21:33 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
9820

Koos koalitsioonilepingu allakirjutamisega jagasid Keskerakond, EKRE ja Isamaa, kellel on parlamendis 56-kohaline enamus, omavahel ka Riigikogu komisjonide esimeeste kohad.

TALLINN, 8. aprill — Sputnik. Kõige pikema kõrre tõmbas Keskerakond, kelle parlamendipoliitikud hakkavad juhtima Riigikogu välis-, sotsiaal-, keskkonna-, õigus-, maaelu- ja kultuurikomisjoni, samuti Euroopa Liidu asjade komisjoni ning koalitsioonis kokku lepitud eesti keele õppe ja arenguga tegelevat probleemkomisjoni. Väliskomisjoni esimeheks saab ilmselt senine Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa, edastas ERR.

Kolm erakonda allkirjastasid koalitsioonileppe >>

EKRE saab enda juhtida Riigikogu põhiseaduskomisjoni, julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni ning uue koalitsioonilepinguga otsustatud rahvastikukriisi lahendamisega tegeleva probleemkomisjoni.

Isamaa poliitikud hakkavad juhtima riigikogu rahandus-, majandus- ja riigikaitsekomisjoni.

Kuigi president Kersti Kaljulaid pole Jüri Ratasele teinud ettepanekut valitsuse moodustamiseks, allkirjastasid Ratase juhitav Keskerakond ning Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa esmaspäeval, 8. aprillil võimuleppe, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Keskerakonna juht ja peaminister Jüri Ratas ütles allkirja andes, et kolme erakonna ühine soov on sidus tugev Eesti ühiskond. "Meie soov on riik, kus mitte kedagi ei jäetaks maha. Koalitsioonilepe otsib koostööd, otsib Eesti riigis kindlustunnet ja heaolu. Et rahvastik oleks tulevikus positiivse iibega," ütles Ratas.

Kolme erakonna volikogud kiitsid laupäeval heaks nii koalitsioonilepingu kui ministrikandidaadid, edastas varem Sputnik Eesti.

Keskerakonna kandidaat haridus- ja teadusministri kohale on Mailis Reps, majandus- ja taristuministri kohale Taavi Aas, regionaalministri kohale Jaak Aab ja sotsiaalministri kandidaat on Tanel Kiik. Jüri Ratas on peaministrikandidaat.

Kaitseministriks esitab Isamaa Jüri Luige, justiitsministriks Raivo Aegi, välisministriks Urmas Reinsalu, rahvastikuministriks Riina Solmani ja kultuuriministriks Tõnis Lukase.

President Kaljulaidi visiit Moskvasse >>

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ministrikandidaadid loodavasse valitsusse said samuti heakskiidu. EKRE siseministrikandidaat on Mart Helme, rahandusministrikandidaat Martin Helme, keskkonnaministrikandidaat on ettevõtja Rene Kokk, maaeluministri koha saab Mart Järvik ning väliskaubandus- ja IT-ministri kohale esitab erakond Marti Kuusiku.

Maailma ajakirjandus toob esile EKRE pääsu Eesti valitsusse, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti pühapäeval. USA mõjukas ajaleht Washington Post vahendab agentuuri Associated Press ülevaadet, mis pealkirjastas oma loo "Eestis moodustasid koalitsiooni populistid ja kaks muud parteid", nimetades samas EKRE-t paremäärmuslikuks populistlikuks erakonnaks.

Agentuuriga vestelnud Toronto ülikooli politoloog Andres Kasekamp ütles, et EKRE tõus on poliitikas kaasa toonud avaliku debati vulgariseerumise ja Eesti ühiskonna polariseerumise.

Partei küttis üles immigratsioonivastast ja homofoobset hüsteeriat, et võita eelmisel kuul peetud parlamendivalimistel rohkem hääli, tõdes Kasekamp.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
poliitika, koalitsioon, Riigikogu, Isamaa, Keskerakond, EKRE

Peamised teemad