11:08 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
11220

Välisminister Urmas Reinsalu vestles telefoni teel Gruusia kolleegi Davit Zalkalianiga. Välisministrid kinnitasid kahe riigi häid suhteid ja tugevat sõprust.

TALLINN, 4. mai — Sputnik. Välisminister Reinsalu kinnitas oma kolleegile, et ka Eesti uue valitsuse prioriteediks on Gruusia suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse toetamine, edastab Valisministeerium.

Reinsalu võitlus äravõetud mänguasjade pärast >>

"Eesti ja Gruusia on väga lähedased partnerid, meil on hea koostöö pea igas vallas. Jätkame kindlalt Gruusia euro-atlantilise integratsiooni toetamist, sealhulgas läbi meie enda reformikogemuse jagamise," sõnas välisminister Reinsalu. Välisministri sõnul on oluline aga reformiprotsessiga jõudsamalt edasi liikuda.

"Abhaasia ja Lõuna-Osseetia on Gruusia lahutamatud osad ning seda tuleb austada. Eesti ei tunnusta kunagi nende alade okupeerimist," rõhutas ta.

Välisministritel avaneb esimene võimalus kohtuda Brüsselis 14. mail toimuval Idapartnerluse kõrgetasemelisel konverentsil, mis on pühendatud idapartnerluse 10. aastapäevale.

Välisminister Zalkaliani edastas kõne käigus oma õnnitlused äsja ametisse astunud Eesti välisministrile.

Enne välisministriks nimetamist oli Urmas Reinsalu eelmise valitsuse justiitsminister ja sai seal tuntuks oma teravate Venemaa-vastaste avaldustega.

Reinsalu peetakse "Nõukogude okupatsioonikahju" Venemaalt sissenõudmise - idee, mille mõttetusest kolleegid valitsusest talle avalikult teatasid, üheks tulisemaks toetajaks.

Valitsuse moodustamine - 2019 >>

Eesti justiitsministeeriumi juurde asutatud vastav komisjon leidis, et "Nõukogude okupatsiooni" tekitatud kahju oli üle 90 miljardi rubla, mis on tänapäeva kursi alusel ligikaudu 1,2 miljardit eurot

Vene välisministeerium selgitas oma seisukohta, millest lähtudes oli Balti riikide ühinemine NSV Liiduga vastavuses tolle aja rahvusvahelise õiguse normidega.

Ministeeriumi sõnul ei saa kasutada mõistet "okupatsioon", sest Nõukogude Liidu ja Balti riikide vahel ei olnud lahingutegevust ning väed sisenesid siia kahepoolsete lepingute põhjal ja mõlema vabariigi valitsuse selgesõnalise nõusoleku alusel.

Lisaks tegutsesid Lätis, Leedus ja Eestis Nõukogude Liidu koosseisus viibimise ajal (välja arvatud Saksamaa okupatsiooni periood Suure Isamaasõja käigus) rahvuslikud võimuorganid.

Samal teemal

Ratas Gruusia presidendile: toetame NATO avatud uste poliitika jätkumist
Kreml kommenteeris Eesti ja Läti plaani "nõukogude okupatsiooni" eest kahjutasu nõuda
Venemaa nõuab USA-lt selgitusi Gruusia labori kohta
Tuld kõigi pihta: Gruusia snaiprid tunnistasid üles, kes Maidanil inimeste pihta tulistas
Tagid:
poliitika, Venemaa, Gruusia, Välisministeerium, Urmas Reinsalu

Peamised teemad