15:35 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Poliitika
lühendatud link
151 0 0

Eesti riigitegelaste avaldusi Eesti piiride määratletuse kohta Tartu rahulepinguga peetakse Venemaa välisministeeriumis vastuvõetamatuteks ja provokatiivseteks

TALLINN, 16. mai — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova sõnul üritavad mõned tegelased Eestis oma territoriaalsete nõuete esitamisega Venemaale rikkuda kahe riigi vahelistes suhetes toimuma hakkavat positiivset nihet.

Normaalsed suhted Venemaa Föderatsiooni ja Eesti Vabariigi vahel ei meeldi kõigile

Zahharova sõnul on provokatiivsed rünnakud, mis seisnevad sisuliselt territoriaalsetes nõudmistes Venemaale, absoluutselt vastuvõetamatud. "Võib-olla valitseb Tallinnas jätkuvalt segadus seoses uue valitsuse töö alustamisega või pole veel jõudnud maha jahtuda üksnes sisetarbimiseks mõeldud valimiskired. Oleme valmis ootama ja ära kuulma kainemaid arutlusi," ütles ta. 

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja on veendunud, et mitte kõik Eestis ei ole huvitatud normaalsest heanaaberlikust dialoogist Venemaaga. "Vastupidi, on näha selget tahet rikkuda kahepoolsetes suhetes tekkima hakkavat positiivset nihet," märkis diplomaat.

Venemaa positsioon on hästi teada, tuletas Zahharova meelde: Tartu rahuleping on juba ammu ajalugu. "See, nagu ka teised Eesti poolt aastatel 1920-1940 sõlmitud rahvusvahelised lepingud, sealhulgas Nõukogude Venemaaga, lõppesid 6. augustil 1940, kui Eesti astus NSV Liidu koosseisu. Meie jaoks on see teema lõpetatud," ütles ta. 

Eesti siseminister esitab Venemaale territoriaalseid nõudmisi >>

Venemaa ja Eesti piirilepingu kohta märkis Zahharova, et nende jõustumisest on huvitatud mõlemad riigid.

"Dokumentide allkirjastamisel 2014. aastal lepiti kokku, et ratifitseerimisprotsessi edendamiseks on vaja tagada pooltevaheline normaalne mittekonfliktiline õhkkond ja Eesti poolel täita omapoolne osa ratifitseerimisprotsessist ilma poliitiliste "lisandite", seoste ja reservatsioonideta," selgitas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja.

"Ainult selline lähenemine võimaldab meil Venemaa ja Eesti suhete arendamisel edasi liikuda," ütles Zahharova.

Ratas püüab oma ministreid vaos hoida

Sputnik Eesti on juba kirjutanud Eesti valitsusjuht Jüri Ratase kommentaarist Mart Helme ja Urmas Reinsalu avaldustele Venemaale kuuluva Eesti "territooriumi" kohta. Kolmapäeval, 15. mail toimunud pressikonverentsil Riias ütles Ratas, et Eesti on juba alustanud Venemaaga riigipiiri väljaehitamist senisele kontrolljoonele. Tema sõnul on Tallinna ja Moskva vahel selles küsimuses üksmeel. 

2005. aastal allkirjastati Moskvas Eesti ja Venemaa vaheline piirileping >>

Rõhutades 1920. aastal Nõukogude Venemaaga sõlmitud Tartu rahulepingu tähtsust Eestile märkis Eesti peaminister, et "me elame 2019. aastal ja peame mõistma meie tänast reaalsust ja prioriteete."

Nagu hane selga vesi

Vastuseks riigist äraoleva Ratase avaldusele ütles siseminister Mart Helme peaministri ülesannetes, et Eesti valitsusel puudub konsensus Eesti Vabariigi ja Venemaa Föderatsiooni piirilepingu ratifitseerimisprotsessi suhtes.

Helme või Reinsalu – kumb Venemaale suurema käki keerab, illustreeriv foto
© Sputnik / Виталий Аньков

"Valitsuskoalitsiooni kaks osapoolt - erakond Isamaa ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) - leiavad, et Venemaaga sõlmitud piirileping ei vasta Eesti Vabariigi sünnitunnistusele, 1920. aasta Tartu rahulepingule," ütles ta.

Veelgi enam, Helme märkis, et Venemaa ei määratle õigesti aastatel 1920-1940 Eestile kulunud aladel sündinud inimeste sünnikohta. "See praktika põhineb valitsuse 8. augusti 2015. aasta otsusel, et inimese sünnikoht määratakse lähtudes Eesti ja Venemaa vahelisest kontrolljoonest," märkis ta.

Reinsalu võitlus äravõetud mänguasjade pärast >>

"Õigusliku järjepidevuse seisukohast on see vale, see teema tuleks tõstatada," rõhutas siseminister. Tema arvates tuleks selliste isikute passidesse märkida sünnikohana sulgudes või lisana "Vene Föderatsiooni kontrolli all" olev Eesti Vabariik.

Helme tunnistas, et kuigi õigusjärgluse seisukohalt "oleks see korrektne", pole seni seda küsimust Eesti valitsuse päevakorras. "Selleks on vaja uut õiguslikku algatust," ütles ta.

Samal teemal

EKRE tegi ettepaneku võtta Eesti-Vene piirilepingult allkiri tagasi
Moskva: piirilepet ei ratifitseerita, kui Eesti oma käitumist ei muuda
Eesti säilitab tõenäoliselt õiguse pretendeerida Ivangorodile
Tartu tähistab Tartu rahu aastapäeva
Eesti konservatiivid põrnitsevad Venemaad hirmuärataval pilgul
Tagid:
Maria Zahharova, Mart Helme, Ratas, Venemaa, Eesti, Tartu rahuleping, Piirilepe

Peamised teemad