05:55 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Poliitika
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
6210

Euroopa Komisjon teatas, et tuleb valmis olla mistahes Brexiti stsenaariumiks, sealhulgas ka kõige "karmimaks".

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. Jätkuv ebakindlus Brexiti küsimuses on andnud Euroopa Komisjonile alust üleskutseks olla valmis ka "karmiks" stsenaariumiks, et Ühendkuningriik lahkub EL-st ilma kokkuleppeta. 

Brexit lükkub edasi - EL jäi nõusse, illustreeriv foto
© Sputnik / Justin Griffiths-Williams

"Arvestades jätkuvat ebakindlust Ühendkuningriigis seoses väljumislepingu ratifitseerimisega … ja üldise sisepoliitilise olukorraga, on leppeta Brexit 1. novembril 2019. aastal võimalik, ehkki soovimatu stsenaarium," teatas RIA Novosti 12. juunil, viitega EK dokumendile.

Avalduses öeldakse, et Brüssel on juba analüüsinud võimalikke tagajärgi ja meetmeid kõige ebasoovitavamate arengute korral. Uuringu põhjal jõudis Euroopa Komisjon järeldusele, et praegu pole veel vaja astuda konkreetseid samme, sest kõik varem väljatöötatud meetmed on seatud eesmärkide saavutamiseks endiselt sobivad.

Politoloog: kellest võiks saada Theresa May mantlipärija >>

Arvestades, et kõige süngemad prognoosid võivad tõeks osutuda, kutsub EÜ kõiki asjassepuutuvaid osapooli üles kasutama Brexiti edasilükkamisest tulenevat lisaaega, et võtta tarvitusele kõik vajalikud meetmed Ühendkuningriigi EList lahkumiseks valmistumiseks. Seejuures rõhutab Brüssel, et vastutust võimalike Brexiti stsenaariumide ettevalmistamise eest kannavad "kõik osapooled ".

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et "karmi" Brexiti tõenäosus on pärast Briti valitsusjuhi Theresa May tagasiastumist oluliselt kasvanud. Tema järglaseks peab enamik eksperte Ühendkuningriigi endist välisministrit Boriss Johnsonit. Hiljuti lubas ta intervjuus teha kõik võimaliku, et mitte maksta üle miljardi dollari suurust "hüvitist", mille maksmine Brüsselile on ette nähtud Londoni ja Brüsseli lepingus. 

"Meie sõbrad ja partnerid peavad mõistma, et raha hoitakse kinni ajani mil meile ei saabu suuremat selgust edasiste meetmete kohta. Ma olen alati pidanud imelikuks, et me peaksime nõustuma tšeki väljakirjutamisega veel enne lõpliku kokkuleppe sõlmimist," ütles Suurbritannia peaministrikandidaat.

Teadaolevalt käib jutt 39 miljardist naelsterlingist (umbes 44 miljardist eurost). Varem rääkis ideest "hüvitist" mitte maksta USA president Donald Trump. Valge Maja peremehe sõnul vormistaks ta Briti võimude asemel lahutuse EL-ga võimalikult kiiresti ja ilma igasuguste makseteta.

"Kui teil ei õnnestu saada endale sobivat, õiglast tehingut, siis lahkuge," ütles Trump.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)

Samal teemal

EL-i liidrid kiitsid ajaloolise Brexiti-leppe heaks
Hädapärast: Theresa May viib palli oma väljakupoolele
May tagasiastumise teade pani naela kõikuma
Briti endine välisminister: Brexit ei mõjuta meie suhteid Moskvaga
Tagid:
hüvitis, Ühendkuningriik, EL, Brexit

Peamised teemad