22:27 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
80 0 0

Türgi kaotab oma näo ja satub lisaks ka strateegilisse kaotusseisu, kui ta peaks Ameerika Ühendriikide survel õhutõrjekomplekside S-400 Triumf ostulepingu tühistama

ТАLLINN, 7. juuni — Sputnik. Türgi kaotab oma näo ja satub lisaks ka strateegilisse kaotusseisu, kui ta peaks Ameerika Ühendriikide survel õhutõrjekomplekside S-400 Triumf ostulepingu tühistama, teatas Tänapäeva Türgi uurimiskeskuse ekspert Juri Mavašev intervjuus telekanalile RT.

Mavašev selgitas, et Washington esitas Ankaralt Venemaa relvade ostmisest keeldumist nõudes selge ultimaatumi, ega kavatse kompromisse pakkuda.

See aga viib Türgi strateegilisele kaotusele - Ankarale pööravad selja kõik need riigid, kes tema iseseisvasse poliitikasse uskusid," ütles ta.

Rahvusvahelise humanitaar- ja poliitikainstituudi instituudi ekspert Vladimir Bruter lisas omakorda intervjuus telekanalile, et S-400st keeldumine näitab Türgi murdumist surve all.

"Ta kaotab nii maines kui ka suhetes Venemaaga. Kas head suhted Washingtoniga on seda väärt, tuleb otsustada Türgi juhtkonnal. Ei ole veel teada, milliseid konkreetseid võimalusi arutatakse ja kui palju nad Ankarat rahuldavad," ütles Bruter.

Sõda S-400 pärast: USA esitas Türgile uued ähvardused >>

Varem teatas Türgi, et nad ei kavatse S-400 ostu tühistada ning esimene "Triumfide" partii peaks kohale jõudma juulis. Ameerika väidab, et S-400 on NATO standarditega vastuolus ja mõeldud NATO lennukite ja rakettide hävitamiseks.

Washington ähvardab Ankarat raketisüsteemi ostu korral sanktsioonidega, samuti viivitab või isegi tühistab USA hävituslennukite F-35 tarne Türgile, kes nende eest juba ammu ettemaksu sooritas.

Venemaa ja Türgi läbirääkimised 2,5 miljardi dollari väärtuses C-400 komplekside tarnimiseks algasid 2016. aasta sügisel ja leping allkirjastati 2017. aasta detsembris. 

Samuti leppisid pooled kokku tehnoloogilises koostöös "Triumfide" tootmise arendamiseks Türgis. Ka kaitseminister Hulusi Akar ütles, et riik saab õhutõrjesüsteemi 2019. aasta oktoobriks.

Selline leping tekitas mõistagi muret Ameerika Ühendriikides, kes Ankarat Venemaad puudutava tehingu tõttu korduvalt kritiseerisid. Eelkõige sai S-400 ost komistuskiviks F-35 tarnimisel Türgile.

Mobiilne mitmekanaliline õhutõrje raketisüsteem (ÕTRS) S-400 Triumf
© РИА Новости, Инфографика
Mobiilne mitmekanaliline õhutõrje raketisüsteem (ÕTRS) S-400 "Triumf"

Samal teemal

Vene õhutõrjeüksused harjutasid S-400 kiirkorras ülesseadmist
Pence pani Türgi valiku ette: kas NATO või Venemaa C-400
USA senat: Türgi peab tegema Venemaa ja Lääne vahel valiku
Venemaa C-400 hoiab Türgi taeva Ameerika hävitajatest puhtana
Tagid:
poliitika, USA, Venemaa, Türgi, S-400

Peamised teemad