15:20 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
Gruusia president Eestis visiidil (6)
6001

Peaminister Jüri Ratas kohtus reedel Gruusia presidendi Salome Zurabišviliga, kellele kinnitas Eesti jätkuvat toetust Gruusia liitumisele Euroopa Liidu ja NATOga.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Eesti ja Gruusia on sõbrad ja partnerid, kellel on tihedad majandus- ja kultuurisuhted ning koostöö üha laienemas näiteks hariduses ja ettevõtluses, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo peaminister Jüri Ratase sõnu.

"Eesti toetab igati Gruusia liikumist Euroopa Liidu ja NATO suunas. Sellele aitavad kaasa juba alustatud õigus- ja kaitsevaldkonna reformid, mille jätkumine on väga oluline," ütles peaminister Ratas kohtumisel Zurabišviliga. 

Ratas ja Zurabišvili kõnelesid ka julgeolekust. Ratas kinnitas, et Eesti toetab jätkuvalt ja jäägitult Gruusia territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust.

Gruusia valitsus on Euroopa Liiduga liitumiseks võtnud vastu eraldi integratsiooni tegevuskava ja osaleb aktiivselt ELi Idapartnerluse koostöös. Gruusia on Euroopa Liidule oluline idapartnerluse sihtriik ja Eestile kõige tähtsam arengukoostöö partner.

16. mail saabus Eestisse ametlikule visiidile Gruusia riigipea Salome Zurabišvili. Kohe pärast saabumist kohtus Gruusia külaline Kadriorus president Kersti Kaljulaidiga, misjärel kaks riigipead suundusid Niko Pirosmani näitusele Mikkeli muuseumisse.

Neljapäevases programmis oli pärgadepanek Vabadussõja monumendile, kohtumine Riigikogu esimehe Henn Põlluaasaga ja Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali külastamine. Seejärel kohtus Salome Zurabišvili kohaliku gruusia kogukonna esindajatega ja õhtul andis Kersti Kaljulaid tema auks piduliku õhtusöögi Keila-Joa lossis.

Eesti "eksperdid Venemaa küsimustes" diskrediteerivad Lennart Meri konverentsi >>

Reedel, 17. mail tutvus Gruusia president Põhja-Tallinna Telliskivi loomelinnakuga ja kohtus seejärel Stenbocki majas Eesti peaminister Jüri Ratasega. Edasi tutvub Salome Zurabišvili Eesti e-riigi saavutuste ja NATO küberkaitsekeskuse tööga. Gruusia presidendi külaskäik Eestisse lõpeb avakõnega Lennart Meri konverentsil.

Millest Gruusia president Tallinna muuseumis huvitus
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eelmise aasta detsembris sai Salome Zurabišvili Gruusia ajaloo esimeseks naispresidendiks ja viimaseks presidendiks, kes valiti sellele ametikohale otsasevalimistel. Gruusia, püüdleb juba alates iseseisvumisest 1992. aastal saada Euroopa Liidu ja NATO liikmeks, kuid paljud peavad tema liitumisvõimalusi väikesteks.

Eesti ja Gruusia kehtestasid diplomaatilised suhted 17. juunil 1992. Pärast seda on riigid allkirjastanud 20 erinevat koostöölepingut erinevates valdkondades. Prioriteetsed valdkonnad on olnud riigikaitse, julgeolek, majandus, turism, keskkonnakaitse, haridus ja kultuur.Eesti suursaatkond Gruusias avati 2006. aastal ja Gruusia diplomaatiline esindus Eestis 2007. aastal. Praegu esindab Eestit Gruusias suursaadik Kai Kaarelson ja Gruusiat Eestis suursaadik Teja Ahvlediani.

Teema:
Gruusia president Eestis visiidil (6)
Tagid:
EL, NATO, Gruusia, Eesti, Salome Zurabišvili, Jüri Ratas

Peamised teemad