08:20 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
138 0 0

Endise Saksamaa välisministri Sigmar Gabrieli arvates on Washington pikka aega püüdnud vastutust enda kaelast Euroopale veeretada - probleem ei ole mitte ainult USA presidendi retoorikas, mis seab kahtluse alla NATO põhikirja viienda artikli.

TALLINN, 5. mai — Sputnik. Saksamaa võib luua spetsiaalse fondi, et "kaitsta Balti riike ja Poolat Venemaa eest," ütles Saksamaa asekantsler ja endine välisminister Sigmar Gabriel intervjuus Svenska Dagbladetile, edastas RIA Novosti.

Miks peaksid ameeriklased Eesti eest surema >>

"Maailmas käivad praegu tõsised muutused. Teise maailmasõja ajast kehtinud maailmakorraldus oli väga mugav, eriti meile, sakslastele. Me võisime rahulikult ajada omi asju ja kõik muud küsimused otsustas USA, mõningal määral ka prantslased. Aga nüüd pole see enam nii," ütles Gabriel.

Ta lisas, et probleem ei ole mitte ainult USA presidendi Donald Trumpi retoorikas, mis seab kahtluse alla NATO põhikirja viienda artikli, et rünnak ühe liitu liikme vastu on rünnak kogu alliansi vastu. Poliitiku arvates on Washington pikka aega püüdnud vastutust enda kaelast Euroopale veeretada.

Gabriel kommenteeris ka Trumpi üleskutseid tõsta kaitsekulutusi NATO riikides kahe protsendini SKTst. Saksamaa endise välisministri sõnul kulutas tema riik eelmisel aastal riigikaitsele veidi rohkem kui 1,2 protsenti SKTst.

Ta tegi ettepaneku suurendada Saksamaa relvajõudude moderniseerimise kulutusi 1,5 protsendini SKTst ja panna ülejäänud 0,5 protsenti (rohkem kui 20 miljardit dollarit) erifondi, et "kaitsta Balti riike ja Poolat Venemaa eest."

Baltimaade kaitsekulutuste kasv on maailma kiireim >>

Sellega, märkis poliitik, et võtab Berliin Ameerika Ühendriikidelt üle lõviosa vastutusest endise Varssavi pakti riikide julgeoleku ja nende "Moskva eest kaitsmise" eest.

Samal teemal

Ajakirjanik: Moskva hoiatas USA-d provokatsioonide eest Baltikumis
"Olin purjus ja tühjendasin põit vitriinidele": NATO sõdurid laamendavad Baltikumis
Euroopa riigid kulutavad kaitsele Venemaast viis korda rohkem
Teiste arvelt: Pentagon suurendab oma kohalolekut Poolas
Tagid:
fond, kaitsekulutused, USA, Eesti, Balti riigid, Poola, Saksamaa

Peamised teemad