10:16 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
137 0 0

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova nimetas Läti Seimi seaduseelnõu NSV Liidu sõjaväevormi kandmise kohta 9. mail nõukogude sõdurite mälestuse mõnitamiseks.

TALLINN, 10. aprill — Sputnik. Läti rahvasaadikute eriline küünilisus ilmnes selles, et nõukogude sõjaväevormi kandmise kavatsevad nad keelustada just hitlerliku Saksamaa üle võidu saavutamise järjekordse aastapäeva eel, leiab välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

NSVL-i sümboolika Postimehes: toimetus palus vabandust >>

"Oleme nördinud sellest mõnitavast seadusandlikust algatusest, mida ei saa kvalifitseerida teisiti kui irvitusena nõukogude sõdurite mälestuse üle, kes andsid oma elu Läti vabastamise eest," teatas Maria Zahharova.

Venemaa välisministeeriumi hinnangul lisab Läti Seimi algatusele erilist küünilisust see, et kõnealune seaduseelnõu võetakse vastu suure võidu järjekordse aastapäeva eelõhtul selge sihiga Suure Isamaasõja veterane alandada ja nende pidupäev ära rikkuda.

"Loodame saada vastava põhimõttelise hinnangu Läti partnerite poolt Euroopa Liidus ja asjaomastes rahvusvahelistes struktuurides, kes on nii pedantsed inimõiguste küsimuste ja ajaloolteemade suhtes peamiselt siis, kui asi lääneriike ei puuduta," rõhutas Zahharova.

Trahv 700-st kuni 7100 euroni

Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, et 4. aprillil kiitis Läti parlament häälteenamusega heaks seadusemuudatused rahvakogunemiste, meeleavalduste ja pikettide seadusele, mis keelavad avalikel üritustel kasutada nii NSV Liidu kui hitlerliku Saksamaa sõjaväevormi. Seadusemuudatuste vastuvõtmise poolt hääletas 69 Läti Seimi saadikut, vastu oli 21 rahvasaadikut.

Lätis leidis aset järjekordne terav russofoobiapuhang >>

Kõige emotsionaalsema vastukaja pälvis arutelul sõnavõtt erakonna Koosmeel seimisaadikult Igor Pimenovilt, kes väitis, et seadusemuudatuste tõeliseks eesmärgiks on võrdustada kommunistlik ideoloogia natsionaalsotsialistliku ideoloogiaga.

Rahvasaadiku sõnul on tegemist ajaloo tahtliku moonutamisega ja see on vastuolus rahvusvahelise õiguse normidega, sest natsi-Saksamaa oli agressoriks, NSV Liit aga riigiks, mis sellest agressioonist kõige enam kannatada sai ja võitis.

Seadusemuudatuste autor Edvīns Šnore seletas, et muudatused pakuvad vaid võimaluse olemasolevaid rahvakoosolekute ja meeleavalduste eeskirju laiendada. Kehtiv seadus keelab rahvakogunemistel, meeleavaldustel ja pikettidel kasutada endise NSVL-i, Läti NSV ja natsi-Saksamaa sümboolikat (lippu, vappi, hümni ja muid sümboleid isegi stiliseeritud kujul).

Võidupüha eelõhtul toimub Läti parlamendis seaduseelnõu kolmas lugemine. Kui Seim seadusemuudatused kinnitab, siis jõustub keeld 2020. aasta 1. jaanuarist. Endise NSV Liidu ja tema vabariikide ja natsliku Saksamaa sõjaväelaste vormirõivaste kandmise eest (isegi stiliseeritud kujul) võidakse määrata rahatrahv füüsilistele isikutele kuni 700 euro ja juriidilistele isikutele kuni 7100 euro ulatuses. Rahatrahv on ette nähtud ka natsisümboolika ja nõukogude sümboolika kasutamise eest.

Samal teemal

Naistepäev ja vastlad ehmatasid Läti rahvuslasi
Läti ja Eesti esindajaid solvas EL-i võrdlemine NSV Liiduga
Läti SS-leegionärid kui sangata kohver
Tagid:
Läti Seim, Läti, NSV Liit, natsism, natsisümboolika, sümboolika

Peamised teemad