03:24 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Poliitika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
70 0 0

Euroopa Nõukogu võttis vastu deklaratsiooni, millega taastati Venemaa hääleõigus, mis oli peatatud pärast Krimmi annekteerimist 2014. aastal.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. Euroopa Nõukogu liikmete välisministrid võtsid reedel, 17. mail vastu deklaratsiooni, millega kutsutakse üles taastama Venemaa hääleõigust Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA). Inimõiguste instituudi nõukogu liige Mart Nuti hinnangul näitab ministrite soov Euroopa ühtsuse murenemist, edastab ERR.

"Arvan, et see oli vale samm Euroopa Nõukogu poolt. Kahtlemata, see ei tekita usaldust nendes riikides, kellel on Venemaaga probleeme, nagu Gruusia, Ukraina. Kokkuvõttes, kuhu see välja võib viia, ennustada ei oska, aga Euroopa Nõukogu oleks pidanud olema resoluutsem," rääkis Mart Nutt "Aktuaalsele kaamerale".

Nuti hinnangul näitab ministrite deklaratsioon lõhesid Euroopas.

Euroopa Nõukogu taastas Venemaa hääleõiguse>>

Seda, kas nüüd võib hakata EL Venemaale kehtestatud sanktsioone leevendama, on Nuti sõnul praegu keeruline öelda.

"See võib tähendada ka seda, et sanktsioonid kaotatakse üldse ära, aga ma loodan, et asi sinnamaani ei lähe," märkis ta.

Euroopa Nõukogu 47 liikmesriigi välisministrid hääletasid ülekaalukalt deklaratsiooni poolt. Selles öeldakse, et kõigil liikmesriikidel peab olema õigus võtta võrdsetel alustel osa nõukogu kahe põhiorgani tööst.

Eesti hääletas deklaratsiooni vastu.

EN peatas Venemaa hääleõiguse pärast Krimmi annekteerimist 2014. aastal, mida Ukraina ja suurem osa maailmast peavad ebaseaduslikuks. Kreml lõpetas protestiks liikmemaksu tasumise.

Venemaa on olnud Euroopa suurima inimõigusorganisatsiooni liige alates 1996. aastast.

Reinsalu: Peame olema kindlameelsed, kui näeme häbematut rahvusvahelise õiguse rikkumist>>

Kõrged Vene ametnikud on ähvardanud nõukogust täielikult lahkuda. See tähendaks ka, et venelased kaotavad ligipääsu Euroopa Inimõiguste Kohtule, millest on saanud tähtis koht neile, kes Vene kohtusüsteemi ei usalda.

Reedene hääletus on Euroopa institutsioonide esimene suur samm Venemaale kehtestatud piirangutest ja sanktsioonidest taganemise poole.

EN-i eesistumise üle võtnud Prantsusmaa ning Saksamaa on nõudnud miljonite tavakodanike huvides Venemaa nõukokku tagasi toomist.

Saksa välisminister Heiko Maas ütles, et "meie huvides ei ole" Venemaad väljas hoida.

Venemaa ja Euroopa Nõukogu suhted on keerulises seisus. Konflikt teravnes aastatel 2014-2015, kui Venemaa parlamendiliikmed jäeti nende positsiooni tõttu Krimmi küsimuses paljudest õigustest ilma. Moskva teatas, et sellistes tingimustes töötamine on võimatu ja lõpetas istungitel osalemise.

Toetada ei tohi, pommitada võib: ENPA avaldas oma seisukoha Donbassi suhtes>>

2017. aasta juuni lõpu seisuga tugevnes vastasseis veelgi. Moskva külmutas osa maksetest organisatsiooni eelarvesse, kuni delegatsiooni volitused PACE-s pole täielikult taastatud. Samal ajal jätkas Vene pool tööd tavadokumentide ratifitseerimisega.

Mullu märtsis tunnistas PACE, et Moskva meetmed tekitasid organisatsioonile rahalisi raskusi: organisatsiooni eelarvet tuli üheksa protsenti külmutada, puudujääk oli 1,5 miljonit eurot.

ENPA-s hinnati kahjusid Venemaa otsusest mitte maksta raha Euroopa Nõukogu eelarvesse>>

Aprillis toimunud istungjärgul võttis ENPA häälteenamusega vastu resolutsiooni, milles Venemaad kutsuti üles oma delegatsiooni moodustama ning oma panust Euroopa Nõukogu eelarvesse ennistama.

© Sputnik / Владимир Федоренко

Välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova märkis resolutsiooni kommenteerides, et Venemaa võib ENPA kohtumistel osaleda ainult täiskogu liikmeks saamise korral.

Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko teatas, et Moskva naaseb sellesse struktuuri alles pärast põhilmõtteliste otsuste tegemist, poolikutest lahedustest siin ei piisa.

Euroopa Nõukogus võrreldi Venemaa lahkumist organisatsioonist Brexitiga >>

Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland pooldas Venemaale kiireimas korras hääleõiguse tagastamist Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA), vastasel juhul ootab organisatsiooni ja kogu kontinenti ees vapustus. Sellest teavitas RIA Novosti osundusega Jaglandi intervjuule väljaandele The Financial Times.

Venemaa lahkumist Euroopa Nõukogust võrdles Jagland Brexiti (Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise) negatiivsete tagajärgedega.

Tema hinnangul tekib juhul, kui Moskva organisatsioonist lahkub, piirkonnas "uus eraldusjoon", mida pole olnud külma sõja aegadest saadik. Et olukord lahendada, märkis Jagland, tuleb Venemaale hääleõigus ENPA-s tagasi anda.

Venemaa on valmis Euroopa Nõukogule 60 miljoni euro suuruse võla tasuma, kui parlamentaarne assamblee (ENPA) kõrvaldab riiklike delegatsioonide diskrimineerimise ohu, ütles tänavu aprillis Venemaa föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste küsimuste komisjoni esimees Konstantin Kosatšev.

"Sellisel juhul on Venemaa valmis mitte ainult maksma oma jooksva aasta liikmemaksu, vaid kustutama ka viimase kahe aasta jooksul kogunenud võla," ütles senaator.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Tagid:
Venemaa, ENPA, Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee, Euroopa Nõukogu

Peamised teemad