20:48 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
109 0 0

Rünnak Austria parempoolse vabaduspartei juhi vastu ajastati täpselt Euroopa Parlamendi valimiste eelõhtule, mil Euroopa parempoolseil on võimalus rekordiline häältesaak koguda, kinnitab Venemaa Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste suhete komisjoni esimees Konstantin Kosatšjov.

TALLINN, 20. mai — Sputnik. Inforünnak populaarse Austria poliitiku Heinz-Christian Strache vastu on otseselt seotud tema poliitiliste vaadetega ja eelseisvate 26. mai valimistega Euroopa Parlamendis, vahendab RIA Novosti.

Föderatsiooninõukogu rahvusvahelise asjade komisjoni esimees Konstantin Kosatšjov kirjutas sellest oma Facebooki lehel, kommenteerides Strachet kompromiteeriva materjali ilmumist Saksa meediaväljaannetesse.

"Tegu on ideaalse provokatsiooniga: rünnak Austria vabaduspartei juhi vastu just Euroopa Parlamendi valimiste eelõhtul, mil parempoolsetel on võimalus rekordiline häälteprotsent saada," ütles Kosatšjov.

Ta lisas, et väidetav "vene jälg" ja niinimetatud "sõltumatu ajakirjanduslik uurimine", mis on niisuguste meediaoperatsioonide "kohustusliku kava" lahutamatuks osaks muutunud, on ka siin ootuspäraselt kohal.

Skandaali olemusest

Austrias puhkes täiemahuline valitsuskriis 2017. aastal Saksamaa meedias ilmunud video tulemusena, milles Austria asekantsler Heinz-Christian Strache kohtub Hispaanias ühe vene naisega ja lubab talle teatud majanduslike küsimuste lahendamisel abi.

Näiteks arutas poliitik Austria ajalehe "Kronen Zeitung" ostu võimalust, samuti "kasiino litsentsi, vana luksusliku hotelli müüki ja autoteede ehitamise lepinguid".

Ханс-Кристиан Штрахе
© REUTERS / Leonard Foeger
Austria poliitik Heinz-Christian Strache.

Saksa väljaannete Spiegeli ja Süddeutsche Zeitungi ajakirjanikud väidavad, et Strache lubas oma vestluskaaslasele abi tema küsimuse lahendamisel vastutasuks rahalise toetuse eest oma poliitilisele organisatsioonile Euroopa Parlamendi valimistel.

Meedia nimetab naist "venelanna Aljona Makarovaks", ehkki nagu selgus, on tegu hoopis vene keelt kõneleva Läti kodanikuga.

Video avaldamine tõi kaasa poliitiku tagasiastumise ja uute parlamendivalimiste väljakuulutamise. Heinz-Christian Strache ise nimetas sündmusi "ettekavatsetuks poliitiliseks mõrvaks" ja tunnistas, et ta on videos ebakaines olekus.

Venemaa president Vladimir Putin ja SAustria kantsler Sebastian Kurz
© Sputnik / Михаил Климентьев

"See oli rumal, vastutustundetu, see oli viga," ütles Austria endine asekantsler.

Peibutis ja lõks

Welti sõnul oli "Aljona Makarova" lihtsalt peibutiseks ja kohtumine ise Strachele seatud lõksuks. Spiegel kinnitas antud versiooni, teatades, et villa, kus "miljonitehinguid" arutati, oli varustatud mitmete varjatud kaameratega.

Strache ise jutustas, et kaks naist pöördusid tema partei juhataja asetäitja Johann Gudenuse poole, kes oli pärast oma isa surma masenduses, tehes talle ettepaneku oma perekonna jahimõis ära müüa.

Ekspert kommenteeris skandaali Austria asekantsleriga>>

Austria prokuratuur on juba teatanud, et uurib videot hoolikalt. Justiitsministeeriumi peasekretäri Christian Pilnaceki sõnul on hetkel videosalvestusest ainult katkendid, mille põhjal on konteksti võimatu hinnata.

Õiguslikust seisukohast on küsimus selles, kas tegemist on lihtsa vestlusega või "konkreetsete juhistega kuritegelikuks käitumiseks". Prokuratuur nõuab Spiegelilt ja Süddeutsche Zeitungilt välja filmimaterjali täieliku versiooni, mille järel astutakse vajalikud sammud.

Ei ole veel teada, kes ja millisel eesmärgil tulevase asekantsleri jaoks 2017. aastal lõksu organiseeris.

Kosatšjov teab, kes on kompromiteeriva video tellijad

Senaator nimetas poliitilise "musta PR" tellijatena Lääne liberaalseid ringkondi:

"Valitsevad liberaalsed jõud peavad parempoolseid poliitikuid iga hinna eest diskrediteerima, märgistades neid kõige halvustavamate siltidega – alates "populistidest" kuni "fašistideni".

Ta lisas, et liberaalid ei suuda toime tulla parempoolsete suureneva populaarsuse ega eurooplaste süveneva tüdimusega erinimeliste liberaalsete parteide vahel valimisest."

Näha on, et eurooplastel on tegu sihipärase rahvusvahelise kampaaniaga, mille tellijad ei näe enda ega oma kavatsuste varjamisega eriti vaeva, ütles Kosatšjov.

Austria töösturid on Vene-sanktsioonide tühistamise poolt>>

Senaator on veendunud, et video tellijad saatsid Lääne poliitikutele "Strache afääriga" selge sõnumi: "Luukeresid" on kõigil ja kui polegi, siis nad luuakse, seega on parem suu kinni pidada ja käituda nii, nagu kõik teisedki. Enamgi veel, löögi alla on nimme seatud just need Euroopa Liidu poliitikud, kes on viimastel aastatel väljendanud selget erimeelsust Venemaa-vastase retoorika, kolleegide peavoolu-otsuste ja Ameerika Ühendriikide diktaadi suhtes.

Austria on üks väheseid ELi riike, kes mitte ainult ei osalenud Skripalide juhtumi infosõjas (Ühendkuningriigis, keemiarelvade uurimiskeskuse naabruses segastel asjaoludel mürgitatud Briti salateenistuste kaastöötaja Sergei Skripal ja tema tütar), vaid rõhutas koguni konstruktiivse dialoogi arendamise tähtsust Venemaaga. Hiljuti külastas Austria vabariigi president sõbraliku visiidi käigus Venemaad, kus president Vladimir Putin teda oma Sotši residentsis soojalt vastu võttis.

Seetõttu ei ole "videokatkendite" ilmumine üldse juhuslik, on Kosatšjov veendunud.

Kompromiteerival lool on ka teine tahk, lisas senaator: "Nagu selgub, ei meeldi "Euroopa demokraatia valvuritele" endile tegelikult demokraatia, kui see ei suuda soovitud tulemust tagada. Seepärast kasutavad nad siis, kui olukord seda nõuab, ajaproovile vastu pidanud, ehkki mitte kuigi puhtaid vahendeid - provokatsioone ja skandaale. "

Juhtunu näol on tegu infoterrorirünnakuga

Ligikaudu sarnase hinnangu andis Austrias toimunule Teaduste Akadeemia Euroopa Instituudi Saksa Uuringute Keskuse juhtivteadlane Aleksandr Kamkin.

Austria kantsler Sebastian Kurz
© Sputnik / Алексей Дружинин

Eksperdi sõnul korraldati Austria poliitiku vastu infoterrori rünnak.

Saksamaa poliitikud kutsusid Merkelit üles Venemaa-vastaseid sanktsioone tühistama>>

"Esiteks on siin palju imelikku. Venelanna ei osutunud mitte venelaseks, vaid hoopis Läti kodanikuks ja teiseks, uudisloo algatas mitte Austria, vaid saksa ajakirjandus. Lisaks kasutatakse taas hüsteerilist "Moskva käe" stsenaariumi - standardset õuduslugu, millega Euroopa tarbijaid on rohkem kui viis aastat hirmutatud," ütleb Aleksandr Kamkin.

Rääkides "terroriakti" korraldajate püstitatud eesmärgist, arvas Kamkin, et provokatsiooni sihiks on Austria valitseva koalitsiooni lõhkumine. Ta tuletas meelde, et praegune Austria võimuliit on euroskeptiline ega toeta vastasseisu Venemaaga.

Tagid:
Heinz-Christian Strache, Austria, Konstantin Kosatšjov

Peamised teemad