06:30 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Poliitika
lühendatud link
117 0 0

Kolm Ameerika poliitikut kutsusid WSJ-s avaldatud ühises artiklis üles muutma kurssi suhtes Venemaaga ja taasalustama dialoogi. Politoloog Juri Potšta nimetas raadios Sputnik seda üleskutseks tervele mõistusele.

TALLINN, 13. aprilli — Sputnik. Endine USA riigisekretär George Schulz, endine kaitseminister William Perry ja endine senaator Samuel Nunn kutsusid ajalehes The Wall Street Journal avaldatud ühises artiklis USA president Donald Trumpi üles muutma USA poliitikat suhetes Venemaaga, edastas raadio Sputnik.

Poliitikute meelest on Venemaa ja Ameerika Ühendriikide suhted ummikus ning see võib viia ohtliku vastasseisuni ja tuua kaasa tuumarelvade kasutuselevõtu. Endised poliitikud usuvad, et ähvardava ohu tase ületab märgatavalt külma sõja ajal maailma ohustanud ohtu.

Millest ameeriklaste tõlgid vaikivad: Тrump + Putin = ?..>>

Artikli autorid väidavad, et Ameerika Ühendriigid vajavad suhetes Venemaaga uut lähenemist. Poliitikud pakuvad välja mõlema partei saadikutest koosneva rühma loomist Kongressis, mis vastutaks samaaegselt NATO tugevdamise ja Venemaaga peetava dialoogi uuendamise eest.

"On äärmiselt oluline, et me taaskäivitaksime suhteid Venemaaga valdkondades, kus meil on ühised põhihuvid, sealhulgas kuidas vähendada sõltuvust tuumarelvadest, takistada nende sattumist ebastabiilsetesse kätesse, vältida nende kasutamist ja teha nendele kui maailma rahu ohustajatele ometi lõpp," öeldakse artiklis.

Ameerika poliitikud kutsuvad ka Putinit ja Trumpi üles jätkama riikidevahelise koostöö arendamist. Nende sõnul pandi sellistele läbirääkimistele algus Helsingis, kuid sellest ei arenenud midagi.

President Kersti Kaljulaid sõidab töövisiidile Moskvasse>>

Venemaa rahvaste sõpruse ülikooli võrdleva poliitikateaduse kateedri professor Juri Potšta kommenteeris poliitikute avaldust raadios Sputnik.

"See on ootamatu, sest oleme juba pikka aega harjunud kuulma, et Venemaad tuleb "takistada", maha suruda majandussanktsioonidega, et ta ohustab olukorda Euroopas, Musta ja Aasovi mere piirkonnas, Lähis-Idas ja nii edasi. Ja nüüd äkki kolm, olgugi pensionil, kuid mõjukat poliitikut, kellel on tohuta poliitiline kogemus, ütlevad, et ameeriklased ja nende liitlased peavad mõistusele tulema, et maailm on jõudnud ohtliku piirini, kus on võimalik kasutada tuumarelvi, mida on alati kardetud, ja nüüd nad enam ei karda," ütles Juri Potšta.

Vene-vastase hüsteeria taustal kuulsime terve mõistuse häält, lisas ta.

Kreml rääkis Putini ja Trumpi kohtumise ootustest>>

"Nende üleskutse mõte on selles, et aitab juba vabariiklaste ja demokraatide vahelisest sõjast, see on kaotanud igasuguse mõtte, see on muutunud veritasuks Clintoni valimiskaotuse (USA 2016. aasta valimistel – toim.) ja Trumpi võimuletuleku eest. Aitab vastasseisust Venemaaga, meie riikidel on palju ühiseid huve, alustagem läbirääkimisi. See tähendab, et Ameerika Ühendriikide praeguse Vene-vastase hüsteeria taustal kuulsime terve mõistuse häält," tõdes Juri Potšta.

Tagid:
Vladimir Putin, Donald Trump, Venemaa, USA

Peamised teemad