18:38 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
5520

Venemaa Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimehe esimene asetäitja Vladimir Džabarov kommenteeris telekanalile RT antud intervjuus Ukraina nõudmist Venemaa vastu Haagi rahvusvahelises kohtus, et Ukrainal võimaldataks Musta merel gaasi toota.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Ukraina esindaja Jelena Zerkal nõudis Haagis toimunud kohtuistungil, et Ukrainal lubataks toota Musta merel gaasi. Tema sõnul võiks Ukraina toota oma energiasõltumatuse tagamiseks ise piisavalt gaasi, kuid Moskva on Kiievilt sellise võimaluse ära võtnud, teatab telekanal RT

Ta ütles ka, et Kertši väin on rahvusvaheline ja Ukraina suveräänsus Krimmis on väljaspool kahtlust.

EL kutsus Venemaad üles täitma ÜRO kohtu otsust Ukraina meremeeste suhtes >>

Džabarovi sõnul on Ukraina poolel õigus kasutada oma territoriaalvett mistahes eesmärgil, kuid tal ei ole õigust nõuda Venemaa mandrilava kasutamist.

Lisaks ütles Džabarov, et Ukraina on vaid kaudne suhe Kertši väinaga, ja kutsus Kiievit üles Venemaad nõuetekohaselt teavitama igast väina läbisõidust. "Neil on õigus seda läbida nõuetekohaselt Kertši sadamakaptenit teavitades. Kuid keegi ei luba neil Kertši väinas naftat või gaasi ammutada," rõhutas poliitik.

Euroopa Liit loobus Venemaad Kertši lahe vahejuhtumi pärast karistamast >>

Lisaks ütles Džabarov, et vahekohus ei ole pädev otsustama konkreetse mandrilava kuuluvuse üle mistahes riigile. Samal ajal on tema arvates Kiievi avaldused suunatud ainult tähelepanu juhtimisele "õnnetule Ukrainale" ja Venemaa esitlemisele "agressorina". 

10.-14. Juunil toimub Haagis kohtuistung Ukraina poolt 2016. aastal Venemaa vastu algatatud ÜRO mereõiguse konventsiooni rikkumise kohtumenetluse raames.

Ukraina hagis käsitletakse muuhulgas Kiievi õigusi Musta ja Aasovi mere mineraal- ja elusressurssidele, navigeerida Kertši väinas ja merekeskkonna ja veealuse kultuuripärandi kaitset. Ukraina nõuab " rikkumiste" lõpetamist ja kahju tekitatud hüvitamist.

Venemaa välisministeerium leiab, et Ukraina on pöördunud kohtusse mitte mereõiguse konventsiooni tõlgendamisest või kohaldamisest tekkinud õigusvaidluse lahendamiseks, vaid selleks, et saavutada oma "suveräänsuse tunnistamine Krimmi üle". 

Samal teemal

ÜRO mereõiguse kohus nõuab Venemaalt Ukraina sõjalaevade ja meremeeste vabastamist
Krimm lükkas tagasi ENPA nõudmised seoses Kertši sündmustega
Isukalt kõike korraga: nii kalakest ampsata kui Venemaad sõimata
USA ei leia Kertši väina meresõiduvabaduse testijaid
Tagid:
kohtuhagi, rahvusvaheline õigus, Kertši väin, Aasovi meri, Must meri, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad