06:27 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
10010

Eesti 200 esitab loodavale valitsusele 12 suurt sammu, mis on erakonna kinnitusel hädavajalikud Eesti uue arenguhüppe saavutamiseks, kuid mille jaoks pole loodav valitsusliit taaskord poliitilist tahet leidnud.

TALLINN, 14. aprill — Sputnik. Suurte asjade tegemata jätmisega pannakse panti meie kõigi tulevik. Nii nagu viimastel, nii ka uuel loodaval valitsusel jääb puudu pikem vaade ja julgus teha suuri reforme, vahendab Pealinn viitega BNS-le Eesti 200 avaldust.

Eesti 200 soovitus: peaminister peab justiits- ja välisminister välja vahetama >>

Tegemata jääb üks kõige olulisemaid ja valulisemaid muutusi, mida Eesti vajab – ühtse Eesti kooli loomine ületamaks emakeelel põhinevat rahvuslikku segregeeritust Eesti ühiskonnas, seisab Eesti 200 avalduses.

"Just keeleliste kogukondade eraldus on olnud üheks Eesti arengu piduriks ning soovimatus selle probleemiga jätkuvalt tegeleda vaatab vastu ka uuest koalitsioonilepingust. Eesti peab tegema suure arenguhüppe nõukogude-aegse keeleliselt eraldatud koolivõrgu reformimisel ühtseks Eesti kooliks kõikide Eesti laste tuleviku nimel!" on avalduses.

"Kasvav hariduslik ebavõrdsus võtab ära meie laste tuleviku. Meid on vähe ja me ei saa lubada endale olukorda, kus koolide haridustulemustes haigutavad mäekõrgused vahed. Haridusliku ebavõrdsusega võitlemise eelduseks on 79+1 koolivõrgu asendamine ühe tervikliku pildiga," seisab avalduses.

Erakonna arvamsel peab tuleviku koolivõrk lähtuma põhimõttest, et kõik lapsed, olenemata emakeelest õpivad koos, õpivad kodulähedases alg- või põhikoolis ning kogu riigis on üles ehitatud rahvusvaheliselt kvaliteetset haridust andvad riigigümnaasiumid. Erakoolide käsitlemine ühtse koolivõrgu osana toetab hariduslikku mitmekesisust.

Muude soovituste seas on: põhjalik riigireform, personaalse riigi käivitamine, sotsiaalkaitse süsteemi reform, Eesti majandusele hoo sisse andmine, õpetajate ambitsioonikas palgatõus.

Eesti 200 reklaamplakatid rikkusid seadust >>

Uue valitsusliidu koostööleppest on välja jäänud veel mitmete oluliste probleemide lahendamine: tervishoiusüsteemi krooniline rahapuuduse lahendamine; töötavate vanaduspensionäride ebaõiglase maksustamise lõpetamine; iganenud ühistranspordi süsteemi põhjalik reform; punnseis Eesti kodakondsuspoliitikas; katuserahade eraldamise lõpetamine ja erakondade rahastamise põhimõtete üle vaatamine, seisab Eesti 200 avalduses. 

Plakatiaktsioon kukutas Eesti 200 toetuse kahele protsendile
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti 200 on Eesti erakond, mis loodi 3. novembril 2018. Liikumise sünd leidis aset 2017. aasta jooksul, kui inimesed hakkasid kogunema, et arutada Eesti tuleviku küsimusi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Viis erinevatel elualadel tegutsevat inimest, kelle seas on Kristina Kallas ja Priit Alamäe, avaldasid kümme kuud enne Riigikogu valimisi uue poliitilise liikumise käivitamist tähistava manifesti. 

Alates sügisest püsivalt üle valimiskünnise olnud Eesti 200 toetus langes plakatiaktsiooni järel. Tallinna Hobujaama trammipeatusesse ilmusid jaanuari algul Eesti 200 poolt paigutatud plakatid, mis kutsusid eestlaseid ja venelasi eri pooltele seisma. 

© Sputnik / Deniss Grabussov
Lubaduste hind: kui palju läheks maksma parteide valmiseelsete lubaduste elluviimine
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Tagid:
valitsus, valimised, Riigikogu, poliitika, Eesti 200

Peamised teemad