14:59 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
9330

Soome riigipea Sauli Niinistö võrdles Venemaad kasakaga, aga nendele, kes tema suhtes vimma peavad, soovitas end selgemini väljendada ja hoolikamalt oma vara järele valvata.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik, Oleg Leontjev. Soome president Sauli Niinistö andis ameeriklaste meediaettevõttele Bloomberg intervjuu, kus ta andis hinnangu Põhja-Euroopas kujunenud geopoliitilisele olukorrale, vaagis Soome NATO-ga liitumise väljavaadet ja kommenteris soomlaste suhtumist oma idanaabrisse – Venemaase.

Niinistö: soomlased ei toeta liitumist NATO-ga ja mina olen soomlane >>

Niinistö arvab, et kui Läänemere piirkonnas puhkeb sõjaline konflikt, veereb sõda üle kogu maailma. "Juhul kui Venemaa ja NATO vahel vallandub sõda, saab sellest kolmanda mailmasõja algus," usub ta.

Just sel põhjusel ei kiirusta Soome NATO-sse astuma, soovimata oma idapiiril pingeid lisada. Soome presidendi sõnul on tema riik harjunud ida ja lääne vahel tasakalu leidma ja senini ei kavatse ta ükskõik millise sõjalise organisatsiooniga ühineda.

Bloombergi palvele iseloomustada Venemaa presidenti Vladimir Putinit vastas Sauli Niinistö, kes oma vene kolleegiga korrapäraselt kokku saab, vaikimisega, ent hiljem võrdles Venemaad kasakaga.

"Kasakas korjab üles, mis ripakil," lausus ta vana soome vanasõna. "Hädavajalik oma seisukohta selgesti väljendada ja oma vara valvata," täheldas Niinistö Venemaale esitatud pretensioonide asjus.

Soome presidendi sõnad, mis ta lausus Venemaa suhtes vimmapidajate kohta, panid tahtmatult muigama, tuletades meelde tuntud stseeni kitsarinnalise Rootsi saadiku medaliotsinguist komöödiafilmis "Ivan Vassiljevitš vahetab elukutset".

Soome president ei taha olla Eesti ja Venemaa vahendaja >>

USA presidenti Donald Trumpi nimetas Sauli Niinistö "kalkuleeriva mõtlemisega ärimeheks". Ta lausus, et kui oli 2017. aastal USA presidendiga Washingtonis kohtus, kinkis Niinistö talle vanamoelise poliitilise karikatuuri: sellel oli kujutatud Onu Sam, kes silmitses arveraamatut, mis näitas, et Soome oli oma võlad Ameerika ees kustutanud. "Aga väärtusi ei anna tasakaalu panna," rõhutas Soome riigipea.

Artikli täisversiooni saab lugeda Sputnik Eesti venekeelsel poolel.

Soome president kommenteeris ka Eesti kolleegi Kersti Kaljulaidi hiljutist visiiti Moskvasse, rõhutades, et ei kavatse võtta endale Eesti ja Venemaa suhetes vahendaja rolli.

Väärib märkimist, et eelmise aasta juulis toimus Helsingis esimene ja siiani ainus Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi täisformaadiline kohtumine.

Eksperdid jõudsid üksmeelele, et Helsingi valik kohtumispaigana oli tingitud asjaolust, et Soome president on väga mõistlik poliitik kellel on head suhted nii Ameerika Ühendriikide kui Venemaaga. 

Soomel on õnnestunud tänu oma positsioonile kaitsta piirikoostöö projekte Venemaa Föderatsiooniga ning vältida sanktsioone ja piiranguid.

President Niinistö ütles ühes intervjuus, et tunneb muret rahvusvahelise olukorra pärast, kuna maailmas mängivad üha enam rolli tugevad riigid nagu USA, Venemaa ja Hiina ning Euroopa Liidu kui väikeste riikide liidu roll väheneb.

Samal teemal

Medvedev: Soome jääb Venemaa usaldusväärseks partneriks
USA: kuidas väike Soome kaitseb end Venemaa eest?
Venemaa ja Soome suhteid hinnatakse suurepärasteks

Peamised teemad