15:18 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
16630

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ei saanud esmaspäeval Riigikogult piisavalt toetushääli valitsuse moodustamiseks. Kallast toetas 45 saadikut, vastu oli 53 saadikut.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. Kallas tõdes oma kõne alguses, et temast ei saa täna peaministrit. "Me kõik teame seda. Siinkohal võiksin ma panna punkti, õnnitleda koalitsiooni ning lahkuda oma kohale neljandas reas ja hoida oma suu edaspidi kinni. Aga ma ei tee seda. Mitte keegi meie erakonnast ja sotsiaaldemokraatidest ei tee seda," edastas Riigikogu pressiteenistus Kallase sõnu.

Reformierakond ja sotsid avaldasid valitsuse moodustamise alused >>

Ta iseloomustas viimaste nädala sündmusi ja kohtumisi erinevate erakondade valijatega, kus mitmel pool valitsesid ärevad emotsioonid. Rahulikel ja asjalikel kohtumistel tunti aga huvi inimeste pärismurede lahendamise vastu.

Kallas ütles uue koalitsiooni kohta: "Te kardate muutusi. Te ei muuda midagi ja te isegi ei varja seda. Aga Eesti vajab reforme. Palgatõus, ettevõtluse arendamine, tööjõu puudus, konkurentsivõime kasvatamine, maailma majanduses toimuvate arengutega kaasas käimine, keskkond, targa majandusmudeli arendamine, kaasaegne haridussüsteem − need on vaid mõned väljakutsetest, millest on minuga kõnelenud ettevõtjad ja riigiametnikud, analüütikud ja tippjuhid."

Tema sõnul on need probleemid, millele on vaja lahendust, kuid mida koalitsioon ei paku. "Selle asemel kõnelete kulutamisest ja laenamisest ning seda olukorras, kus riigi rahanduslik seis on täbar − ja ma ei hakka isegi küsima, kuidas lähevad kokku teie ideed kõigist teistest täiesti sõltumatust Eestist ja laenuorjusest?" ütles Kallas. 

Ta jätkas: "Te olete lugenud meie väärtuste dokumenti, mis me nädalavahetusel avaldasime. Arusaadavalt, ei ole see koalitsioonileping, vaid väärtused ja põhimõtted, millele tuginedes meie valitsus tegutseks. Meie ja teie ülesanne selle riigi ja selle rahva ees ei ole mitte iga hinna eest uus koalitsioon, vaid parem tulevik."

"Meid kõiki ei ole siia valitud mitte selleks, et vajutaksime lihtsalt rohelist nuppu, vaid selleks, et me mõtleksime, kuulaksime ja võtaksime vastutuse. Oma valijate, oma laste, oma riigi ees," lisas ta. 

Tema sõnul on Eesti endiselt demokraatlik riik, uut koalitsiooni võib süüdistada sisutühjuses, aga ta on demokraatlik. "Ja palun ärge süüdistage milleski uue koalitsiooni valijaid. Nende hääl peab kuulda olema, nende vajadused peavad saama kaetud, nende mured vastatud − ärge vaigistage ega sildistage neid," ütles Kallas.

Tema sõnul on meie riigis veel väga palju teha ja kuigi uus koalitsioon on selle vajaduse suhtes ükskõikne, siis paljud inimesed tunnevad ennast kõrvalejäetuna. "See on reaalne ja päris, ning nende muredega tegelemine peab olema samuti reaalne ja päris. Siis on meil lootust. Sest meil on lootust," ütles ta.

Valitsuse moodustamine - 2019 >>

Kallase sõnul ei olnud see kõne siin teade alistumisest ja hüvastijätust. "Mõne päeva pärast teatatakse siit puldist valitsemise algusest − mina teatasin just meie vastuseisu algusest. Ma olen endiselt valmis enamikega teist võrdsetel alustel Eestit valitsema, aga kuni seda ei juhtu, ei lase me Eestit hävitada. Me ei lase meie riiki vihkamisse ja seisakusse juhtida," ütles ta.

Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik erakond avaldasid valitsuse moodustamise aluste dokumendi, mis kirjeldab põhimõtteid, mille järgi Kaja Kallase juhitud valitsus tegutsema hakkaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Maailma ajakirjandus  toob esile EKRE pääsu Eesti valitsusse
© Sputnik / Денис Пастухов

Reformierakonna esinaine Kaja Kallas ütles, et president Kersti Kaljulaid tegi talle ettepaneku valitsuse moodustamiseks ning põhiseaduse järgi tuleb tal esineda Riigikogule ettekandega valitsuse moodustamise alustest, mida ta tegi täna.

Sputnik Eesti vahendas varem, et Reformierakonna esinaine Kaja Kallas pöördus Keskerakonnale ettepanekuga: "Usume jätkuvalt, et Reformierakonnaga saaks Keskerakond olla osaline koalitsioonis, mis esindaks nii Eesti inimeste kui ka Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt, tasakaalustatumalt ja tulevikku vaatavalt".

Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

Riigikogu valimised 2019 võitis kindlalt Reformierakond Keskerakonna ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ees, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

2019. aasta Riigikogu valimised
Eesti valitsus - 2019
Tagid:
toetus, valitsus, riigikogu, Reformierakond, Kaja Kallas

Peamised teemad