21:33 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
10411

Suitsetavad närviliselt nurgas - Aleksei Puškov jagas oma arvamust Ukraina ja Balti riikide püüdlustest takistada Venemaalt täielikku naasmist ENPA töösse.

ТАLLINN, 5. juuni — Sputnik. Ukraina ja Balti riikide püüded vältida Venemaa täiemahulist osalemist ENPA (PACE) töös on nurjumisele määratud, ütleb Föderatsiooninõukogu infopoliitikakomisjoni juht Aleksei Puškov. 

Euroopa Nõukogu taastas Venemaa hääleõiguse
© Sputnik / Владимир Федоренко

"Venemaa ENPA delegatsiooni juhina aastatel 2012–2015 tean ma, et saadikud järgivad enamasti oma valitsuste tahet. Ja kuna viimased on juba Euroopa Ministrite Nõukogus Venemaa sanktsioonide tühistamise teemal sõna võtnud, võime oodata sarnaseid hääletamistulemusi ka ENPA-s," kirjutas Puškov Twitteris.

"Ukrainlased ja Baltimaalased suitsetavad närviliselt nurgas," lisas senaator.

Mõni aeg tagasi sai teatavaks, et ENPA protseduurikomitee kiitis heaks resolutsiooniprojekti, milles tehakse ettepanek Venemaa delegatsiooni kõigi õiguste ja volituste ennistamiseks alates rahvusvahelise organisatsiooni juunikuu istungist.

"Komitee teeb ettepaneku teha ENPA eeskirjades erand, kutsumaks ka nende liikmesriikide parlamente, keda ei esinda assambleel delegatsioonid - Bosniat ja Hertsegoviinat ning Vene Föderatsiooni - esitama oma volikirjad mittetäieliku istungjärgu käigus 2019. aasta juunis," selgitab RIA Novosti väljavõtet dokumendist.

Assamblee saadikute ettekande arutelu on kavas 24. juunil 2019. ENPA juunikuisel istungil toimuvad Euroopa Nõukogu peasekretäri ja Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunike valimised.

Politoloog: Euroopa käest ei küsi keegi >>

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, jäeti Vene ENPA delegatsioon 2014. aastal ilma hääleõigusest ja mitmetest muudest volitustest, kuna Krimmi Vabariik liitus Venemaa Föderatsiooniga. Pärast seda keeldus Moskva ENPA töös osalemast ja teatas 2017. aasta keskel, et külmutab osa Euroopa Nõukogu eelarvesse tehtavaist maksetest, kuni diskrimineerivad meetmed tühistatakse.

2019. aastal seisis Euronõukogu silmitsi küsimusega, kas võtta Venemaalt ENPA liikmestaatus või siis tagastada talle hääleõigus. Mais kiitis Euroopa Nõukogu ministrite komitee heaks ENPA soovituse kõrvaldada Venemaa delegatsioonilt kõik piirangud.

Eestis ja Ukrainas suhtuti võimalusse, et Venemaa kõik volitused tagasi saab, negatiivselt. Eesti Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi sõnul saab Venemaa esindajatele hääleõiguse tagastamise otsuse teha ainult juhul, kui "Venemaa käitumine Ukrainas ja Gruusias muutub".

Kui teie nii, siis meie nii: Moskvale esitati tingimused ENPA istungil osalemiseks >>

Venemaa Riigiduuma välisasjade komisjoni esimees Leonid Slutski teatas 1. juunil, et Venemaa asetäitjad võivad ENPA juunikuu istungil osaleda, kui organisatsiooni protseduurikomitee ja assamblee ise otsustavad, et liikmesriikide delegatsioonide suhtes enam sanktsioone kohaldada ei tohiks.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

Venemaa välisministeerium: Venemaa delegatsiooni vastased ENPA-s jäid vähemusse
Hävitamise ideoloogia Euroopa reaalpoliitika vastu - kes kaotab
Tagid:
Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee, Euroopa Nõukogu, ENPA

Peamised teemad