23:31 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Poliitika
lühendatud link
49 0 0

Leedu valib pühapäeval presidendi Arvestatavaid kandidaate on kolm, presidendiks kandideerib ka praegune peaminister.

TALLINN, 12. mai — Sputnik. Valimisvõitlus käib peamiselt kolme kandidaadi vahel, kelle populaarsus on üsna võrdne, mistõttu on keeruline ennustada, kes pääseb edasi teise vooru, edastab ERR.

Tänavapildis valimisreklaami peaaegu et ei ole ja sellepärast ei saa arugi, et valimised oleks tulemas.

Grybauskaitė põhjendas keeldumist Eesti presidendi Moskva-visiidile hinnangut anda>>

Ainus, kes on pannud rõhu nii-öelda traditsioonilisele välireklaamile, on pikalt populaarseim kandidaat olnud Gitanas Nausėda. Poliitilise kogemuseta SEB panga kauaaegne peaökonomist on parteitu ja tema selja taga ei ole ühtegi erakonda.

Konservatiivide toetatud kandidaat on endine rahandusminister Ingrida Šimonytė, kes pole samuti erakonna liige. Šimonytėt nimetatakse rahva seas ka hipsterite kandidaadiks, teda toetavad peamiselt noored ja haritumad inimesed.

"Venemaa on rünnakuks valmis": Leedu hirmutab läänemaailma "Moskva agressiooniga">>

Kolmas võimalik teise vooru pääseja on praegune peaminister, samuti parteitu Saulius Skvernelis, keda toetab valitsuse moodustanud Talurahva ja Roheliste Liit.

Leedus ajab välispoliitikat eelkõige president, mistõttu on olulised kandidaadi välispoliitilised vaated.

Leedus nimetab president ametisse ka kohtunikke ja valib nii välis- kui ka kaitseministri kandidaadi. Seega on pühapäevased valimised Leedu tulevikule väga olulised, kuid lõplik valik tuleb teha kahe nädala pärast, kui toimub presidendivalimiste teine ja viimane voor.

 

Tagid:
presidnt, Dalia Grybauskaitė, Leedu

Peamised teemad