01:37 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Poliitika
lühendatud link
67 0 0

Eesti välisminister Urmas Reinsalu osaleb EL välisasjade nõukogu koosolekul, mis koguneb arutamaks oma töö tõhusamaks muutmist ja Euroopa Liidu julgeolekupoliitika kujundamist tervikuna.

TALLINN, 17. juuni — Sputnik. Kohtumisel kolleegidega kavatseb Eesti minister taas rääkida tiheda Põhja-Atlandi koostöö, solidaarsuse ja ühtse Venemaa-suunalise poliitika vajadusest.

"Antud kohtumise tähelepanu keskmes on küsimus: kuidas tagada EL ühtne ja tõhus välispoliitika. Euroopa tugev ja selge hääl välispoliitilistes küsimustes on meie julgeoleku tagatiseks. Eesti jaoks on oluline, et ELi välispoliitika moodustuks võrdselt kõigi liikmesriikide panusena," vahendas välisministeeriumi pressiteenistus Reinsalu sõnu koosoleku eelõhtul.

Välisminister leiab, et kõigi EL riikide Venemaa-suunaline poliitika peaks olema ühtne. "Pärast Krimmi "okupeerimist" on Euroopa Liit olnud Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse üks olulisemaid toetajaid," ütles ta, täpsustamata, kes nimelt Venemaa poolsaare "okupeeris".

Eesti välisministri sõnul on sanktsioonid endiselt üks tõhusamaid vahendeid rahvusvahelise õiguse rängale rikkumisele reageerimiseks ja neid tuleks säilitada seni, kuni "Venemaa astub konkreetseid samme Minski kokkulepete rakendamiseks ja kriisi lahendamiseks."

Reinsalu: Peame olema kindlameelsed, kui näeme häbematut rahvusvahelise õiguse rikkumist >>

"Selles kontekstis pöörab Eesti suurt tähelepanu transatlantilisele ühtsusele ja NATO-ELi koostöö tõhustamisele," lisas Reinsalu.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, väljendas Eesti uus välisminister, Isamaa partei liige Urmas Reinsalu mai lõpus toetust Poolale viimase konfliktis Lääne-Euroopaga.

Meževitš: majandusfoorum on parem kui sõjaväeõppused riigipiiril >>

Poliitik, kes tuntud oma avalikult russofoobsete vaadete poolest, külastas Varssavit, kus ta lisaks ootuspärastele süüdistustele Venemaa "agressiivse poliitika" aadressil Ukrainas ja Gruusias lisas ka, et "Eesti jagab Poola seisukohta Euroopa Liidu edasise arengu küsimuses, eriti just selles, mis puudutab võimu detsentraliseerimist.

On teada, et Venemaa ja Lääne vaheliste suhete järsk halvenemine algas 2014. aasta kevadel pärast Krimmi taasühinemist Venemaaga. Ukraina ja paljude lääneriikide ametivõimud süüdistavad Moskvat poolsaare annekteerimises. 

Venemaa juhtkond on omakorda korduvalt meelde tuletanud, et Krimmi lahkumine oli Kiievis toimunud konstitutsioonivasatse riigipöörde tulemus.

Lisaks on Moskva järjekindlalt rõhutanud, et Krimmi Vabariik sai uuesti Venemaa Föderatsiooni osaks pärast referendumit, kus enam kui 95% poolsaare elanikest hääletas Venemaaga taasühinemise poolt. Seega järgiti kõiki rahvusvahelises õiguses sätestatud normatiive.

Samal teemal

Nutt: soov taastada Venemaa hääleõigus Euroopa Nõukogus näitab ühtsuse murenemist
Tagid:
Brüssel, Urmas Reinsalu, EL, Eesti, Poola, Venemaa

Peamised teemad