10:24 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Poliitika
lühendatud link
11420

Euroopa Liit esitas Hiinale Brüsseli tippkohtumise eel pika nimistu "vastastikuse mõistmise" tingimusi, peaaegu mitte midagi vastutasuks pakkumata. Peking viivitab ja Brüssel otsib põhjust USA ja Hiina RV vahelises salasobingus.

ТАLLINN, 8. aprill — Sputnik, Aleksei Toom. 9. aprillil Brüsselis toimuva Euroopa Liidu ja Hiina tippkohtumise eelõhtul osutus poolte ühise lõppkokkuvõtte koostamine katkenuks Pekingi soovimatuse tõttu talle esitatud pikka nimekirja "vastastikuse mõistmise" tingimustest arutama hakata. EL kahtlustab, et Hiina on eurooplastega peetava tippkohtumise tulemuste vastu huvi kaotanud, kuna kavatseb jõuda nende selja taga kokkuleppele USA-ga.

Vahetult enne 9. aprillil algavat EL ja Hiina RV tippkohtumist, kus osalevad liidu liikmesriikide riigipead ja Pekingi delegatsioon eesotsas peaminister Li Keqiangiga, esitas Brüssel Pekingile Euroopa Parlamendi saadikutega ja eeldatavalt Lääne-Euroopa pealinnades kooskõlastatud nimekirja nõudmistest, mille täitmata jätmise korral Euroopa Liit, nagu on teatatud, keeldub ühisavaldusele alla kirjutamast.

Ekspert: USA vajab kaubanduskokkulepet rohkem kui Hiina >>

Euroopa nõuab takistuste kõrvaldamist tema ettevõtete pääsemiseks paljudesse Hiina majandussektoritesse (eeskätt panganduses), loobumist "sundusest" anda lääne ettevõtete poolt oma tehnoloogiat ja oskusteavet hiinlastega loodud ühisettevõtete käsutusse, olemasolevate kaubandustõkete kõrvaldamist, tööstustoodangu (eelkõige terase) riikliku subsideerimise piiramist, endale kohustuse võtmist järgida inimõigusi ja mis peamine, määrata konkreetsed tähtajad kõigi nende tingimuste täitmiseks.

Euroopal on aeg kindlaks määrata, kes Hiina tema jaoks on

"Meie eesmärk seisneb selles, et keskenduda tasakaalustatud suhete saavutamisele, mis tagavad ausa konkurentsi ja võrdsed tingimused turgudele ligipääsuks. Selles kontekstis loodame me veenda Hiinat lülitama tööstustoetuste küsimus WTO reformi tähtsaimate elementide hulka," ütles märtsis Euroopa Nõukogu president Donald Tusk.

Lisaks sellele kutsub Brüssel rõhutatult valjusti kõiki EL-i riike üles Hiinaga suhete arendamisel ühtehoidmisele. Kuid seniajani ei ole ükski EL-i riik loobunud lepingutest Hiinaga mitmemiljardiliste investeeringute kohta, nagu näitas esmajoones esimehe Xi Jinpingi äsjane visiit Itaaliasse, Prantsusmaale ja Monacosse.

Euroopa Liit on viimaste kuude jooksul jõudnud nimetada Hiinat oma strateegiliseks partneriks, kuid samal ajal ka strateegiliseks konkurendiks, on soovitanud mitte pidada teda kõrgeltarenenud riigiks, samas tunnistades ta üheks juhtivaks kaubandus-majanduslikuks suurriigiks, kuid G7 gruppi teda ei kutsu ja osutab tema hinnangul Hiinas eksisteerivatele ühiskonnakorralduse puudustele ja sealsele inimõiguste rikkumistele.

USA F-16 müük Taiwanile teeb Hiina närviliseks >>

Brüsseli euroopalikud "Hiina poliitika" kriitikutel on nähtavasti täiesti õigus kinnitades, et niisugust poliitikat EL-is tõepoolest ei esine ja EL-il oleks aeg see lõpuks läbi mõelda ja kokku leppida.

Pole imestada, et tippkohtumisest osavõtjate ühisavalduse koostamine vastastikuse mõistmise ja koostöö asjus on kulgenud, nagu Euroopa diplomaadid Brüsselis 3. aprilli kohtumise tulemuste põhjal tunnistasid, "aeglaselt ja vaevaliselt", kirjutab Brüsseli teabeportaal Euractiv.

EL-i Nõukogu oli valmis avalduse teksti arutamise katkestama, kuid hiinlaste palvel lükkas selle otsuse edasi. Sellegipoolest, arvatakse Brüsselis, poolte erimeelsuste tõttu ühisavaldust tõenäoliselt ei tule.

Washington vihjab Pekingi "uskumatutele" ettepanekutele

Samas peab Peking samaaegselt ulatuslikke läbirääkimisi Washingtoniga. Osapooled deklareerivad kavatsust kaubandussõda lõpetada ja lahendada olemasolevad vastuolud kõige radikaalsemal moel. Paistab, et Euroopa ei tea, mida selle all mõeldakse ja mida USA president Donald Trump teha üritab, kuid kahtlustab, et Euroopa majanduse jaoks see kõik millegi heaga ei lõpe.

USA ja Hiina vaheline vabakaubandusleping, millesse keegi senimaani ei usu, sest "seda ei saa olla", tähendaks äärmiselt ebameeldivat ja ohtlikku pööret ja EL-i asjades ja laias laastus ka atlandiülese liidu asjaajamistes läänemaailma "väärtuste kaitsmise" nimel.

Mitte et Brüsseli juhid oleks kord öösel higisena ärganud õudusunenäost, kus esimees Xi Jinping ja president Donald Trump kahekesi WTO reeglistikku puruks rebivad ja naeru lagistades tükkhaaval kaminasse viskavad, mõistes Euroopa ettevõtted seeläbi viletsusse, vaid EL ise on maailma poliitikas kolmandajärgulises rollis.

"Liiga palju on kaalul" - majandusteadlane USA ja Hiina läbirääkimistest >>

Lähiminevikus ignoreeris Washington Brüsseli peaaegu varjamatuid ettepanekuid Pekingi vastu omavahel "kampa lüüa" terase ja alumiiniumi ületootmisest tingitud maadejagamises, mispuhul Trump eurooplaste ja hiinlaste impordil vahet tegemata kõrgemad imporditollid kehtestas.

Viimastel nädalatel levib USA ja Hiina vahel jätkuvatest kaubanduskõnelustest üha sensatsioonilisemaid kuuldusi, kaasa arvatud vihjeid tollivaba kauplemise kokkuleppe võimalusele ja erilistele eelistele USA ettevõtetele Hiina turul.

Võimalik, et niiviisi "trollivad" Washington ja Peking teineteisest sõltumatult Euroopa Liitu. Aga võib-olla ka mitte. Brüssel leiab, et Peking ei tee tippkohtumise eelõhtul EL-iga erimeelsuste lahendamiseks erilisi jõupingutusi lihtsalt sellepärast, et eelistab siluda suhteid Washingtoniga.

Maailmaturu juhtivate mängijate "kauplemiskolmnurga" põhiline intriig, nagu Sputnik Eesti varem on kirjeldanud, seisneb selles, kumb, kas Euroopa või USA jõuab esimesena enesele saadavate eeliste osas Pekingiga kokkuleppele.

"Euroopa loodab, et USA ja Hiina vaheliste kõneluste tulemused osutuvad Maailma Kaubandusorganisatsiooni põhimõtetega ühitamatuiks ega anna USA ettevõtetele ebaõiglasi eeliseid Euroopa omade ees," tsiteerib Euractiv anonüümset Brüsseli ametnikku.

Samal teemal

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Hiina lammutas EL ja USA "vankumatu" transatlantilise koostöö
Ainuüksi Brüsselis on 250 Hiina spiooni
Hiina otsib raha ülemaailmse tehnoloogialiidri rolli saavutamiseks
Hiina nõustus järeleandmistega kaubavahetuses USA-ga
Tagid:
majandus, poliitika, USA, EL, Hiina

Peamised teemad