08:47 02. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1200
  • RUB79.6793
Poliitika
lühendatud link
160 0 0

Kas reformierakondlastel on väljavaateid EKRE siseminister Mart Helme erru saata ja millega on siseminister "karistuse" ära teeninud, seda selgitas kommentaaris Sputnikule politoloog Jevgeni Golikov.

ТALLINN, 18. mai — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Suurim opositsioonipartei Reformierakond valmistab ette umbusaldusavaldust riigi siseministrile. Sellel ametikohal on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme.

Seevastu peaminister Jüri Ratas kaitses valitsuse istungi tulemustele pühendatud pressikonverentsil oma kolleegi, nimetades reformierakondlaste säärast asjaajamist tsirkuseks ja üheks osaks valimiskampaaniast (16. mail algasid Euroopa Parlamendi eelvalimised ja e- hääletus ning Mart Helme on üks europarlamendi kandidaatidest).

Helme või Reinsalu – kumb Venemaale suurema käki keerab, illustreeriv foto
© Sputnik / Виталий Аньков

Zahharova Eesti territoriaalsetest nõudmistest: ootame kaineid seisukohti>>

Politoloog Jevgeni Golikov, kommenteerides intervjuus Sputnik Eestile Reformierakonna ja selle juhi Kaja Kallase soovi rahvuskonservatiiv Mart Helme "troonilt tõugata", väljendas veendumust, et Kallas on liialt kiirustanud: olukord ei ole veel sedavõrd kuumaks köetud, et enamik Riigikogu saadikuid (sealhulgas enamuse saavutamiseks vajalike koalitsioonierakondade esindajate häälte arv) toetaks Helme tagasiastumist.

Seejuures ei ole ministri tagasiastumise menetlus niisama lihtne ja isegi enamiku parlamendisaadikute toetuse puhul võib otsustavaks osutuda peaminister Jüri Ratase sõna.

"Nii et pigemini on tegemist lihtsalt hoiatusabinõuga, et pinge ei langeks ega ununeks," ütles Golikov.

"Reformierakondlaste säärane samm annab tunnistust sellest, et opositsioon kavatseb end väga aktiivselt ülal pidada. Varsti asutakse näiteks arutama riigieelarvet ning sel teemal on igal valitsuserakonnal palju põhimõttelisi küsimusi ja põhjuseid koalitsioonisisesteks vaidlusteks, mida opositsioon võib kasutada," lisas politoloog.

Huligaanid, aga mitte Eesti poliitika puhul

Mis puudutab Reformierakonna löögisuunda nimelt EKRE juhi Mart Helme, aga mitte näiteks peaministri Jüri Ratase pihta, märkis Golikov, siis Ratas ei eristu statistiliselt keskmiste Eesti poliitikute üldisest reast.

Aga tülitekitaja kuvand, mille Mart Helme enda kanda võtnud on, osutub ilmselgelt vastuvõetamatuks – 30 aastaga on Eesti võimukoda harjunud sündmuste kulgemisega märksa rahulikumal ja soliidsemal moel. Ja teistsugune käitumismudel ei paista senimaani praeguse siseministri kasuks mängivat.

"Niisugune huligaanne käitumis viis kannab vilja siis, kui olukord riigis märgatavalt halveneb, seda nii majanduslikus mõttes kui poliitilises, kui kasvavad pinged mitmesugustes küsimustes. Siis võib, jah, mees, kes hüüab, et ma olen alfa-isane ja muud seesugust, endale paljugi toetajaid ligi meelitada," sedastas Golikov.

Ministrid võivad Euroopas nina pihta saada

Jevgeni Golikov täpsustas, et enamiku Eesti poliitikute jaoks ei ole oluline küsimuse sisu (mitte see, mida Helme ütleb).
Helme väljaütlemised on põhjustanud šokireaktsiooni kogu maailmas. Kuigi siseministrina peaks Helme, nagu Golikov rõhutas, peaks ta omamoodi tegelema justkui riigi siseasjadega, on tema väljaütlemised tihtilugu globaalse iseloomuga.

Eesti siseminister esitab Venemaale territoriaalseid nõudmisi>>

Näiteks teatas Helme hiljuti territoriaalsetest pretensioonidest Venemaa suhtes, unustades, et Eesti ja Venemaa vaheline piir on ühtlasi Euroopa Liidu ja Venemaa vaheliseks piiriks.

"Kui vaadata kogu sündmuse jada, mis maailma võtmetähtsusega mängijate – USA, Hiina, Euroopa Liidu ja Venemaa vahel aset leiavad, siis paistavad avaldused Mart Helme ja EKRE esindajate poolsed avaldused Venemaa alade asjus täiesti asjakohatud ja üle võlli," lisas Jevgeni Golikov.

Vaatamata Reformierakonna võidule parlamendivalimistel ei õnnestunud tal valitsuskoalitsiooni moodustada. Võimule jääda soovides astus sel hetkel valitsenud Keskerakond liitu parempoolsete parteide – EKRE ja Isamaaga.

Tagid:
Jüri Ratas, umbusaldus, Kaja Kallas, Reformierakond, EKRE, Mart Helme

Peamised teemad