05:06 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
69 0 0

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kutsus USA-d üles karmistama Venemaa-vastaseid sanktsioone. Mismoodi see iseloomustab Ukraina uut poliitikat, seda selgitas Sputniku raadiosaates ekspert Vladimir Olentšenko.

TALLINN, 21. mai — Sputnik. Ukraina president Volodõmõr Zelenski kutsus USA-d üles karmistama Venemaa-vastaseid sanktsioone, öeldakse riigipea pressiteenistuse teadaandes.

Pärast ametissevannutamist kohtus Zelenski Valge Maja esindajatega, kes olid Kiievisse tseremooniale saabunud.

"Iseseisvalt ei suuda me Venemaa agressioonist Donbassis ja Krimmis jagu saada. Seetõttu vajame teie abi. Tahaksin teid üles kutsuda sellele, et USA jätkaks Venemaa-vastaste suhtes sanktsioonide karmistamist," ütles Ukraina president.

Zelenski nentis, et Washington jääb "Venemaa agressioonist jagusaamisel" Kiievi peamiseks partneriks.

Zelenski ametissevannutamine: ilma üllatusteta läbi ei saadud>>

Eelnevalt oli ta teatanud, et tema esimeseks ülesandeks presidendi ametikohal saab olema sõjategevuse lõpetamine Donbassis ning järgmiseks sammuks saab "Krimmi ja Donbassi tagasisaamine Kiievi kontrolli alla".

Kaljulaid rääkis Ukraina presidendiga korruptsioonivastase võitluse tähtsusest>>

Esialgu ei erine Kiievi uus poliitika millegagi vanast poliitikast, leiab Venemaa Teaduste Akadeemia maailmamajanduse ja rahvusvaheliste suhete instituudi Euroopa uuringute keskuse vanemteadur Vladimir Olentšenko. Oma seisukoha avaldas ta Sputniku raadiosaates.

"Zelenski kuulutas oma valimiskampaania ajal, et ta hakkab ajama poliitikat, mis erineb sellest, mida viis ellu Porošenko, ja see saab olema suunatud Ukraina rahvusvahelise maine taastamisele ning mis põhiline, elanikkonna sotsiaalse ja majandusliku elatustaseme tõstmisele. Esimesed avaldused aga paraku ei näita veel põhimõttelisi erinevusi sellest, mida tegi Porošenko," ütles Vladimir Olentšenko.

Esmajoones puudutab see suhteid Venemaaga, märkis ta.

"Raske on endale ette kujutada Ukraina normaalset arengut tema poliitika Venemaast võõrandumise poliitika teel. Ja need üleskutsed sanktsioonide rakendamiseks on alusetud – ettekäändena võib paljugi välja mõelda, kuid tegelikult mingeid samme, mis selleks põhjust annaksid, Venemaa poolt astutud ei ole. Seetõttu tuleb kahjuks välja nii, et osatäitjad on vahetunud, kuid etendus on jätkuvalt seesama," lausus Vladimir Olentšenko kokkuvõtteks.

Ukraina presidendivalimised>>

Kremlis kommenteeriti Ukraina uue presidendi seisukohta Krimmi ja Donbassi osas. Venemaa Föderatsiooni presidendi pressisekretär Dmitri Peskov rõhutas, et Krimmi kuuluvuse küsimust ei eksisteeri ega eksisteerida, kuna tegemist on Venemaa ühe piirkonnaga.

Kremlis nimetati olukorda Donbassis üksnes ja eranditult Ukraina probleemiks, mille peab lahendama tema president, juhindudes esmajoones Minski kokkulepetes sätestatust.

Volodõmõr Zelenski saavutas 21. aprillil võidu Ukraina presidendivalimiste teises voorus, kogudes kolm korda enam hääli kui selle hetke ametisolev president Petro Porošenko.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Tagid:
Krimm, Donbass, Venemaa, Ukraina, Petro Porošenko, Volodõmõr Zelenskõi

Peamised teemad