09:36 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
Raketilöök Eesti pihta (22)
67 0 0

USA sõjaväebaasi rajamine Sri Lankale ja selle rahastamine riigi eelarvest.

TALLINN, 13 mai — Sputnik. Sri Lanka relvajõudude ülemjuhataja kindralleitnant Mahesh Senanayake on Ameerika Ühendriikidega kaitsekokkuleppe allkirjastamise vastu – see näeks ette USA sõjaväebaasi rajamise saarele ja lisaks veel baasi rahastamise riigi eelarvest.

Ämari lennubaasi taristusse investeeriti neliteist miljonit dollarit >>

"Kuidas me saame sellise lepingu allkirjastada? Me ei saa nõustuda sellega, mida kokkulepe nõuab. See on samaväärne oma vara vormistamisega teise isiku nimele ja enesetapu tegemisega," edastab portaal Lankaweb ülemjuhataja tsitaadi.

Soome sõjaväelane õppustel
© AP Photo / Czarek Sokolowski

Ohvitseri sõnul püüavad pärast hiljutisi saarel toimunud ja laia kõlapinda leidnud terrorirünnakuid "paljud piirkondlikud ja suurriigid tekkinud olukorda ja Sri Lanka strateegiliselt tähtsalt asukohta enda huvides ära kasutada."

Vastavalt USA kaitsekokkuleppe eelnõu sätetele peaks Sri Lanka looma kõik vajalikud tingimused oma territooriumile loodava USA sõjaväebaasi rajamiseks ja ülalpidamiseks.

Lisaks nõuaks leping Sri Lankalt igas sõjalises konfliktis Washingtoni poolele asumist, piirates seeläbi oluliselt saareriigi võimet diplomaatilisteks valikuteks.

"Fort Trump": USA presidendile pakutakse Poolas omanimelist sõjaväebaasi >>

Nagu märgib veebi-väljaanne Ceylon Today, tekitasid Sri Lanka juhtkonna korduvad vihjed sellise lepingu allkirjastamise võimalikkusest ägeda avaliku arutelu ja opositsioonipoolsed protestid - nõutakse, et valitsus lõpetaks lepinguga seotud läbirääkimised, märkides, et dokumendi allkirjastamisel on seda äärmiselt raske tühistada.

Enamiku opositsiooniparteide arvates kahjustab Ameerika Ühendriikidega sõlmitud "Baaside lepe" oluliselt saareriigi suveräänsust.

Teema:
Raketilöök Eesti pihta (22)

Samal teemal

Varssavi raporteeris: Poolasse tuleb USA sõjaväebaas
Damaskus: see on agressioon ja interventsioon
Kreml vastas Poola plaanidele paigutada enda juurde USA sõjaväebaas
Tagid:
eelarve, Sõjaline koostöö, sõjaväebaas, Sri Lanka, USA

Peamised teemad