11:53 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
53 0 0

Esimesed välisesindused avavad oma uksed välisriigis elavatele Eesti kodanikele Euroopa Parlamendi valimistel eelhääletamiseks laupäeval, 11. mail.

TALLINN, 10. mai — Sputnik. Esindused on kohapeal hääletamiseks avatud vähemalt kahel päeval 11. kuni 16. maini, teatas välisministeerium.

Kokku saab kohapeal hääletada 35 riigis 39 esinduses.

Tallinnas toimus marss Ood vabadusele
© Sputnik / Денис Пастухов

Välisriigis elavale Eesti kodanikule on esinduses kohapeal hääletamine üks kolmest variandist. Elektrooniliselt saab oma hääle anda lehel www.valimised.ee 16. kuni 22. maini, taotluste vastuvõtt kirja teel hääletamiseks on välisesindustes nüüdseks lõppenud.

Lech Walesa: Euroopa Liit tuleb likvideerida ja uuesti luua>>

"Varasem kogemus näitab, et välismaal elavad Eesti kodanikud eelistavad ülekaalukalt e-hääletamist. Arvestades suuri vahemaid ja kiiret elu on see sageli mugavaim variant, aga on ka palju neid, kes tulevad oma kodanikukohustuse täitmiseks esindusse kohale või hääletavad juba varem kirja teel," sõnas välisministeeriumi konsulaarosakonna peadirektor Kersti Eesmaa.

"Esindused on igal juhul Euroopa Parlamendi valimisteks valmis. Kõigil kohapeal hääletada soovijatel palume kindlasti ka saatkonna või välisministeeriumi kodulehelt üle kontrollida, millal esindus hääletamiseks avatud on," soovitas ta.

Kodanikud, kes elavad mõnes teises Euroopa Liidu liikmesriigis ja on varem asukohariigile avaldanud soovi valida kohaliku nimekirja alusel, Eesti nimekirjas olevaid kandidaate valida ei saa.

President: elame vabas Eestis>>

Eestis toimub eelhääletamine 16.-19. mail riigi valimisteenistuse määratud jaoskonnas.

20.-22. mail toimub eelhääletamine kõigis valimisjaoskondades.

Elektrooniline hääletamine toimub 16.-22. maini.

Vabariigi Valimiskomisjon (VVK) registreeris kandidaadid Euroopa Parlamendi valimisteks. Lisaks selgusid liisuheitmise teel nii erakondade nimekirjades kandideerijate kui ka üksikkandidaatide registreerimisnumbrid.

Euroopa Parlamenti kandideerib üheksa erakonda ja viis üksikkandidaati, kokku 66 kandidaati.

Euroopa riigipead: liidu tuleviku peavad otsustama kodanikud>>

VVK jättis registreerimata kaks üksikkandidaati.

"Registreerimata jäi Meelis Kaldalu, kuna tal ei olnud tähtajaks tasutud kautsjon," sõnas VVK esimees Meelis Eerik.

"Lisaks esitas volitatud esindaja kaudu dokumendid vanglakaristust kandev Romeo Kalda, kes seadusest tulenevalt ei saa valimistel osaleda."

Europarlamendi valimised - 2019>>

Täpsemad registreerimisnumbrid leiab SIIT.

President Kersti Kaljulaid kutsus ühisavalduses Bulgaaria, Tšehhi, Saksamaa, Iirimaa, Kreeka, Prantsusmaa, Horvaatia, Itaalia, Küprose, Läti, Leedu, Ungari, Malta, Austria, Poola, Portugali, Rumeenia, Sloveenia, Slovakkia ja Soome riigipeadega kõiki hääleõiguslikke Euroopa kodanikke üles osalema 2019. aasta mai lõpus toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel, edastas presidendi kommunikatsiooniosakond.

"Euroopa on meie parim idee. Pärast seda, kui ohjeldamatu rahvuslus ja muud äärmuslikud ideoloogiad viisid Euroopa kahe maailmasõja julmusteni, on Euroopa ühendamine aidanud täide viia sajanditevanust unistust rahust Euroopas. Tänase päevani ei saa ega tohikski me võtta seda rahu ja vabadust, jõukust ja heaolu iseenesestmõistetavana. On oluline, et me kõik aitaksime rahumeelse ja lõimitud Euroopa idee teostamisele aktiivselt kaasa," seisab presidentide ühises avalduses.

Neljapäeval heisatakse Eesti ja Euroopa Liidu lipud>>

Riigipead on seisukohal, et tugev ja ühtse Euroopa jaoks on vaja tugevat Euroopa Liitu: "Liitu, millel on ühised asutused, liitu, mis hindab pidevalt oma tööd kriitilise pilguga ning on võimeline end reformima, liitu, mille elutähtsaks vundamendiks on tema kodanikud ja liikmesriigid."

"Euroopas on ruumi väga paljudele seisukohtadele ja ideedele. Ent me ei tohi naasta sellise Euroopa juurde, kus riigid ei ole enam võrdsed partnerid, vaid vastased. Meie ühendatud Euroopa vajab oma rahvaste tugevaid hääli. Seepärast kutsume teid valima. Hääletusel on meie kõigi ühise Euroopa tulevik," seisab avalduses.

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad Eestis 26. mail.

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
Tagid:
Välisministeerium, valimised, Euroopa Parlament

Peamised teemad