20:21 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
58 0 0

Luksemburgis asuva Tuumakatastroofi ennetamise foorumi ekspertide sõnul on ülemaailmne strateegiline stabiilsus ja tuumaohutus jõudnud kõige raskemasse seisu alates esimese vastava rahvusvahelise lepingu sõlmimisest pool sajandit tagasi.

ТАLLINN, 4. juuni — Sputnik. "On olnud raskeid aegu, kuid hullemaid kui praegu, mitte kunagi. Kunagi varem ei ole strateegilise stabiilsuse põhimõtete täieliku kaotamise oht olnud sedavõrd suur ... Kunagi varem ei olnud nii rasket olukorda," vahendab RIA Novosti Roomas toimunud konverentsil Venemaa Teaduste Akadeemia Rahvusvaheliste suhete ja maailmamajanduse instituudi teadur, tehnikadoktor Vladimir Dvorkin.

Temaga nõustus endine USA kaitseminister William Perry. Perry kirjeldas tuumavaldkonna praegust olukorda näitlikult kui "uut ebanormaalsust" - dialoogi puudumine Venemaa ja Ameerika Ühendriikide vahel on juba normiks muutunud, mis võib kaasa tuua kriisi eskaleerumise ja suurendab tuumakonflikti riski.

"Trumpi administratsiooni jaoks on nüüdseks normaalsuseks uute lepingute üle läbirääkimiste mittepidamine ja süstemaatiline väljumine kokkulepetest, mis nende võimule tulles kehtisid," märkis Pentagoni eks-juht.

Kellele INF-leping ei kehti: USA valmistub keelatud rakette katsetama >>

Tema sõnul on Trump lammutamas USA ja Venemaa suhetes umbes 50 aastat kehtinud seisukorda. Alates SALT-1 esimese strateegilise relvastuse piirangu leppe allkirjastamisest (1972) kuni START-3 (2016) sõlmimiseni püüdis "iga Washingtoni või Moskva administratsioon võidurelvastumise ohtu piirata ... just kahepoolsete lepingute abil."

Järgmiseks Trumpi ohvriks saab Perry sõnul START-3. Kui see juhtub, siis "esmakordselt poole sajandi jooksul ei ole meil mingeid tuumarelvi puudutavaid piiranguid, ega peeta ka selleteemalisi kahepoolseid läbirääkimisi."

Pentagoni eks-juhi arvates lasub osaline vastutus olukorra eest ka Moskval, "eriti keskmaarakettide küsimuses."

"Kõik see suurendab poliitilistest väärarvestustest tuleneva sõjalise kokkupõrke ohtu. Olen veendunud, et meie kahe riigi vahelise relvakonflikti ainsaks põhjuseks võib olla viga poliitilistes kalkulatsioonides. Ja täna võib selline eksimus saada põhjuseks, miks tavakonflikt tuumasõjaks kasvab," märkis Perry.

Samal teemal

Miks Trump Putinile helistas
Foreign Policy: kuidas maailma tuumakatastroofist päästa
Tagid:
Kinžal, Iskander, Peresvet, mehitamata allveeseade "Poseidon", Avangard, keskmaa tuumarelvastuse piiramise lepe, tuumarelvastus, tuumarelv

Peamised teemad