18:30 09. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.5731
Euroopa Parlamendi valimised toimuvad 23.–26. maini

Euroopa valijatele lubatakse miinimumpalka, puhast õhku ja ettevõtte tulumaksu

© REUTERS / FRANCOIS LENOIR
Poliitika
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
67 0 0

Praegust Euroopa Komisjoni presidendi valimise süsteemi on kritiseeritud demokraatia puudumise pärast. Kuid kuna Euroopa Liidu "valitsusjuhi" valimiseks teist võimalust senimaani ei ole, tuleb eurooplastel valima 23.–26. maini valida nn valijamehed.

TALLINN, 17. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Kolmapäeval,15. mail Brüsselis toimunud Euroopa Komisjoni esimehekandidaatide esimesed avalikud arutelud ei sõelunud välja selget liidrit, ent aitasid aru saada, millega tulevane Euroopa Liidu tulevane "valitsus" tegelema hakkab. Brüsseli peamisteks eesmärkideks on majanduse muutmine keskkonnasõbralikumaks ja ettevõtete maksustamine.

Euroopa Parlamendi poolt otseülekandena vahendatud kandidaatide debatid osutusid tõeliselt huvitavaiks. Tõsi küll, see ei muuda tõsiasja, et ELi liikmesriikide kodanikud 23.–26. mail kedagi neist otse valida ei saa, kuid nad saavad anda oma hääle nende erakondade esindajate poolt, kes siis Euroopa Komisjoni uue presidendi valivad.

Tallinnas toimus marss Ood vabadusele
© Sputnik / Денис Пастухов

Algab Euroopa Parlamendi valimiste eel- ja e-hääletamine>>

See süsteem sarnaneb veidi USA-s kehtiva uue presidendivalimiste skeemiga: valijad annavad oma hääle valijameestele ning nood panevad juba paika Valge Maja uue juhi – põhjustades paljudes ELi riikides tõsist kriitikat kahtlustatuna ebapiisavas demokraatlikkuses. Vahest järgmisel viisaastakul valitakse Euroopa Komisjoni president otsevalimiste korras, kuid praegu on see süsteem nimelt selline, nagu on.

Portaali Sputnik Eesti poolt juba varem mainitud pretendendid Euroopa Liidu täitevvõimu (selle kahest harust ühe) juhi ametikohale – Franziska Maria "Ska'" Keller Roheliste fraktsioonist, Nicolas Cue Euroopa vasakpoolsest, Jan Zahradil Euroopa konservatiivide ja reformistide liidu fraktsioonist, Margrethe Vestager Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidust, Manfred Weber Euroopa Rahvaparteist (EPP) ja Franciscus Cornelis Gerardus Maria Timmermans (Frans Timmermans) Euroopa Sotsialistide Parteist päris tõsistes tegudes kokku leppinud.

Samal ajal on pretendendid olnud oma potentsiaalsetele valijatele antud valimislubadustes vägagi ettevaatlikud ja realistlikud, ehkki, nagu väärib märkimist, pole naiskandidaadid jätnud kasutamata võimalust mainida, et nemad esindavad võimuorganeis kõiki Euroopa naisi ja on valmis meestega soolise võrdõiguslikkuse eest lahinguid lööma.

Timmermans lubab sisse seada üleeuroopalise alampalga

Erimeelsuste põhiteemadeks on saanud idee luua üle-euroopaliselt ühtse alampalga kehtestamisest (vastavalt Timmermansi arvates peaks iga riik kehtestama selleks vähemalt 60% ulatuses keskmisest töötasust) ja riikidevaheliste tehingute maksustamine ehk ettevõtetele tulumaksu kehtestamine.

Франс Тиммерманс
© REUTERS / ERIC VIDAL
Frans Timmermans.

Küllaltki tormiliselt on arutatud ka võimalusi süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamiseks, rangema piirikontrolli sisseseadmiseks ja töötingimuste parandamiseks ning Euroopa Liidu osakaalu suurendamiseks rahvusvahelisel areenil ja rahvusvahelises kaubanduses. Kõik need teemad ei ole EL-i jaoks mõistagi uued, kuid ühist ja kõigile vastuvõetavat lahendust ei ole veel leitud.

Vaatlejad märgivad kandidaatide seisukohti hinnates, et keskkonnakaitse ja kliimasoojenemise vastu võitlemise teema on olnud aruteludes selgelt esikohal ja vaat et esmakordselt on see niivõrd ilmselgelt vastandunud eurooplaste töökohtade säilitamise küsimusele.

Transpordi elektrifitseerimine, loobumine heitmelistest elektrijaamadest ja tootmisüksustest kajastub paratamatult tööturus ja võib eurooplased tuhandetest töökohtadest ilma jätta.

Sellegipoolest on kõik kandidaadid peale Yana Zahradili nõustunud Euroopa Komisjoni praeguse koosseisu seisukohaga, mis on ette valmistanud Euroopa majanduse keskkonnahoidlikumaks muutmise arengukava, nähes 2015. aastaks. ette süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamise nullini.

Eelkõige Frans Timmermansi väljapakutud meetmete hulgas on nimetatud aktsiisimaksu kehtestamine lennukikütusele, mida EL-is praegu erinevalt näiteks autokütuseks kasutatavast bensiinist ja diislikütusest ei maksustata, ja süsinikdioksiidi maksustamine heitkoguste maksu kehtestamist (praegu on selle heitkogused piiratud vastavatel börsidel kaubeldavate kvootidega).

Lech Walesa: Euroopa Liit tuleb likvideerida ja uuesti luua>>

Peamine kandidaat Euroopa Komisjoni juhi ametikohale Manfred Weber Euroopa Rahvaparteist (millel on Euroopa Parlamendi praeguses koosseisus kõige enam mandaate), ei kippunud seekord võrdlemisi radikaalseid meetmeid majanduse keskkonnahoidlikumaks muutmisel maha vaikima, kuid täheldas ohtu "ülepingutusteks", mis võivad põhjustada Euroopa tööstuse taandarengut ja töökohtade kaotust. Mispuhul kesk- ja vasakjõudude kandidaadid teda otsemaid ründama asusid.

Манфред Вебер
© REUTERS / FABIAN BIMMER
Manfred Weber.

Brexiti kurb kogemus peaks olema Euroopale hoiatuseks

Peaaegu kõik kandidaadid peale arvatud tšehhi Zahradili on oma valimisprogrammides silmas pidanud Euroopa Liidu keskvõimu rolli suurenemist.

Tšehhi parlamendisaadik on väljendanud kindlameelsete rahvuslaste huve, kes on üles kutsunud keelduma Euroopa föderaliseerimisest ja Euroopa Komisjoni rolli tugevdamisest. Teiste fraktsioonide esindajate arvates tähendaks see tagasipöördumist "erimeelsuste" juurde ja ummikseisu tekkimist katsetes leida Euroopa vaidlusalustele küsimustele ühiseid lahendusi.

Europarlamendi valimised - 2019>>

Väitlused lõppesid kandidaatide üleskutsega enam kui 400 miljonile Euroopa kodanikule osaleda Euroopa Parlamendi valimistes, mis toimuvad 23. – 26. mail, ja seeläbi oma tahet väljendada, kuna "mitte keegi peale teie eneste teie jaoks otsuseid ei langeta". Ühtlasi tuletati valijatele meelde Brexiti kurba kogemust. Seoses sellega sai Timmermans hoobilt kuulsaks oma ütlusega: "Ühendkuningriik näeb täna välja nagu "Troonide mäng" steroidide najal."

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
Tagid:
valijad, Euroopa Komisjon, Euroopa Liit, Euroopa

Peamised teemad