03:36 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
15114

Balti riigid oleksid pidanud juba ammu aru saama, et ainult rahuarmastav välispoliitika Venemaa suhtes saab olla nende julgeoleku tagatiseks, ütles sõjaväeanalüütik Aleksander Hrolenko raadio Sputnik eetris.

TALLINN, 14. mai — Sputnik. Kommenteerides Lätis alanud NATO õppusi märkis Aleksandr Hrolenko, et see on pigem sõjalise aktiivsuse imitatsioon kui mingi tõsine oht.

Tühilask Läti lahingukoolis >>

"Õppuste ulatus ei ole suur, kuid sõdurid ei tulnud grillima. Nad harjutavad üksuste koostegutsemist ja täiustavad õhu- ja maapealse üksuste juhtimist," ütles ta intervjuus Sputnik Eestile, lisades, et Venemaa ja Valgevene piiride lähedal toimuval sõjalisel tegevus on ilmselgelt ebasõbralik iseloom.

Ekspert märkis, et viimastel aastatel on Balti riikide õppuste arv oluliselt kasvanud. 2019. aastaks on Brüssel planeerinud läbi viia kokku 102 õppust, mida on umbes samapalju kui 2018. aastal ja see ei saa naabruses olevatele Venemaale ja Valgevenele mitte muret valmistada.

Lätis alanud NATO õppustel osalevad ka tankid, illustreeriv foto
© Foto : Kaitseväe Peastaap / Ardi Hallismaa

Hrolenko arvates on sõjalised poliitilised pinged piirkonnas loodud kunstlikult ning tõelise relvastatud konflikti korral Ameerika ja Lääne-Euroopa väed Balti riikidele vaevalt appi tulevad.

Sõjaline ekspert tõi näiteks Gruusia, kes tegi juhtunust õiged järeldused ja loobus USA sõjaväebaasist oma territooriumil. "Rahumeelne poliitika Venemaa suhtes on kõigi naabrite julgeoleku tagatis. Ei maksa teha järske liigutusi ega imiteerida sõjalist aktiivsust tuumariigi kõrval," ütles ta.

Kodumaa rahvale, riik poliitikutele - miks lätlased Venemaaga sõdida ei taha >>

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et esmaspäeval, 13. mail algasid Lätis NATO õppused "Summer Shield XVI" ("Suvekilp"), mis kestavad 25. maini. Õppustel osaleb ligi tuhat sõjaväelast kümnest NATO riigist. Varem ei olnud õppustel rahvusvahelist staatust ja nad olid Läti kaitseväe õppused, kus harjutati sõjaväemasinate kolonnide liikumist, haavatute evakueerimist ja meditsiiniabi andmist. 

USA premeeris Baltikumi kiitusega, Venemaa aga avas NATO suhtes silmad >>

Sarnased NATO õppused, "Kevadvorm 2019", toimusid ka Eestis, kus nendel osales rohkem kui üheksa tuhat sõjaväelast 17 riigist. Õppuste õhuväe osa toetasid Suurbritannia, Saksamaa, USA, Poola ja Eesti õhujõudude sõjaväelennukid ja helikopterid.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Ja Venemaa on veel agressiivne?
NATO küberjulgeolekustrateegia on muutumas Balti riikidele püssirohutünniks
Baltlaste hirmude tõttu muutsid rootslased turistide saare polügooniks
Läti SS-leegionärid kui sangata kohver
Tagid:
ühisõppused, Eesti, Läti

Peamised teemad