16:12 17. Oktoober 2019
Kuula otse
 • USD1.1025
 • RUB70.8212
USA president Donald Trump

Trump tahab Euroopa kaupadele 10 miljardi eest tollid kehtestada

© AP Photo / Carlos Barria
Poliitika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (96)
6301

USA president Donald Trump tahab kehtestada kaitsetollid Euroopa kaupadele, kuna Euroopa Liit doteerib lennufirmat Airbus.

TALLINN, 10. aprill — Sputnik. Kokku on kavas tollid kehtestada kaupadele mahus 11 miljardit dollarit (ligi 10 miljardit eurot), edastas Trump sotsiaalmeedias, vahendas portaal Eestinen viitega ajalehele Daily Mail.

Kaitsetollide alla minevate kaupade hulka kuuluvad delikatessid nagu lõhe ja juust, samuti veinid, oliiviõli ja mereannid. Euroopa Liit on lubanud selle peale maksustada Harley Davidsoni motikad ja Levise teksad.

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump soovib, et kõik riigid avaksid oma turud Ameerika kaupadele, samal ajal ise USA turule jäämise eest kõrgeid lõive makstes, edastas Sputnik Eesti.

Vaidlus Airbusi doteerimise pärast on kestnud Euroopa Liidu ja USA vahel juba 14 aastat.

USA valitsus väidab, et Euroopa valitsuste ettevõttesse Airbus investeeritud raha on vastuolus WTO toetuste reeglitega.

"Liiga palju on kaalul" - majandusteadlane USA ja Hiina läbirääkimistest>>

2004. aasta oktoobris astusid Ameerika Ühendriigid ühepoolselt ja eelneva hoiatuseta tagasi kahepoolsest Euroopa Liiduga

1992. aastal sõlmitud lepingust, mis selgesõnaliselt võimaldas niisuguseid investeeringuid, ning USA otsustas alustada kohtuasja WTOs.

Euroopa Liit palus omalt poolt WTO-l kuulutada ebaseaduslikuks USA poolt ettevõttele Boeing makstavad toetused.

Ameerika Ühendriigid on eitanud ettevõttele Boeing toetuste andmist ning on öelnud, et enne igasuguseid läbirääkimisi peaks Euroopa Liit eeltingimusena lõpetama ettevõttele Airbus selle abi andmise, mis varem toimus tagastatavate laenude süsteemi kaudu.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Asjatundjad rääkivad, et konkurents ettevõtete Airbus ja Boeing vahel peaks toimuma turul.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (96)
Tagid:
kaubad, tollid, Euroopa Liit, EL, USA, Donald Trump

Peamised teemad

 • Borš kui relv, illustreeriv foto

  Tuleb välja, et väidet nagu armastatakse Venemaal borši keeta ja süüa, võidakse pidada "kultuuriliseks hõivamiseks" ja "kulinaarse annekteerimiseks". BBC-d häiris Russia Twitteri kontol ilmunud teade.

  11
 • Venemaa raketikompleks Iskander õppustel

  NATO Parlamentaarse Assamblee istungil Londonis osalenud Eesti saadikud esitasid küsimuse, kuidas tagatakse Euroopa julgeolek, kui Washington lahkus kehtimast keskmaa tuumaleppest.

  13
 • Luudadega naised soolise ebavõrdsuse vastasel meeleavaldusel Quitos, Ecuadoris.

  Euroopa Soolise Võrdsuse Instituudi aruandes märgitakse Eesti kiiret tõusu soolise võrdõiguslikkuse saavutamisel. Samal ajal on Eesti mahajäämus naaberriigist Soomest endiselt suur.

  10