13:29 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
64 0 0

Kolmapäeval lõppes Euroopa Parlamendi valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine jaoskonnas. Valimispäeval, 26. mail saab hääletada ainult oma elukohajärgses valimisjaoskonnas.

TALLINN, 23. mai — Sputnik. Kokku on otsuse langetanud 223 870 inimest, mis moodustab 25,4% valijaskonnast. Elektrooniliselt hääletas 155 521 inimest, jaoskonnas anti 68 349 häält, teatas valimiskomisjon.

Viis aastat tagasi peetud Euroopa Parlamendi valimistel osales eelhääletamisel 174 245 inimest, mis moodustas 19,3% kõikidest valijatest.

Terviseseisundi või mõne muu mõjuva põhjuse korral on võimalik ka kodus hääletada. Selleks tuleb esitada kirjalik taotlus oma elukohajärgsele jaoskonnakomisjonile või kutsuda hääletuskast koju telefoni teel hiljemalt valimispäeva kella 14-ks.

Euroopa Parlamendi valimistele on oma kandidaadid üles seadnud üheksa Eesti erakonda. Koos viie sõltumatu kandidaadiga pretendeerivad seitsmele parlamendikohale 88 Eesti kodanikku.

Muudame tulevikku: Tallinnas toimus marss "Ood vabadusele" >>

Seitsmendal Eestist valitud parlamendiliikmel tuleb siiski istuda "varumeeste pingile" ja ootama jääda, millal Ühendkuningriik EL-st lahkub. Kui London aga otsustab siiski Euroopa rahvaste sõbralikku perre jääda, esindavad Eestit Euroopa Parlamendis vaid kuus inimest, nagu seni.

Kantar Emori läbi viidud uuringust selgus, et kõige populaarsem on hetkel on sotsiaaldemokraatide nimekirjas kandideeriv Marina Kaljurand, poolt hääletaks 12,5 protsenti küsitletutest.

Euroopa Liitu on lihtsam laiali saata ja seejärel uuesti luua, kui seda praegusel kujul edasi arendada, leiab Poola endine president Lech Walesa. Tema arvates takistavad Euroliidu edasiminekut liikmesriikide liiga erinevad arenguplaanid.

"Euroopa Liit loodi praegustest täiesti erinevates oludes. Hoiatasin juba ammu Saksamaad ja Prantsusmaad, et nad ei suuda liitu päästa, kui liikmesriigid erinevates suundades liiga kaugele lähevad," ütles Walesa intervjuus Rootsi väljaandele Aftonbladet.

Rääkides Euroopa Parlamendi valimistest, tunnistas Walesa, et ei näe ühtki väärikat kandidaati, kellele ta oma hääle tahaks anda. "Ma ei tea, kellele poolt hääletada. Kuid ma hääletan kindlasti, pean seda tegema. Valin kõige vähem kahjuliku variandi," ütles ta.

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)

Samal teemal

Europarlamendi valimised - 2019
Tagid:
e-hääletamine, Eesti, EL, poliitika, valimised, Euroopa Parlament

Peamised teemad