10:34 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
74 0 0

Uus gaasidirektiiv annab Euroopa Komisjonile Nord Streami 2 käivitamise vaidlustamiseks rohkem võimalusi, kuid see ei takista projekti elluviimist, on kindel Saksamaa kantselr Angela Merkel.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Euroopa Komisjon ei saa Nord Stream 2 torujuhtme ehitamist uue ELi gaasidirektiivi vastuvõtmisele vaatamata lõpetada, vahendab RIA Novosti viitega ajalehele Handelsblatt Saksamaa kantsleri Angela Merkeli sõnu.

Kantsler nimetas Nord Streami 2 ehitamisprotsessi "võtmeküsimuseks" Ukrainat. Tema arvates peaks Kiiev vaatamata uue gaasijuhtme ilmumisele gaasitransiidiriigiks jääma.

Neli USA senaatorit esitasid teisipäeval eelnõu, mille eesmärgiks on kehtestada sanktsioone seoses gaasijuhtmeprojektiga Nord Stream 2. Eelnõu esitajateks on vabariiklased Ted Cruz, John Barrasso ja Tom Cotton ning demokraat Jeanne Shaheen. Peamiseks etteheiteks on see, et Nord Stream 2 teostumine suurendab Euroopa sõltuvust Vene gaasitarnetest. 

Kes Nord Stream 2 toetab

Nord Stream 2 projekt näeb ette kahe gaasitoru paigaldamise, mille koguvõimsuseks on 55 miljardit kuupmeetrit aastas ning mis kulgevad Venemaa rannikult Läänemere kaudu Saksamaale. Samuti läbib see Soome, Rootsi ja Taani territoriaalvesi või eksklusiivseid majandusvööndeid.

USA senaatorid koostasid Nord Stream 2 vastaste sanktsioonide eelnõu >>

Projekti juhib konsortsium Nord Stream 2 AG. Gazprom investeeris sellesse pool rahalistest vahenditest, teise poole aga ülejäänud Euroopa partnerid: Uniper, Wintershall, OMV, Shell ja Engie.

Saksamaa toetab ehitust, rõhutades projekti ärilist suunda. Majandusminister Peter Altmeieri sõnul aitab Nord Stream 2 Euroopa gaasitarneid stabiliseerida. Projekti toetab ka Austria, kes on samuti usaldusväärsest maagaasiga varustamisest huvitatud.

Viinis rõhutati, et USA kavatsus projektis osalevatele ettevõtete vastu sanktsioone rakendada "tõstatavad küsimusi rahvusvahelise õiguse seisukohast."

Projekti toetab ka Norra, kelle valitsusele kuulub 30% gaasijuhtme paigaldamisega tegeleva ettevõtte Kvaerner aktsiatest.

Projekti vastu protestivad USA, Ukraina, Poola ja veel mõned riigid. Kriitikute sõnul on Nord Stream 2 näol tegemist poliitilise projektiga.

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Nord Stream 2
Tagid:
poliitika, majandus, gaasijuhe, Nord Stream 2, Angela Merkel

Peamised teemad