22:00 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Poliitika
lühendatud link
7110

USA riigisekretär Mike Pompeo kohtus Sotšis Venemaa riigipea Vladimir Putiniga. Kõnelused lõppesid suurema üllatuseta, kuid kumbki pool rõhutas riikidevaheliste sidemete taastamise olulisust.

TALLINN, 15. mai — Sputnik. Kõnelused Vladimir Putiniga kulgesid produktiivses võtmes, teatas USA riigisekretär Mike Pompeo Sotšis toimunud kohtumise tulemusi kommenteerides. Tema sõnul mõistab Putin kahepoolsete suhete küsimusi väga hästi, kirjutab RIA Novosti.

"Seetõttu saime üsna ruttu asuda suhete sisu ja mitmesuguste konkreetsete komponentide juurde," lausus ta.

Kremlist teatati omakorda, et aset leidis "kena, sisukas jutuajamine".

Miks USA riigisekretär enne Venemaale minekut närvitseb>>

Venemaa presidendi nõuniku Juri Ušakovi sõnul küll mingitest läbimurretest USA ja Venemaa vastastikustes suhetes rääkida ei saa, kuid USA osapoole häälestatust nimetas ta asjalikuks.

"Leidis kinnitust, mis on väga tähtis, mõlema osapoole huvitatus sellest, et asuda suhteid parandama ja järk-järgult suhtluskanalid taastama," nentis Ušakov.

Putini ja Venemaad esmakordselt riigisekretärina külastanud Pompeo kõnelused kestsid umbes poolteist tundi. Nagu teatatakse, arutasid osapooled ulatuslikku rahvusvaheliste küsimuste spektrit, eeskätt olukorda Süürias ja Iraanis, aga ka Venemaa ja USA presidendi kohtumisvõimalust Suure Kahekümne (G20) tippkohtumisel Jaapanis.

Kokkuvõttes nimetas Mike Pompeo Sotšis toimunud kohtumist Venemaa juhtkonnaga oma Twitteri-postituses "positiivseks sammuks edasi".

"USA ja Venemaa on möödanikus näidanud, et nad suudavad rahvusvahelistes küsimustes koostööd teha. Me kutsume Venemaad üles üheskoos töötama selle nimel, et mõlema rahva hüvanguks meie suhete trajektoori muuta," kirjutas riigisekretär.

​Nagu Sputnik Eesti kirjutas, kohtus Pompeo oma Sotši-visiidi raames ka Venemaa välisministri Sergei Lavroviga. Vestluspartnerid arutasid Venemaa ja Ameerika Ühendriikide suhete, aga ka Venezuela, Süüria ja Iraani tuumaleppe üle.

Pompeo ei tulegi Moskvasse>>

Kohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil ütles Sergei Lavrov ajakirjanikele, et jutuajamine Pompeoga oli "avameelne ja kasulik".

Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров и Государственный секретарь США,Майк Помпео
© Фото : МИД РФ
Mike Pompeo oma Sotši-visiidi raames ka Venemaa välisministri Sergei Lavroviga.

Tema sõnul tunnistati kõneluste käigus hädavajalikuks taastada Moskva ja Washingtoni vaheliste suhtluskanalite toimimine.

"Pingeseis Venemaa ja USA vahel mõjub negatiivselt kogu maailma olukorrale, tuleb püüda kujunenud olukorda parandada," lausus Lavrov.

Esialgu oli USA Venemaa-visiidi kavas ette nähtud Moskva külastamine 13. mail, kuid viimasel hetkel teavitas ameeriklaste osapool plaanimuudatusest. Venemaa pealinna asemel suundus Pompeo Brüsselisse, kus ta arutas Euroopa Liidu riigijuhtidega Iraaniga seotud situatsiooni. Seepeale lendas Pompeo 14. mail kohe Sotši.

Tagid:
Sergei Lavrov, USA, Mike Pompeo, Vladimir Putin

Peamised teemad