10:18 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
34210

Paljud Euroopa ja Ameerika meediaväljaanded teatavad ärevusega ilmsetest paremäärmuslikest rahvuslikest ilmingutest Eestis ja EKRE osalemisest uues valitsuskoalitsioonis.

TALLINN, 3. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Välisajakirjandus kritiseerib uut Eesti valitsust ja eriti selle siseminister ja EKRE juhti Mart Helmet palju teravamalt kui Eesti enda meedia. Teatatakse, et riik on üle läinud parempoolsete natsionalistide leeri ja märgitakse ära koalitsiooniministrite konflikti president Kersti Kaljulaidiga.

Mart Helme väljaütlemisi president Kersti Kaljulaidi aadressil nimetavad Euroopa väljaanne Euobserver ja mitmed teised meediakanalid seksistlikuks ning valitsust tervikuna paremäärmuslikuks. EKRE liidrile heidetakse ette tema poliitiliselt sobimatuid kommentaare presidendi suhtes, kes keeldus kuulamast ametisse astuva, kuid perevägivallas süüdistatava ministri Marti Kuusiku ametivannet. 

Väikese skandaali ja protestidega: Eesti uus valitsus astus ametisse >>

Eesti uus siseminister ja EKRE juht Mart Helme nimetas ERR teatel president Kersti Kaljulaid käitumist minister Kuusiku skandaali sattudes emotsionaalse naise, mitte presidendile kohaseks käitumiseks. "Seda võib endale lubada üks emotsionaalselt üles köetud naine. Aga Kersti Kaljulaid ei ole lihtsalt üks naisterahvas, vaid on vabariigi president," sõnas Helme, kommenteerides Kaliulaidi lahkumist Riigikogust Kuusiku ametivande andmise ajaks. "Ta loeb ära ühe artikli, on naisterahvana emotsionaalselt niivõrd ärritunud, et langetab kohe käigupealt otsuse," lisas Helme. 

Maailma ajakirjandus  toob esile EKRE pääsu Eesti valitsusse
© Sputnik / Денис Пастухов

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et uue valitsuse kinnitamine ja ametissevannutamine ei toimunud konfliktide ja skandaalideta. Veidi enne väliskaubanduse ja infotehnoloogiaminister Marti Kuusiku ametivande andmist, kuid siiski pärast tema ametisse kinnitamist avaldas teise koalitsioonierakonna Isamaa liikmele Hans H. Luigele kuuluv väljaanne Eesti Ekspress materjali Kuusiku vägivallast pereliikmete suhtes. Uus minister ise nimetas ilmunud artiklit laimuks, eitas vägivalla tarvitamist oma endise abikaasa suhtes, kuid esitas kaks päeva pärast ametivande andmist tagasiastumispalve. 

See ei olnud "OK" märk, vaid üleskutse "valgete ülemvõimule"

Ka välismeedia üldine reaktsioon Eesti uue valitsuse suhtes on olnud negatiivne. The New York Times väidab oma artiklis, et isa ja poeg Helmed, kellest said uue valitsuse ministrid (kabinetiliikmete lähedasi perekondlikke suhteid ei kiideta heaks enamikes arenenud riikides), ei demonstreerinud parlamendi tribüünilt rääkides üldsegi mitte "OK"-märki, nagu paljud arvasid, vaid selle märgi tähendus on "White power" ("Valge jõud", mis tähendab "valge inimrassi ülimuslikkust"), mille on üle võtnud parempoolsed natsionalistlikud liikumised, sealhulgas Ameerika Ühendriikides. Selliste märkide ja sümbolite kohta saab põhjalikumalt lugeda natsiorganisatsioonidele vastu võitlevate valitsusväliste organisatsioonide materjalidest. 

Samas võtmes kirjutab Eesti uue valitsuse vannutamisest Briti Rahvusringhääling BBC, mis avaldas ka foto Riigikogu saalis pealdisega "Sõna on vaba" pusa kandvast president Kersti Kaljulaidist. Selles väljaandest ja välisajakirjandusest üldse õhkub Eesti uue valitsuse teemal teatud segadust, et nominaalne riigipea saab vaid sellisel viisil sõnavabadust kaitsta.

Ameerika Ühendriikide Politico tuletab artiklis "Eesti on liitunud paremäärmusliku klubiga" muuhulgas meelde, et üks koalitsioonivalitsuses EKREt esindavatest ministritest - keskkonnaminister Mart Järvik, oletas alles hiljuti avalikult, et riigi poliitilised liidrid on "salajuudid" ja postitas Facebookis (kuid kustutas selle hiljem) naispoliitikute aadressil märkuse, et "emmekeste aeg poliitikas on lõppenud, isad on kodus ootamas". Ühtlasi meenutas Politico Martin Helmele tema sõnu "mustad, minge koju".

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

EKRE osalusega valitsus sunnib vaatama maailma uue pilguga
Kas uus valitsus suudab valimisjärgset Eesti ühiskonda tasakaalustada
Tagid:
EKRE, ajakirjandus, Eesti, Kersti Kaljulaid, Martin Helme, Mart Helme

Peamised teemad