15:51 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Poliitika
lühendatud link
Kapo aastaraamat 2019 (5)
12301

Venemaa mitte ainult ei lõhesta Eesti ühiskonda tasuta õppimisvõimaluste pakkumisega eestimaalastele, vaid aitab Eestil täita ka riigile vajalike spetsialistide ridu, ütles portaalile Sputnik Eesti Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov.

TALLINN, 12. aprill - Sputnik. Sellise vastuse andis Venemaa diplomaat KaPo aastaraamatus toodud väitele RussiaStudy programmi Venemaa välisministeeriumi poolt Eesti ühiskonna lõhestamise* üheks vahendiks olemise kohta.

Aleksandr Petrovi arvates pärinevad sellised avaldused ilmselt inimestelt, kes "teenivad oma leiva välja ja peavad nii kirjutama ja siis kelli helistama."

Väited, et eesti noortele pakutav võimalus Venemaal õppida on Eesti abiturientide värbamine või Kremli soov pookida endise üliõpilaste abiga mingit "Vene maailma" ideed välismaal (sh Eestis), ei vasta absoluutselt tegelikkusele.

Dmitri Litskai: VF ülikooli diplomil on eestimaalase jaoks palju eeliseid >>

Venemaa programmi RussiaStudy eesmärk on koolitada oma valdkonnas kõrgetasemelisi professionaale. Eesti ei ole mingiks erandiks mitte ainult Euroopa hulgas, vaid kogu maailma riikide hulgas, kellele on eraldatud üliõpilastele kvoot õppimiseks Venemaa ülikoolides eelarvelistel kohtadel.

See tähendab, et noored kogu maailmast tulevad Venemaale ja just õppima. Omal ajal toetas Vene saatkond selle kvoodi laiendamist Eestile ning viimastel aastatel on Eesti elanikele Venemaa ülikoolides pakutavate kohtade arv kasvanud 55-lt 90-le.

Seda tehti ka seetõttu, et Eesti noorte huvi õppida Venemaal on tõesti suur: mitmetes valdkondades, eelkõige meditsiini või loomingulistel erialadel, on sageli 5-7 taotlust kohale.

Seepärast lähevad kõige populaarsemaid erialasid õppima parimaid akadeemilisi saavutusi näidanud noored ja tulevasi õpilasi aitab valida spetsiaalne komisjon (näiteks tulid Tallinnasse Peterburi riikliku ülikooli esindajad).

Pealegi, märkis Aleksandr Petrov, mõned Venemaal õpetatavad erialad Eesti ülikoolides lihtsalt puuduvad. Ja pole midagi halba selles, kui Eestisse naasevad inimesed, kellel on oma kutsealal vajalikud oskused ja nad kasutavad neid oma riigi huvides.

Eesti keelas purjelaeva "Sedov" sisenemise territoriaalvetesse >>

"Mina pean Eesti õpilaste võimalust õppida Venemaal meie riikidevahelise koostöö üheks eredaks ja positiivseks aspektiks. Olen kohanud Eestis üsna paljusid Venemaal oma õpinguid juba lõpetanud üliõpilasi, kes on saanud täiskasvanuteks ja meenutavad rõõmuga oma õpinguid Venemaal," ütles Petrov.

© Sputnik / Алексей Куденко

Ta mainis, et võib-olla kuulub selliste ebaobjektiivsete otsuste jadasse ka Eesti ametivõimude hiljutine otsus keelata Venemaa purjelaeval "Sedov" Tallinna sadamasse siseneda.

"Nüüd räägime me palju Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi eelseisvast visiidist Moskvasse. Võib-olla aitab kõige kõrgemal tasemel dialoogi taasalustamine kaasa vastastikuse mõistmise saavutamisele madalamal, "töö"-tasandil. Tahaks loota," lisas Petrov.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et värske KAPO aastaraamat sõna otseses mõttes kirendab sõnadest "Venemaa" ja "Kreml". Erilist tähelepanu pööratakse RIA "Rossija Segodnja" ja Sputnik väidatavalt sisalduvale "Kremli propagandale", samuti Venemaa saatkonna koostööle kohalike Vene kaasmaalaste organisatsioonidega Eestis: Eesti vene rahvuskaaslaste koordinatsiooninõukoguga ja Puškini instituudiga.

*"Ühiskonna lõhestamise tööriistadest väärib mainimist Vene välisministeeriumile alluv SRÜ Riikide Küsimuste, Välismaal Elavate Kaasmaalaste ja Rahvusvahelise Humanitaarkoostöö Föderaalagentuuri Rossotrudnitšestvo rahastatud ning Vene saatkonna ja siinse Puškini Instituudi ühisprogramm, mis pakub Eestis elavatele noortele õppimisvõimalust Venemaa ülikoolides. Programm on mõeldud just välisriikides elavatele venekeelsetele noortele, kelles Kreml näeb tulevikus vene maailma idee kandjaid ning edendajaid nende kodumaal."

Teema:
Kapo aastaraamat 2019 (5)

Samal teemal

Kapo aastaraamat 2019
President Kaljulaidi visiit Moskvasse
Tagid:
aastaraamat, poliitika, KaPo, haridus, Eesti, Venemaa, Aleksandr Petrov

Peamised teemad