahest plokist, vaid peab hingama mõlema kopsuga. Kuid on vajalik, et kopsud tahaksid koos hingata," ütles Juncker raadiosaates Euronetplus.

Euroopa täitevorgani juht avaldas kahetsust, et Euroopa Liidu idaosa liikmed võtsid mõnedes küsimustes seisukoha, mis erines Lääne-Euroopa riikidest, kes olid ühenduse loojateks.

2018. aasta septembris tegi Juncker ettepaneku muuta mitmete ühise välispoliitika ja julgeoleku valdkondi puudutavate otsuste tegemine kvalifitseeritud häälteenamuse põhiseks. Sellega seoses kutsus Euroopa Komisjon ELi juhte üles 9. septembril 2019. aastal Sibiu tippkohtumisel "laiendama kvalifitseeritud häälteenamusega otsustatavate küsimuste ringi ühise välis- ja julgeolekupoliitika vallas."

Hetkel tehakse Euroopa Ülemkogu ja Euroopa Liidu Nõukogu välispoliitilised otsused konsensuse alusel: ELi liikmesriikide ühehäälse toetuse puudumisel otsus läbi ei lähe. Kvalifitseeritud häälteenamust määratletakse kui vähemalt 55% ELi liikmesriikide arvust, kus on esindatud vähemalt 65% ühenduse riikide elanikkonnast.

Euroopa Liit alustab välisinvestorite "jälgimist" >>

Samal ajal ütles Euroopa Liidu diplomaatia juht Federica Mogherini mõni aeg tagasi, et ei näe vajadust täielikult loobuda ühehäälsuse põhimõttest, kui nõukogu võtab vastu välispoliitika ja kaitseküsimuste otsuseid. Ta märkis, et tema kogemuste kohaselt ei olnud küsimuste otsustamisel ühehäälsusega probleeme. Ta tunnistas siiski, et selline probleem võib tulevikus ilmuda.

Samal teemal

Kosyancic: ELi mehhanism USA Iraani-sanktsioonide vältimiseks saab kohe valmis
Tagid:
Federica Mogherini, Jean-Claude Juncker, hääletamine, Euroopa Komisjon, Euroliit

Peamised teemad