13:22 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
8710

Euroopa Nõukogu võttis vastu deklaratsiooni, millega taastati Venemaa hääleõigus, mis oli peatatud 2014. aastal. President Kersti Kaljulaid kritiseeris teravalt otsust taastada Venemaa õigused EN-is.

TALLINN, 20. mai — Sputnik. Kaljulaid ütles pühapäeval Lennart Meri konverentsil, et ta usub dialoogi Venemaaga, kuid see ei tähenda Venemaa tagasitoomist kõigi partnerluste juurde pärast seda, kui ta on rikkunud rahvusvahelist õigust ja oma lubadusi, edatsab Pealinn.

Euroopa Nõukogu võttis reedel vastu deklaratsiooni, mis annab Venemaa delegatsioonile võimaluse hakata taas osalema hääleõigusega Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) töös.

Nõukogu 47 liikmesriigi välisministrid hääletasid ülekaalukalt deklaratsiooni poolt. Selles öeldakse, et kõigil liikmesriikidel peab olema õigus võtta võrdsetel alustel osa nõukogu kahe põhiorgani tööst. Deklaratsiooni vastu hääletasid Eesti, Läti, Leedu, Poola, Gruusia ja Suurbritannia.

Reedene hääletus on Euroopa institutsioonide esimene suur samm Venemaale kehtestatud piirangutest ja sanktsioonidest taganemise poole.

Venemaa ja Euroopa Nõukogu suhted on keerulises seisus. Konflikt teravnes aastatel 2014-2015, kui Venemaa parlamendiliikmed jäeti nende positsiooni tõttu Krimmi küsimuses paljudest õigustest ilma.

2017. aasta juuni lõpu seisuga tugevnes vastasseis veelgi. Moskva külmutas osa maksetest organisatsiooni eelarvesse, kuni delegatsiooni volitused PACE-s pole täielikult taastatud. Samal ajal jätkas Vene pool tööd tavadokumentide ratifitseerimisega.

Moskva teatas, et sellistes tingimustes töötamine on võimatu ja lõpetas istungitel osalemise. Venemaa on olnud Euroopa suurima inimõigusorganisatsiooni liige alates 1996. aastast. 

Strasbourgis aasta algul toimunud Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee istungil oli tähelepanu keskmes taas eelarveraha nappuse probleem.

Venemaa keeldumine Euroopa Nõukogu liikmemaksu tasumisest võib sundida organisatsiooni oma hoone remondi ära jätma, vähendama peasekretäri palka ja viima mittekoosseisulised töötajad üle ajutistele lepingutele. Sellest kõnelesid ENPA talvisest istungjärgust osavõtjad, üritades leida mooduseid ilma Venemaa rahata toimetulekuks.

"Sellisel juhul on Venemaa valmis mitte ainult maksma oma jooksva aasta liikmemaksu, vaid kustutama ka viimase kahe aasta jooksul kogunenud võla," ütles senaator.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

Krimm lükkas tagasi ENPA nõudmised seoses Kertši sündmustega
ENPA Eesti delegatsioon osaleb assamblee istungil
Politoloog: Venemaa maksab kinni tema enda vastase ENPA tegevuse
ENPA-s saadi aru, et Venemaa suhtes on tehtud "suur viga"
Tagid:
õigus, hääl, poliitika, Kersti Kaljulaid, ENPA

Peamised teemad