01:13 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Poliitika
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
8910

Venezuela president Nicolas Maduro ilmus avalikkuse ette esimest korda pärast seda, kui opositsioon teisipäeva hommikul riigipööret korraldada üritas.

TALLINN, 1. mai — Sputnik. Riigipea ütles, et rahutuste tagajärjel sai haavata viis sõdurit, neist kaks on tõsises seisukorras.

Donald Trump G20 kohtumisel
© Sputnik / Владимир Астапкович

Maduro ütles ka, et ta käskis riigipöördekatset uurida, mitmed kahtlusalused on juba ülekuulamisel.

Ta lisas, et kõik inimesed, kes relvaga võimu haarama tulid, võetakse kinni ja viiakse kohtu ette, vahendab RIA Novosti.

"Hullunud valitsus"

Venezuela liider kritiseeris USA riigisekretäri Mike Pompeot ja tema libateadet, mille kohaselt Maduro riigist põgeneda üritas.

"Ameerika Ühendriikides pole sellist hullumeelset valitsust veel olnud ... Bolton (USA presidendi John Boltoni nõunik - Toim.), Pence (USA asepresident Mike Pence - Toim.), Pompeo - kui palju küll neisse vihkamist mahub ...

Millise tasemeni võivad tõusta nende tundetus, hullumeelsus, valed ja manipulatsioonid? Õhtul väitis Mike Pompeo, et minul, Madurol, oli lennuk põgenemiseks valmis ja et venelased keelasid mul riigist lahkuda. Senjoor Pompeo, palun, see on äärmiselt labane tase!" ütles Maduro rusikatega lauale põrutades.

Venemaa alaline esindaja ÜROs nimetas Ameerika Ühendriikide ainsa eesmärgi Venezuelas >>

"Mina olen teie niinimetatud "kodanik", ma olen nende seas, kes meie riigi moodustavad. Ja kõik need kuus aastat olen pühendanud oma elu ja hinge Chavezile," lisas ta Venezuela kodanike poole pöördudes.

President tänas Venezuela elanikke, kes pärast riigipöördekatset Caracases asuva Miraflorese palee juurde tulid, et teda toetada ja kaitsta.

Участники акции в поддержку легитимного президента Венесуэлы Николаса Мадуро в Каракасе. Спрва: представители Боливарианской милиции.
© Sputnik / Эва Мари Ускатеги
Maduro toetajad tulid tänavaile

"Venezuela inimesed kuulsid mu kutset, kui ütlesin, et kui ühel päeval saabub raske olukord ja kui mõni grupp inimesi püüab riigipööret korraldada või minuga midagi teha, siis olgu teil raudsed närvid ja tulge tänavale, Venezuela elanikud."

"Ma ütlesin seda ja te võtsite mind kuulda. Täna tulid tuhanded inimesed Miraflorese palee juurde," tänas Maduro rahvast.

Lisaks teatas Venezuela juht, et ta nimetas Bolivari luureteenistuse (SEBIN) uueks juhiks kindral Gustavo Gonzalez Lopezi.

Olukorra teravnemine Venezuelas

Teisipäeval teatas Venezuela opositsiooniliider Juan Guaido operatsiooni "Vabadus" viimasest etapist, mille eesmärgiks on riigi seadusliku presidendi Nicolas Maduro kukutamine. Mõistagi toetasid teda USA võimud.

Venezuela: Guaido keeldus selgitamast oma raha päritolu >>

USA presidendi julgeolekunõunik John Bolton kutsus Venezuela armeed Guaido poolele üle minema ja teatas, et Washington kavatseb "võimalikult kiiresti" selles riigis võimuvahetuseni jõuda. Sõjavägi jäi aga seadusliku võimu poolele. Venezuela kaitseminister ütles, et armee kaitseb korda ja rahulikku elu.

Kohe peale Guaido avaldust alanud riigipöördest korraldasid meeleavaldajad Caracase Chacao piirkonnas rahutused. Nende hajutamiseks kasutasid õiguskaitseorganid gaasi. Kokkupõrgete tulemusel sai viimaste andmete kohaselt vigastada 69 inimest.

Morales teatas, et ameeriklaste järjekordne riigipöördekatse Venezuelas kukkus läbi

Эво Моралес
© Sputnik / Сергей Гунеев
Boliivia president Evo Morales

"Boliivia avaldab kahetsust, et mitmed riigid toetavad endiselt Ameerika Ühendriike, vaatamata teisipäevase riigipöördekatse läbikukkumisele Venezuelas," teatas Boliivia president Evo Morales oma Twitterikonto vahendusel.

"USA järjekordne agressiivne riigipöördekatse nurjus. Kahjuks soosivad mõned eksiarvamusel olevad valitsused endiselt isehakanud võimulepüüdlejat. Alati tuleb toetada suveräänsust ja rahu, Venezuela rahvas on kindlalt näidanud, et nad jäävad kindlalt sellele teele. Me toetame isasuguse dialoogi initsiatiive," kirjutas president.

Venezuela teatas "opositsiooni toetanud" sõjaväelaste tüssamisest

Mõned sõdurid tulid paika, kus riigipöördekatset üritati, teadmata, mis toimuma hakkab, neid peteti, edastab riiklik Telesuri kanal Rahvusliku asutava kogu esimehe Diosdado Cabello sõnu.

Parlamendi spiiker Juan Guaido
© Sputnik / Марко Бельо

"Rühm Rahvuskaardi seersante, sõjaväelasi, sealhulgas ka luureteenistuse liikmeid, toodi sündmuskohale pettuse teel.

Neile selgitati, et seal hakkab toimuma midagi sootuks muud," ütles ta.

Venezuela president Nicolas Maduro näitas rahva ees esinemise ajal videot, kus sõjaväelased jutustasid, kuidas nad ülemuste korraldusel kohale saabusid.

Sõjaväebaasi juures mõistsid nad, et neid on haneks tõmmatud ja esitatakse Guaido poole üleläinutena, vandudes, et nad ei teadnud plaanitud riigipöördekatsest midagi.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)

Samal teemal

Polnud Pence' igi väärt. Ühendriikide asepresident kõlistas ÜROs nominaali
Tagid:
Mike Pompeo, ebaõnnestunud, riigipöördekatse, värviline revolutsioon, USA, Nicolas Maduro, Caracas, Venezuela

Peamised teemad