01:46 01. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0956
  • RUB85.9486
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
6312

Alates aprilli algusest on erakondade toetusprotsendid püsinud stabiilsena. Ülekaalukalt populaarseima erakonnana jätkab Reformierakond, kelle edu teisel kohal oleva Keskerakonna ees kasvab.

TALLINN, 2. mai — Sputnik. Värskeimad koondtulemused võtavad kokku 1.-29. aprillini läbi viidud küsitluste tulemused, mille raames on kokku küsitud 4007 valimisealise Eesti kodaniku arvamust, teatas uuringufirma Norstat Eesti AS.

Reformierakonna poolt annaks oma hääle praegu 33,4% küsitlusele vastanutest. Teisel kohal oleva Keskerakonna poolt hääletaks 20,1% ning kolmandal kohal oleva EKRE poolt 18% vastajatest. Isamaad toetab 9%, Sotsiaaldemokraatlikku erakonda 8,8% ja Eesti 200 5,8% vastajatest.

Ametisse astunud valitsuse moodustavaid erakondi toetab kokku 47,1% ning kahte opositsioonierakonda kokku 42,2% vastajatest.

President Kaljulaid vabastas peaministri ettepanekul minister Marti Kuusiku ametist>>

Alates aasta algusest, kui iganädalaste küsitlustega alustati, pole kordagi ametisse astunud koalitsioonierakondade kogutoetus nii madal olnud.

Sama perioodi lõikes on suurim ka Reformierakonna ja Keskerakonna toetuse vahe (13,3%) ning väikseim Keskerakonna ja EKRE vahe (2,1%). Parlamendiväliste erakondade toetus on kokku 10,8%, mis on samuti suurim näitaja aasta algusest alates.

Reformierakond on populaarseim praktiliselt kõikide sotsiaal-demograafiliste gruppide lõikes.

Vaid pensioniealiste, alla 500-eurose sissetulekuga, vene rahvusest ning Ida-Virumaal elavate vastajate seas on kõige populaarsem Keskerakond.

Keskmisest märgatavalt enam (40% või rohkem) on Reformierakonna toetajaid 25-34-aastaste, Harjumaal elavate, kõrgharidusega ja kõrgema kui 1500-eurose sissetulekuga vastajate seas.

MTÜ Ühiskonnauuringute instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust.

Jüri Ratase juhitav Keskerakond ning Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa kinnitasid juba 8. aprillil võimuleppe. Kolme erakonna volikogud kiitsid heaks ka ministrikandidaadid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigis valitsev Keskerakond pälvis parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%).

Reformierakonna esinaine Kaja Kallas pöördus Keskerakonnale ettepanekuga: "Usume jätkuvalt, et Reformierakonnaga saaks Keskerakond olla osaline koalitsioonis, mis esindaks nii Eesti inimeste kui ka Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt, tasakaalustatumalt ja tulevikku vaatavalt".

Kuid Jüri Ratas ei võtnud pakkumist vastu.

EKRE reiting on pärast valimisi langenud>>

Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik erakond avaldasid valitsuse moodustamise aluste dokumendi, mis kirjeldab põhimõtteid, mille järgi Kaja Kallase juhitud valitsus tegutsema hakkaks. Kuid kavandav koalitsioon ei saanud Riigikogult piisavalt toetushääli valitsuse moodustamiseks. Kallast toetas 45 saadikut, vastu oli 53 saadikut.

Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

President Kaljulaid kirjutas 16. aprillil alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas. Riigikogu andis peaministrikandidaat Jüri Ratasele volitused valitsuse moodustamiseks. Volituste andmist toetas 55 saadikut ja vastu oli 44 saadikut.

Esmaspäeval, 29. aprillil toimus Riigikogu suursaalis Eesti uue valitsuse liikmete ametivande andmise tseremoonia. Jüri Ratasele järel andsid vande ja allkirjastasid selle teksti 15 uue valitsuse liiget. Uue valitsuse esimene istung toimub neljapäeval, 2. mail.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

© Sputnik / Deniss Grabussov
Eesti uus valitsus
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
valitsus, reiting, Isamaa, EKRE, Keskerakond, Reformierakond

Peamised teemad