11:46 17. Juuli 2019
Kuula otse
 • USD1.1223
 • RUB70.3975
Sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko

Hrolenko NATO õppustest: ärge tehke tuumariigi kõrval järske liigutusi

© Sputnik /
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (194)
11013

Balti riigid oleksid pidanud juba ammu aru saama, et ainult rahuarmastav välispoliitika Venemaa suhtes saab olla nende julgeoleku tagatiseks, ütles sõjaväeanalüütik Aleksander Hrolenko raadio Sputnik eetris.

TALLINN, 14. mai — Sputnik. Kommenteerides Lätis alanud NATO õppusi märkis Aleksandr Hrolenko, et see on pigem sõjalise aktiivsuse imitatsioon kui mingi tõsine oht.

Tühilask Läti lahingukoolis >>

"Õppuste ulatus ei ole suur, kuid sõdurid ei tulnud grillima. Nad harjutavad üksuste koostegutsemist ja täiustavad õhu- ja maapealse üksuste juhtimist," ütles ta intervjuus Sputnik Eestile, lisades, et Venemaa ja Valgevene piiride lähedal toimuval sõjalisel tegevus on ilmselgelt ebasõbralik iseloom.

Ekspert märkis, et viimastel aastatel on Balti riikide õppuste arv oluliselt kasvanud. 2019. aastaks on Brüssel planeerinud läbi viia kokku 102 õppust, mida on umbes samapalju kui 2018. aastal ja see ei saa naabruses olevatele Venemaale ja Valgevenele mitte muret valmistada.

Lätis alanud NATO õppustel osalevad ka tankid, illustreeriv foto
© Foto : Kaitseväe Peastaap / Ardi Hallismaa

Hrolenko arvates on sõjalised poliitilised pinged piirkonnas loodud kunstlikult ning tõelise relvastatud konflikti korral Ameerika ja Lääne-Euroopa väed Balti riikidele vaevalt appi tulevad.

Sõjaline ekspert tõi näiteks Gruusia, kes tegi juhtunust õiged järeldused ja loobus USA sõjaväebaasist oma territooriumil. "Rahumeelne poliitika Venemaa suhtes on kõigi naabrite julgeoleku tagatis. Ei maksa teha järske liigutusi ega imiteerida sõjalist aktiivsust tuumariigi kõrval," ütles ta.

Kodumaa rahvale, riik poliitikutele - miks lätlased Venemaaga sõdida ei taha >>

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et esmaspäeval, 13. mail algasid Lätis NATO õppused "Summer Shield XVI" ("Suvekilp"), mis kestavad 25. maini. Õppustel osaleb ligi tuhat sõjaväelast kümnest NATO riigist. Varem ei olnud õppustel rahvusvahelist staatust ja nad olid Läti kaitseväe õppused, kus harjutati sõjaväemasinate kolonnide liikumist, haavatute evakueerimist ja meditsiiniabi andmist. 

USA premeeris Baltikumi kiitusega, Venemaa aga avas NATO suhtes silmad >>

Sarnased NATO õppused, "Kevadvorm 2019", toimusid ka Eestis, kus nendel osales rohkem kui üheksa tuhat sõjaväelast 17 riigist. Õppuste õhuväe osa toetasid Suurbritannia, Saksamaa, USA, Poola ja Eesti õhujõudude sõjaväelennukid ja helikopterid.

Teema:
NATO idarindel (194)

Samal teemal

Ja Venemaa on veel agressiivne?
NATO küberjulgeolekustrateegia on muutumas Balti riikidele püssirohutünniks
Baltlaste hirmude tõttu muutsid rootslased turistide saare polügooniks
Läti SS-leegionärid kui sangata kohver
Tagid:
ühisõppused, Eesti, Läti

Peamised teemad

 • Eesti peaminister Ratas ja NATO peasekretär Stoltenberg näitavad endeid Tapa sõväebaasis

  Põhja-Atlandi alliansis on loodud eraldi vastuluureallüksus, mille eesmärk on edendada liikmesriikide vahelist teabevahetust ja võitlus blokiväliste riikide luureteenistustega.

  19
 • Türgi ja S-400: tõrksa taltsutamine ei õnnestunud

  Venemaa seniitraketikompleksi S-400 jõudmine Türgisse sõjaväelise riigipöördekatse kolmanda aastapäeva eel – võimuhaaramiskatse toimus 16. juulil 2016 – ei ole mitte sümboolne kokkusattumus, vaid Ankara otsene ja karm vastus Washingtoni survele ja välise juhtimise katsetele, selgitab sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

  41
 • Kreenholmi tehaste hooned Narvas

  Baltnews meenutab kahe kunagise Eesti suurettevõtte – Tallinna Masinaehitustehase ja Kreenholmi Manufaktuuri saatust.

  58