09:09 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Poliitika
lühendatud link
65 0 0

Belgia portaali EU Reporter ajakirjanik James Wilson selgitas, miks Venemaa president Vladimir Putin on suutnud säilitada inimeste usalduse ja austuse mitme ametiaja jooksul.

TALLINN, 11. mai — Sputnik. Wilson kirjeldas mitmeid tegureid. Esiteks pöörab Venemaa president tähelepanu kriitilistele ja aktuaalsetele küsimustele - inimkapitali ja ettevõtluse arendamisele, infrastruktuuri uuendamisele ning tingimuste loomisele digitaalse majanduse igakülgseks arenguks, vahendab RIA Novosti.

Eesti president Kersti Kaljulaid ja Venemaa president Vladimir Putin kohtumise ajal Kremlis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Nende eesmärkide saavutamiseks on eraldatud rohkem kui 380 miljardit dollarit ja nii mõndagi kavandatust on juba saavutatud. Näiteks, umbes nädal pärast Putini ametivande andmist avati sild üle Kertši väina. Hoogu anti ka teiste oluliste taristuprojektide arutamisele, eriti Arktika piirkonnas.

Miks Trump Putinile helistas>>

Samuti märgib Wilson Putini poliitika majanduslikku edu. Ta tuletab meelde, et presidendil õnnestus sanktsioonidele vastu seista ja säästa rubla teiste arenevate riikide vääringute järsust langusest.

"Elluviidud eelarvepoliitika lubas Putinil täita oma ambitsioonikaid plaane sotsiaalvaldkonnas, hoolimata tugevast välissurvest. Samas ei kasutanud ta populismi, tagades makromajandusliku stabiilsuse ja rubla stabiilse vahetuskursi," rõhutas autor.

CNN langes Putini "hilinemise" pärast hüsteeriasse>>

Lisaks võimaldasid sõbralikud suhted lääneriikidega tagada vajaliku toetuse Nord Streami 2 ehitamiseks. Ajakirjaniku sõnul mõistab Lääs isegi, et koostöö selles valdkonnas on mõlemale poolele kasulik.

"Austria sõlmib Gazpromiga veel ühe lepingu kuni aastani 2040. Saksamaa toetab samuti Ameerika Ühendriikide märkimisväärsele survele vaatamata Nord Stream 2 ehitamist, pidades seda eranditult äriliseks, mitte aga geopoliitiliseks projektiks," märgib autor.

Kolmandaks, Putini poliitika oluline eelis on riigi julgeoleku tagamine, leiab Wilson. Venemaa president on korduvalt öelnud, et on valmis otsima kompromissi ja pidama võrdset ning vastastikku kasulikku dialoogi, kuid ta ei ohverda iialgi riigi suveräänsust ega rahvuslikke huve.

Nii soovitas Putin, lähtudes globaalse julgeoleku ja stabiilsuse loogikast, Trumpile võimalikke viise tuumadesarmeerimise konflikti lahendamiseks. Vastuseks ettepanekule otsustas Ameerika Ühendriikide president läbirääkimisi mitte pidada, vaid hoopiski INF leppe rakendamise peatada ja rahvusvahelise tuumakontrolli süsteemi taas 30-aasta tagusesse ajajärku viia.

Putin kommenteeris USA ja Korea RDV läbirääkimisi>>

Kokkuvõttes näitasid isegi Ukraina presidendivalimised naaberriigi kodanike tegelikku suhtumist Putinisse. Esines ju Ukraina riigipea Petro Porošenko kogu oma valimiskampaania vältel Ukraina rahva ees loosungiga "Mina või Putin".

Paraku andis rahvas valimiste teises voorus oma eelistuse Vladimir Zelenskile, kes kogus presidendivalimistel 73% häältest. Wilson märkis, et tulemuste kohta on veel vara kaugeleulatuvaid järeldusi teha, kuid üks on nüüdseks selge - Porošenko Venemaa-vastane agitatsioon oma eesmärke ei saavutanud.

Tagid:
Ukraina, Petro Porošenko, Volodõmõr Zelenskõi, Venemaa, Nord Stream 2, Vladimir Putin

Peamised teemad