13:37 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
60 0 0

USA president Donald Trump valas reedel, 10. mail õli tulle kaubandussõjale Hiinaga, andes korralduse tõsta tariife pea kogu ülejäänud impordile sellest maailma suuruselt teise majandusega riigist.

TALLINN, 11. mai — Sputnik. Olles kiitnud Twitteris kaks päeva Washingtonis väldanud kaubanduskõnelusi kui konstruktiivseid ja siiraid, otsustas Trump hoopis teoks teha oma varasema ähvarduse, edastas ERR.

"President andis meile korralduse alustada protsessi tariifide tõstmiseks pea kogu ülejäänud impordile Hiinast, mille väärtus on umbes 300 miljardit dollarit," ütles oma avalduses USA kaubandusesindaja Robert Lightizer.

Vaid vähem kui 24 tundi varem oli Washington tõstnud tariife 10 protsendilt 25 protsendile 200 miljardi dollari väärtuses Hiina impordile.

Peking on lubanud vastata vajalike vastumeetmetega.

Kõige kallim säuts: Trump heitis Hiina börsile meediapommi>>

Hiina asepeaminister Liu He lahkus reedel pärast kaks tundi kestnud hommikust arutelu USA ametnikega kaubanduskõnelustelt ning Ühendriigid teatasid, et seekordne kõnelustevoor on läbi.

Venemaa Kõrgema Majanduskooli maailmamajanduse ja maailmapoliitika teaduskonna dekaani esimene asetäitja Igor Kovaljov hoiatas veel veebruaris ülemäära optimistlike ootuste eest Hiina ja USA läbirääkimiste osas.

"Pärast seda, kui USA ja Hiina vahel puhkes sisuliselt kaubandussõda, ei kiirustaks ma rõõmustama ja uskuma, et kõik probleemid on lahendatud ja kõik raskused ületatud," rääkis tollal Igor Kovaljov.

Tema sõnul ennustasid paljud edu Trumpi läbirääkimistele Põhja-Korea riigipeaga, aga kõik lõppes sellega, et mitte mingeid dokumente ei allkirjastatud.

"Nii ka siin: senimaani on liiga vähe andmeid, et kindlalt järeldada, et osapooled on tõepoolest lähedal kokkuleppele ja kõik vastuolud on kõrvaldatud," leiab Igor Kovaljov.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Tema sõnul käib võitlus juhtiva koha eest maailma majanduses, seetõttu ei saa sellised läbirääkimised sugugi kergelt ega kärmelt kulgeda.

Vaieldamatult sõltuvad USA ja Hiina väga tugevalt teineteisest, nende majandused on juba küllalt tugevalt läbi põimunud. Ent ei tohi unustada, et võitlus ei käi mitte enama ega vähema eest kui liidrikoht maailma majanduses.

"USA jääb SKP mahu poolest juba ostujõu pariteedi alusel Hiinale alla. Nimelt see tegur kujunes põhiliseks Donald Trumpi pöördes majandusarengu liberaalsetelt suundumustelt küllaltki karmi protektsionismini püüdlustes säilitada USA juhtpositsiooni. Aga Hiina ei taha ka oma eeliseid käest lasta ja kaalul on liiga palju selleks, et oleks võimalik kiiresti ja hõlpsasti kokku leppida," märkis Igor Kovaljov.

Trumpi lahkudes suurriik ei taastu>>

Mullu kehtestasid maailma kahe suurima majandusega riiki kahepoolsele kaubandusele 360 miljardi dollari jagu tariife. Washington süüdistab Hiinat katses saavutada tööstuslik liidripositsioon ebaõiglaste kaubandustavade kaudu.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
tollitariif, kaubandussõda, kaubandus, Donald Trump, Hiina, USA

Peamised teemad