03:40 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
83 0 0

Ameerika Ühendriigid soovitavad Euroopa Liidul lõpetada jutt Prantsuse põllumajandusromantikast ja keskenduda Iowa põllumeeste vajadustele. Washington nõuab Brüsselilt, et kaubanduslepingusse lülitataks lisaks tööstustoodangule ka põllumajandustoodang.

TALLINN, 11. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Ameerika Ühendriigid ei sõlmi Euroopa Liiduga kaubanduslepingut, mille eesmärk on peatada kaubanduskonfliktide laienemine, välja arvatud juhul, kui Brüssel nõustub lülitama lepingulistesse ka Ameerika põllumajandustoodangu.

Euroopa keeldus varem kategooriliselt arutlemast Ameerika Ühendriikide põllumajandusimpordi suurendamist. Kui läbirääkimised peaksid katkema, võib Washington kehtestada Euroopa autodele ja muudele kaupadele suuremad imporditollimaksud, mis põhjustavad omakorda EL vastumeetmed.

USA president andis korralduse tõsta tariife pea kogu Hiina impordile>>

Brüsselis toimunud Euroopa tippkohtumisel, kus osalesid peaaegu kõik EL juhid, teatas USA suursaadik ELs Gordon Sondland otsesõnu, et vana ja uue maailma lepitusläbirääkimiste jätkamine pole võimalik enne, kui eurooplased nõustuvad läbi rääkima ka põllumajandustoodangu üle.

Euroopa Liidu riigid, nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, keeldus varem kategooriliselt lülitamast kaubanduskonflikte lõpetavate kaubandusläbirääkimiste päevakorda põllumajandustoodangu impordi ja ekspordiga seotud küsimusi.

Austria töösturid on Vene-sanktsioonide tühistamise poolt>>

EL delegatsioon, mida juhib kaubandusvolinik Cecilia Malmström, suutis märkimisväärse raskusega saada Liidu liikmesriikidelt volitused ametlike läbirääkimiste pidamiseks Washingtoniga ainult tingimusel, et põllumajandustoodang jäetakse teemade loetelust välja.

Brüssel kinnitas Euroopa pealinnadele, et põllumajandus ei muutu mingil juhul Ameerika partneritega läbirääkimiste teemaks, leping puudutab ainult tööstustoodangut.

Neil tingimustel nõustus Euroopa Liit, vaatamata Prantsusmaa vastuväidetele, pidama ametlikke läbirääkimisi Washingtoniga.

"Midagi" põllumajandustoodangust peab kindlasti olema

"Enne kui kokkulepe ratifitseerimiseks Kongressi jõuab, peaks seal olema midagi ka põllumajanduse kohta," ütles USA suursaadik Sundland.

"Ma ei tea, kui põhjalik see kokkulepe peaks olema: võib-olla ainult midagi sümboolset, võib-olla midagi sisulist, võib-olla midagi vahepealset, kuid põllumajandusest peab lepingus ühel või teisel viisil kindlasti midagi olema. Te võite kuipalju tahes romantiseerida väikeste prantsuse taluperemeeste saatust, meil on Iowas palju oma väikeseid romantilisi farmereid," ütles Gordon Sondland.

USA ametnike kõnede toon kaubandusläbirääkimistel Euroopa Liiduga on võrreldes alles mõni kuu varasemaga muutunud märgatavalt karmimaks. Kõneldes käesoleva aasta aprillis Euroopa Parlamendi saadikutele Brüsselis kaubandusläbirääkimistest, ütles Washingtoni suursaadik muuhulgas, et põllumajandustoodang on endiselt üks olulisemaid vana ja uue maailma vahelisi vaidlusküsimusi.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

"Sellele ametikohale asumisest saadik olen ma pidevalt kuulnud räägitavat "punastest joontest", nagu oleksid toiduained ja põllumajanduskultuurid Euroopale eriliselt pühad," ütles Sondland, "meie farmerid ja rantšode omanikud on meile samuti väga olulised ja see probleem ei ole USA-s sugugi vähem emotsionaalne. Meie farmerid räägivad inglise keeles, paljud teie omad ilmselt prantsuse keeles, kuid nende mured ja mõju valitsusele on väga suur."

Prantsuse farmerite mainimine ei olnud muidugi juhuslik: Prantsusmaa president Emmanuel Macron on Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide kaubanduslepingusse põllumajandustoodangu küsimuse võtmise üks peamine vastane. Selle üheks põhjuseks on USA lahkumine Pariisi kliimakokkuleppest.

USA suursaadik usub, et ELile on ettevõtjate mured "võõrad"

"Kui me tõepoolest tahame kaubandusläbirääkimistes edasi jõuda, peaks nendesse kaasama ka põllumajanduse," ütles

Gordon Sondland Euroopa parlamendiliikmetele, "vastasel juhul lõpeb kogu mäng nulliga. Me peame lihtsalt kokku leppima vabas ja ausas kaubanduses ning lubama turul kõrgema õigusemõistjana otsustada."

Loomulikult ei ole suursaadik Sondland naiivne ega usu, et Brüssel tema üleskutseid Ameerika põllumajandustootjate püüdlusi mõista, kuulda võtab ja Euroopa vabale põllumajandustoodete, sealhulgas geneetiliselt muundatud kultuuride tootjate (Euroopa riigid, sealhulgas Eesti piirab oluliselt GMO-toodete tootmist ja importi) konkurentsile loovutab.

Seepärast räägibki Washingtoni esindaja Euroopa vestluspartnerite ja tööstusliidrite kurtmistest EL üle, mis "ei võta nende muresid eriti südamesse".

"Ja nad julgustavad meid jõudma kokkuleppele mõistliku aja jooksul, et vähendada turu ebakindlust ja vältida (kaubandus- ja majanduskonfliktide) eskalatsiooni," ütles Said Sundland, andes mõista, et Euroopa töösturid peavad Ameerika Ühendriikidega "separaatläbirääkimisi" ja on valmis vastasseisuks Brüsseliga.

Washington süüdistab EL läbirääkimiste saboteerimises

Mai lõpus peaks Euroopa Liidu delegatsioon, eesotsas Cecilia Malmströmiga jälle Washingtoni suunduma, et teha mingi kokkuvõte saadud volituste alusel peetud aruteludest ja saavutatud kompromissidest.

Nagu mainis tippkohtumisel suursaadik Sundland, keda tsiteerib uudisteportaal Euractiv, EL "venitab aega", vältides sisulisi läbirääkimisi.

"ELil on omad egoistlikud huvid ja ta ei ole huvitatud selle kaubanduslepingu üle läbirääkimisest," ütles Washingtoni esindaja, pidades silmas Euroopa positiivset kaubandusbilanssi USAga ning "bürokraatlikke piiranguid" kaupade sisseveol.

"President (Donald Trumpil) pole valikut. Ta on sunnitud probleemile vastu seisma," ütles Sundland.

Ameerika president on viimastel kuudel korduvalt rääkinud "halbadest sõpradest" Euroopas, kes ei arvesta USA kaubandushuvidega ning ähvardas kehtestada EL kaupadele vastuseks ELi "ebasõbralikele sammudele" suuremad imporditollimaksud.

Kannatus on katkenud: Venemaa ja Iraan loobusid USA dollarist>>

Praeguseks on osapooled saavutanud mõningase vaherahu: välja kuulutatud vastastikused kaubandussanktsioonid on küll külmutatud, kuid juba kehtestatud piiranguid ei ole tühistatud.

Ameerika Ühendriikide keeldumist kõrgendatud imporditariifide tõstmisest Euroopa terasele ja alumiiniumile, Hispaania oliividele ja autodele on Brüssel nimetanud lepingu allkirjastamise kohustusliku eeltingimusena.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
põllumajandus, Prantsusmaa, USA, kaubandussõda, kaubandus

Peamised teemad