05:24 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
93 0 0

Isegi liitlased, kellelt Pence ilmselt Julgeolekunõukogus tulist toetust ootas, olid kergelt jahmunud. Asepresidenti hinnati vääriliselt. Tema kõne heliseb neil veel kaua kõrvus, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Mihhail Šeinkman.

Kui teie perekonnanimi on Pence, siis mida iganes see teie keeles ka ei tähendaks, on parem oma keelt talitseda, muidu antakse tagasi samade müntidega ja nimetatakse sellist käitumist nominaaliks. Ameerika Ühendriikide asepresident pole loomulikult mingi peenraha. Figuur ikkagi.

Kuidas seda ka ei veereta, kulli ikkagi ei tule. Paljad kirjad. Või nagu lapsepõlves öeldi "krabin". Ja tema puhul – külma käes. See tähendab, et krabiseb veidi ja ongi kõik.

USA Riigidepartemang hinnast, mida Venemaal tuleb Venezuela toetamise eest maksta >>

Kuigi Mike Pence ilmus ÜRO Julgeolekunõukogusse, et sekkuda isiklikult Venezuela asjadesse sellele pühendatud erakorralisel istungil, polnud see üldse sellepärast, et Ühendriikidel pole Julgeolekunõukogus siiamaani oma alalist esindajat. Ta saabus raskekahurväena, st panna kohe suure pauguga. Valge Maja oleks heameelega löögi otse Caracasele andnud ja üldsegi mitte ülekantud tähenduses. Esialgu aga toimub see rünnak vaid Julgeolekunõukogus. Midagi peab ju tegema.

Parlamendi spiiker Juan Guaido
© Sputnik / Марко Бельо

Guaido alustas 6. aprillil riigipöörde viimast faasi - operatsiooni "Vabadus" aga vabaduses on hoopis ikka veel Nicolas Maduro. Muudkui valitseb riiki ja ei pelga midagi. Nii otsustaski USA temast üle astuda seal, kus teda ka koduseinad aitama peaksid - oma territooriumil. Kuigi üldiselt arvatakse, et ÜRO on kogu maailma territoorium, asub ta New Yorgis.

Nii tuligi sinna tähtsuselt teine ameeriklane nagu peremees, et talle ebasoovitav isik uksest välja ajada.

"Kogu lugupidamise juures, härra suursaadik," ütles ta Venezuela saadikule Samuel Moncade'ile, "ei peaks te siin olema. Te peaksite minema koju ja ütlema oma presidendile, et tema aeg on läbi." Ta lisas, kelle kasuks mäng lõppes, aga see oli vaikimisigi arusaadav.

Kombinatsioon oli lihtne nagu lapse matt - ajage Maduro esindaja Julgeolekunõukogust välja ja registreerige tema asemel Guaido esindaja, kusjuures Guaido ei pruugi isegi teada, kes see on. Ja siis tema kaudu tunnustada juba Guaidod ennast. Tuleb välja, et mitte lihtsalt kusagil, vaid ÜROs. Kõik. Bingo.

Maduro poolehoidjate meeleavaldus Caracasis
© Sputnik / Эва Мари Ускатеги

Kohe ei tulnud välja. Isegi liitlased, kellelt Pence ootas tulist poolehoidu stiilis "Käigu kuupeale!", jahmusid kergelt. Asepresidenti hinnati vääriliselt. Tema kõnest lõid kõrvad ikka veel pilli.

Tegelikult oli see jumalateotus ruudus. Esiteks, sellised asju ÜROs, selles diplomaatiatemplis öelda, on umbes nagu altarile sülitamine. Teiseks tegi ta seda "keerulise humanitaarolukorra" ettekäändel. Justkui kõik ei teaks, kellele Venezuela selle eest tänulik peaks olema.

On raske mõista, millele Pence konkreetselt lootis, kuid vaevalt suursaadiku vabandavale naeratusele. Too ei liigutanud kulmugi, ammugi siis mitte jalgu.

Tema on siin suveräänse riigi alaline esindaja aga Ameerika Ühendriikide asepresident vaid ajutine nähtus. Seepärast pidi ta tema enda väljendit kasutades "kogu lugupidamise juures" lahkuma.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Tagid:
USA, ÜRO, Mike Pence

Peamised teemad