14:05 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0904
  • RUB77.9139
Poliitika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
7310

Washington ja Peking on rahvusvahelisi väärtpaberiturge ehmatades teineteisele vastastikku "tollihoope" jaganud, kuid samas kokku leppinud, et leppimiskõnelusi ei katkestata. Hiina RV on oma võidus kindel.

TALLINN, 16. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Hiina kavatseb kaubandussõja USA-ga võita, ehkki tahaks konflikti eskaleerumist vältida. Sellest teavitas Hiina RV välisministeerium, kommenteerides USA-s kõrgemate tollimäärade kehtestamist veel ühele hiinlaste kaubagrupile ja Pekingi vastumeetmeid.

"Hiina ei soovi kaubandussõda, aga me ei karda seda. Kui keegi meile sõja kuulutab, võitleme kuni võiduni," tsiteerivad maailma väljaanded sanktsioonidevahetust maailma kahe juhtiva majanduse vahel kommenteerinud Hiina välisministeeriumi esindajat.

Rindeteateid kaubandussõjast: Prantsusmaa põllumajandusromantika on USA-le võõras>>

Hiina välisministeeriumi pressikonverentsi ametlik stenogramm 13. maist ei sisalda aga terve rea mainekate rahvusvaheliste väljaannete poolt tsiteeritud väiteid pekingi kavatsusest oma huvide eest "võiduni" seista ja võidelda.

Ministeeriumi pressiteenistus edastab ministri esindaja ütluse, mis on lausutud vastuseks küsimusele USA uute sanktsioonide kohta Hiina kaupade vastu, et "Hiina ei allu kunagi välisele survele".

"Me oleme tulvil otsustavust ja meil on võimalus kaitsta oma seaduslikke ja õigustatud huve ja õigusi," rõhutatakse vastuses.

Peking on avaldanud lootust, et USA asub koos Hiinaga tööle vastastikuse vastastikku kasuliku kokkuleppe kallal lugupidamise ja võrdõiguslikkuse vaimus .

USA dollar
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Vastastikuste sanktsioonide kehtestamine raputab ülemaailmseid turge

Hiina on juba teatanud kaubanduslike vastusanktsioonide kehtestamisest USA kaupade suhtes, kõrgemad tollitariifid hakkavad kehtima käesoleva aasta juunist.

Ülemaailmsed turud vastasid sellele noteeringute alandamisega. Washington aga tuletas meelde, et Hiina RV vastumeetmed viivad uue keermeni pingete üleskruvimisel kaubandus- ja majandussuhetes ning Washingtoni poolt kaitsetollide kehtestamiseni peaaegu kõigile neist veel puutumata jäänud Hiina kaupadele, kaasa arvatud sülearvutid ja nutitelefonid, jättes välja vaid ravimid.

Hiina kehtestab imporditollid USA kaupadele 60 miljardi väärtuses>>

Peking on teatanud oma otsusest kehtestada juunikuust vastusanktsioonid USA-st pärit kaupadele, mille iga-aastase impordi koguväärtuseks on hinnanguliselt 60 miljardit dollarit.

Varem süüdistas Washington Hiinat lepituskõneluste nurjamises ja kehtestas 10. maist kõrgemad imporditollid Hiina toodangule koguväärtuses umbes 200 miljardit dollarit.

USA president andis korralduse tõsta tariife pea kogu Hiina impordile>>

President Donald Trump on ühtlasi andnud korralduse alustada konsultatsioone kõigile ülejäänud Hiina kaupadele imporditollide kehtestamise asjus. Nõnda on kaubandussõda, mida osapooled ikka veel püüavad kuidagi teisiti nimetada, jõudnud järgmisse vooru, käivitatud on imporditollide kolmas pakett.

Hiinast pärit "ohverdatavate" kaupade määratlemise osas on Washingtonil veidi hõlpsam, kuna USA-sse imporditavate Hiina toodete nimekiri on märksa pikem kui ameeriklaste toodangu loetelu, mida Hiina ostjaskonna jaoks sisse veetakse.

Pekingi võimalused on sisuliselt ammendatud, kaupu, millele saaks veel sisseveotolle kehtestada, pole õieti jäänudki. Hiina nendib, et USA jaoks negatiivses kaubandusbilansis Hiina RVga ei ole Hiina süüdi ja süüdi pole ka USA eksportijad ja tarbijad, kes kaubandussõja tõttu esmajärjekorras kannatada saavad.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Euroopa Liit on seoses USA ja Hiina vahelise kaubandussõjaga korduvalt märkinud, et vastastikuste sanktsioonide tulemusena võib puhkeda uus majanduskriis.

Euroopa Liidu majanduskasvu prognoose on juba vähendatud, seda põhiliselt pingete ja probleemide tõttu, mille on põhjustanud kaubandussanktsioonid, mida kaks suurimat tegijat maailma turgudel vastastikku kehtestavad.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
Donald Trump, Hiina, USA, kaubandussõda

Peamised teemad